Topraklama Hakkında Genel Bilgi

Tek katlı eve 2.5 antigron döşemişler toprak yok bahçeye kazıp çekecem 2.5 mm kullansam olurmu kesiti tşkler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Tşk ederim ana panoya 6 mm getirsem kazık çakıp sonra 2.5 olarak dağıtsam olur herhalde prizlere çok saolun.

Selamlar, bugün 20 yıldır hiç kullanılmayan bir topraklı prize fırın bağladım ve fiş ark yaparak kendi sigortası ile birlikte ana sigortayı attırdı. Voltmetre ile ölçtüğümde prizin toprak bağlantısında 220 Volt olduğunu gördüm. Prizi söktüm, toprak hattına siyah kablo, nötüre sarı yeşil kablo, faza ise mavi kablo bağlı. Tesisatı yapan kafasına göre takılmış anlaşılan, ya çıraktı yada gerçekten hiç işi bilmiyormuş. Mavi ve siyah kablolarda 220 Volt var. Bu kadar zaman topraklı prizin açıkta duran metal topraklama kontaklarına elimizi değdirerek çarpılmamız mucize. Yan yana üç priz var üçü de aynı şekilde hatalı bağlanmış. Hemen arkasında bulunan banyodaki prizde kablo renkleri yine saçma sapan ama bağlantıda sorun yok, ölçümler doğru, topraklaması iyi. Bağlı oldukları buat çok karışık, işin içinden çıkamadım. Prizlerin toprağına bağlı fazlarını söküp buatta toprağı bulup bağlamam gerekiyor ama maalesef yapamadım. Geçici çözüm olarak toprağa bağlı fazları söktükten izole bant ile emniyete alıp nötrden toprağa kablo çekmeyi düşünüyorum. Tamamen paslanmaz çelik gövdeli fırında sorun yaşar mıyım?

Bunu ölçerken referans noktanız nedir ? Faz-toprak ölçümünde mi 220 volt görüyorsunuz yoksa kontrol kalemiyle toprak bağlantısına dokununca kontrol kaleminin yanmasını mı referans alıyorsunuz ?
Multimetrenin AC 250 V ayarında ölçüyorum. Nötr Toprak net 225 volt, Nötr Faz yine 225 Volt ölçüyor. Fazı buatta çoklayıp toprağa bağlamış vatandaş. Nötrden toprak hattı alıp çekti, sonradan faz nötr bir şekilde yer değiştirdi, nötr ve toprak faza döndü desem evde diğer prizlerde de sorun olurdu, ama yok, baştan yanlış bağlanmış. Arkasında bulunan banyodaki prizin Nötr Faz ölçümü 225 Volt, Toprak Faz ölçümü 220 Volt, yani topraklamada soru yok.

Son düzenleme:
Merhaba. Bakın; hatalı iç bağlantısına sahip bu topraklı prizlerde, faz ile toprak değil nötr ile toprak yanlış olarak bağlanılmış, bu anlatımınıza göre. Nötr ve toprak hattı ters bağlanırsa kaçak akım rölesi zaten faz-toprak, nötr-toprak temasında atacağından uzun zamandır kullanılmayan bu topraklı prizinizdeki nötr ile toprak hattını değiştirip prizi öyle bağlayıp fırının topraklı fişini sonrasında taktığınızda sorun çıkmayacaktır, kaçak akım rölesi atmayacaktır. Fırının topraklı fişini takmadan önce prizdeki düzenleme şöyle olmalıdır; mavi kablo nötr, siyah kablo faz, yeşil-sarı kablo toprak hattı kablosu şeklinde yer değiştirilip sıva altı bağlantısı bu şekilde yapılıp bu prizi kapatılmalıdır.

Diğer yanlış bağlantılı olduğu düşünülen prizlerde de topraklı fişlerin temasında (kullanımında) kaçak akım rölesi sürekli atıyorsa nötr ve toprak hattı yer değiştirilip mutlaka yanlış olarak takılmıştır, nötr ile toprağın yerlerini değiştirip prizi bu şekilde kullandığınızda bunlarda da sorun ortadan kalkacaktır. Nötr'den toprağa harici kablo çekmeniz gereksiz olur, sadece nötr ve toprağı yanlış olarak yer değiştirmiş bu prizleri yeniden kablolarını düzenleyip öyle kullanmanız yeterli. Buattan kabloları izlemeniz de çok gerekli değil, kaçak akım rölesi nötr hattı yerine toprak hattı yanlış olarak bağlı olduğunda atıyor zaten, bu konudaki referansınız da bu olmalıdır. (panoda kaçak akım röleniz varsa eğer) Kolay gelsin.

Merhaba. Bakın; hatalı iç bağlantısına sahip bu topraklı prizlerde, faz ile toprak değil nötr ile toprak yanlış olarak bağlanılmış, bu anlatımınıza göre. Nötr ve toprak hattı ters bağlanırsa kaçak akım rölesi zaten faz-toprak, nötr-toprak temasında atacağından uzun zamandır kullanılmayan bu topraklı prizinizdeki nötr ile toprak hattını değiştirip prizi öyle bağlayıp fırının topraklı fişini sonrasında taktığınızda sorun çıkmayacaktır, kaçak akım rölesi atmayacaktır. Fırının topraklı fişini takmadan önce prizdeki düzenleme şöyle olmalıdır; mavi kablo nötr, siyah kablo faz, yeşil-sarı kablo toprak hattı kablosu şeklinde yer değiştirilip sıva altı bağlantısı bu şekilde yapılıp bu prizi kapatılmalıdır.

Diğer yanlış bağlantılı olduğu düşünülen prizlerde de topraklı fişlerin temasında (kullanımında) kaçak akım rölesi sürekli atıyorsa nötr ve toprak hattı yer değiştirilip mutlaka yanlış olarak takılmıştır, nötr ile toprağın yerlerini değiştirip prizi bu şekilde kullandığınızda bunlarda da sorun ortadan kalkacaktır. Nötr'den toprağa harici kablo çekmeniz gereksiz olur, sadece nötr ve toprağı yanlış olarak yer değiştirmiş bu prizleri yeniden kablolarını düzenleyip öyle kullanmanız yeterli. Buattan kabloları izlemeniz de çok gerekli değil, kaçak akım rölesi nötr hattı yerine toprak hattı yanlış olarak bağlı olduğunda atıyor zaten, bu konudaki referansınız da bu olmalıdır. (panoda kaçak akım röleniz varsa eğer) Kolay gelsin.
Cevap için teşekkürler. Sanırım yanlış anlaşılmışım, bu prizde aslında hiç toprak hattı yok, çekilmemiş. Toprak hattı yerine ikinci bir faz hattı çekilmiş. Kablo renkleri zaten evlere şenlik, eline ne renk kablo geçerse kafasına göre bağlamış, evde sarı yeşil kablo normalde toprak olması gerekirken faza bağlı priz bile var, hatta bazı prizlerde nötr kırmızı kablo ile bağlanmış. Düzgün çalışan prizlerde genelde kahverengi olması gereken faz mavi kablo ile, sarı yeşil olması gereken toprak kahverengi/siyah kablo ile, mavi olması gereken nötr sarı yeşil kablo ile bağlı.

Edit : Toprağa bağlı ikinci fazı iptal ettim, toprağa nötrden hat çekerek geçici toprak hattı oluşturdum. Şimdilik sorunsuz çalışıyor. Daha sonra, şu salgın illeti geçince buattan toprak hattı bağlatmak için elektrikçi getirmem gerekecek.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri