Elektrik anahtarından çoklu priz yapmak

mukassir

Üye
Bir anahtar var tuvaletin ışığını yakan,
anahtarı açtığımda içindeki kablolar gördüğünüz gibi, bu işlerden çok anlamıyorum ama sanki orada ikinci bir hat var gibi duruyor, birbirine siyah bantla bağlı biri siyah biri mavi iki kablo ucu görüyorum, iki tane kahverengi ise anahtara bağlı.

Elektrikten anlamayan birisi olarak sorum çok cahilce gelirse kusura bakmayın, sorum şu;
ben bu anahtarın yanına deliği genişleterek bir veya 2 tane priz takmak istiyorum. Televizyonun yerini değiştirip tv ve modem gibi 1-2 cihazı o prizlere takmayı düşünüyorum. Bu yapılabilir mi?

Düğmeye yakın yerde buat tarzı birşey göremiyorum, sadece fotoda gördüğünüz kablolarla bu işi yapabilir miyim?
Şimdiden teşekkürler.

IMG_20200112_114244.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yapılamaz. Anahtar Devresi'nin Priz Devresi olarak kullanılması tehlikelidir, keza kullanılacak cihazlar topraksız olsa da Prizin Topraklı olması gereklidir. Uzman bir Elektrikçiden destek almalısınız.

Yapılamaz. Anahtar Devresi'nin Priz Devresi olarak kullanılması tehlikelidir, keza kullanılacak cihazlar topraksız olsa da Prizin Topraklı olması gereklidir. Uzman bir Elektrikçiden destek almalısınız.
Peki şu mavi ve siyah biribirine bantla bağlanmış iki kablo ne olabilir?

İyi niyetli bir tavsiye olarak söylüyorum bu sizin yapabileceğiniz bir iş değil.

İyi niyetli bir tavsiye olarak söylüyorum bu sizin yapabileceğiniz bir iş değil.
Neden olmasın? araştırıp öğrenmeye çalışıyorum, yüksek eğitimliyim, sadece 2 gün birkaç saat araştırma ile çok yol kat ettim elektrik hakkında ve tesisat hakkında. Neden böyle söylüyorsunuz ki bu forum sadece elektrikçiler için mi var?

:) Öngörülemeyecek bir hatadan dolayı cana veya malzemeye bir zarar gelmemesi için böyle söylüyoruz. Bilgi edinmenizin önünde bir engel yok fakat uygulamada Elektrik işi uzmanlık isteyen bir meslektir.

Kısacası dediğiniz işlemi yapabilmek için o arka tarafta bantlı olan siyah ve mavi kablonun bir tanesi nötr olması gerekiyor.
Nötr olmadan dediğiniz işlemi yapma şansınız yok.

Kısacası dediğiniz işlemi yapabilmek için o arka tarafta bantlı olan siyah ve mavi kablonun bir tanesi nötr olması gerekiyor.
Nötr olmadan dediğiniz işlemi yapma şansınız yok.
bir mumun diğer mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmeyeceğini ne güzel söylemişsiniz, bende tutuşmak istiyorum :)
dediğim gibi iyice öğrenmeden bu işe girişecek değilim tedbiri elden bırakmam,

şimdi anahtara gelen kablonun faz olduğunu biliyoruz, mavi ve siyahtan birinin nötr olup olmadığını nasıl anlarız, ya da tecrübenize dayanarak o mavi ve siyah kablonun orda ne işi olabilir, neden oraya bırakılmış olabilir onlar? muhtemelen biri faz biri topraktır diye tahmin ettim.

bir mumun diğer mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmeyeceğini ne güzel söylemişsiniz, bende tutuşmak istiyorum :)
dediğim gibi iyice öğrenmeden bu işe girişecek değilim tedbiri elden bırakmam,

şimdi anahtara gelen kablonun faz olduğunu biliyoruz, mavi ve siyahtan birinin nötr olup olmadığını nasıl anlarız, ya da tecrübenize dayanarak o mavi ve siyah kablonun orda ne işi olabilir, neden oraya bırakılmış olabilir onlar? muhtemelen biri faz biri topraktır diye tahmin ettim.
O kabloların orada ne işi olabilir diye düşünüyorum,
1.ihtimal mavi nötr siyah toprak olabilir.
2.ihtimal mavi nötr siyah faz olabilir.
Bunun tesbiti kolay fakat size tarif etmekten korkuyorum kendinize bir zarar gelmesinden dolayı.

O kabloların orada ne işi olabilir diye düşünüyorum,
1.ihtimal mavi nötr siyah toprak olabilir.
2.ihtimal mavi nötr siyah faz olabilir.
Bunun tesbiti kolay fakat size tarif etmekten korkuyorum kendinize bir zarar gelmesinden dolayı.
arkadaşlar korkmayın 36 yaşında bir bilgisayar öğretmeniyim :)
teşbihte hata olmaz benden daha yaşlı bir öğretmen arkadaşımın bir sözü vardı hiç unutmam demişti ki, "ne kadar okutamadığım işe yaramaz çocuk varsa gitti usta oldu."
ve ben o hiçbir beceri zeka eğitim bilgi ve analitik düşünme becerisi olmadan alaylı bir şekilde evime gelen ustalardan bıktığım için, 10 ustadan 9 uyla kavga dövüş işi istediğim gibi yaptıramamaktan cinlerim tepeme çıktığı için artık kendi işimi kendim öğrenip yapmak istiyorum. yoksa kaç para tutacak şu bahsettiğim işi bir ustaya yaptırmak. hiçbirşey.

ama prensip olarak artık mümkün olduğunca kendim yapıp bu adamlarla uğraşmak istemiyorum.
yardımcı olursanız sevinirim :)

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri