Anahtar Priz Sorunu

arkadaslar umarim benim sorunuma care bulacak birisi vardir.

Salon lambasinin dugmesi aksiyordu biraz bende sokup yerine yenisini takayim dedim sokmez olaydim.

Ne türlü takarsam takayim calismiyor lamba.

Anahtari soktugum yerde 4 tane kablo var.

3 tane kablo yukardan geliyor. 2 Kahverengi 1 Siyah renkli

1 kabloda asagidan geliyor siyah renkli.

Zaten anahtarin 1 metre asagisinda elektrik prizi var. Oda calismiyor suanda.

Diger odadaki anahtarli sokup onlara bakayim belki cozerim sorunu dedim.

Elektrikci denilen mahluk her anahtarda farkli renkli kablo kullanmis.

Simdi ben bu yukardan gelen 2 kahverengi 1 siyah kabloyla

asagidan gelen siyah kabloyu anahtarda nasil baglayacam?

ayrica bendeki anahtar butonunda 4 yukarda 2 asagida 6 delik var.

arkadaşım anahtarın komitatör ise üstten gelen kablolar 2 lambayı kontrol ediyordur yani lambalardan gelen kablolardır diğeri ise ortak uca gelen fazdır ama vaviyen ise 2 si karsılıklı 2 vaviyen den gelen kablodur 2 serli olarak 2 anahtardanda bağlantı vardır anahtarın 1 i ne faz gelir diğer anahtara ise nötr gelir o alttan gelen kablo anahtara çekilmis nötr olabilir birazs karıstı ama =(

dır

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ölçü aletiyle kabloları ölç.sigorta atıyorsa orda faz ve nötr veya toprak vardır demektir.yok eğer bu kadar kişinin anlattıklarıylada olmuyosa eger gelip yapayım ben.istersen telefonumu vereyim :) :)
Saygılar..

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri