Elektrik anahtarından çoklu priz yapmak

Şimdi o zaman şöyle yapalım,
(SİGORTALAR KAPALI İKEN) o arkada bantlı kabloları önce ayırın.
Muhtemelen uçları kapalıdır uçlarını biraz açın.
Sigortaları kaldırıp kontrol kalemi ile bakın önce hangisinde yanıyor.
Bu çözüm olmadı diyelim.
Bir duya lamba takarak duydan çıkan kablonun birini anahtara gelen faza değdirin,
Diğer kabloyu arkada bulunan mavi ve siyaha sıra ile değdirin.
Lamba eğer yanarsa orada nötr var demekki.
Bunları yapıp bilgi verin.
lütfen dikkat edin hocam kolay gelsin.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu çözüm olmadı diyelim.
Bir duya lamba takarak duydan çıkan kablonun birini anahtara gelen faza değdirin,

Sn. @Mustafa KABADAYI arkadaşım adam bize "işe yaramaz" diyor sen hala yardımcı olmaya çalışıyorsun, helal olsun:D.

Sn. @mukassir cesaretinizden dolayı sizi tebrik ederim. Sizin hocanızın yetiştirdiği talebe demekki bu kadarlık oluyor, sağlık olsun.

Yine düştük bir polemiğin içine hadi hayırlısı.

Sn. @Mustafa KABADAYI arkadaşım adam bize "işe yaramaz" diyor sen hala yardımcı olmaya çalışıyorsun, helal olsun:D.

Sn. @mukassir cesaretinizden dolayı sizi tebrik ederim. Sizin hocanızın yetiştirdiği talebe demekki bu kadarlık oluyor, sağlık olsun.
bence siz polemik arıyorsunuz, bence böyle bir forumda üye olup insanlarla bilgi alışverişinde bulunan kişi, o hoca arkadaşımın bahsettiği kişilerden değildir.

burda basitinden zoruna birçok konuda insanların birbirine yardımcı olmaya çalıştığını görüyorum. en başta da söyledim bu konuda cahilim ama öğrenemeyecek bir adam da değilim.

ha 300 sayfalık 5 adet kitaptan ha burada yardımcı olmaya çalışan insanlardan... öğrenirim. Zira insan bildiğinin alimi, bilmediğinin cahilidir...

Bilginizi paylaşmıyorsunuz bari gölge etmeyin, sanırım çatışmadan beslenen bir kişiliğe sahipsiniz.
Bu çözüm olmadı diyelim.
hocam, anlattıklarınız gayet anlaşılır basit ve net.

bilginizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim saygılar.

Son düzenleme:
Öğretmen olduğunuza göre laftanda anlarsınız. o iki kablo mavi ve siyah her ikiside nötr dür. Biri buat veya sigortadan gelen diğeride lambaya giden nötr kablosudur. Gelelim sizin priz yapma isteğinize; priz için 3x2,5 kablo çekilmelidir. Buda buat veya sigortadan olabilir. ordaki kablolar 1,5 luk kablo ve priz olarak kullanılmaz.

bir saat önce kaldığım binanın altındaki köftecide kablolar alev aldığı için banyodan beni zorla çıkarttılar. önceki usta (veya değil kim yapmış bilmiyorum) 1,5 mm çok telli kablo çekmiş, o prizede köfteci büyük tost makinesi bağladığı için kaldırmamış, alev almış, unla söndürmüşler. Gittiğimde dumanı üstündeydi buna rağmen ne hikmetse kaçak akım rolesi de normal sigorta da atmamıştı. sigortayı kapattım, kabloyu kesip bantlamakla yetindim, yeterlilik belgesi olan bir arkadaşa haber verdim, yarın gelip sistemi yenileyecekler.

sizin durumunuza gelince, size "siz yapmayın..." diyen arkadaşlar art niyetli değiller, haklılar, yaptığınız iş teoride de pratikte de çalışsa bile ileride o pirize ufo, ocak gibi 3000 wattlık bir şey bağlayan bir aile ferdi olur, sıkıntı çıkabilir.

bir saat önce kaldığım binanın altındaki köftecide kablolar alev aldığı için banyodan beni zorla çıkarttılar. önceki usta (veya değil kim yapmış bilmiyorum) 1,5 mm çok telli kablo çekmiş, o prizede köfteci büyük tost makinesi bağladığı için kaldırmamış, alev almış, unla söndürmüşler. Gittiğimde dumanı üstündeydi buna rağmen ne hikmetse kaçak akım rolesi de normal sigorta da atmamıştı. sigortayı kapattım, kabloyu kesip bantlamakla yetindim, yeterlilik belgesi olan bir arkadaşa haber verdim, yarın gelip sistemi yenileyecekler.

sizin durumunuza gelince, size "siz yapmayın..." diyen arkadaşlar art niyetli değiller, haklılar, yaptığınız iş teoride de pratikte de çalışsa bile ileride o pirize ufo, ocak gibi 3000 wattlık bir şey bağlayan bir aile ferdi olur, sıkıntı çıkabilir.
haklısınız hocam, sizlerden öğrendiklerim ışığında buattan veya panodan kalın kablo çekmenin en sağlıklı yol olduğu kanaatine vardım.

yine dediğim gibi sorun şu ki işte o sizin köfteciye o tesisatı yapan adamlardan gına geldiği için bu işleri öğrenmeye niyetlendim inanın. bulunduğum ilçede eve çağırdığım 10 ustadan sadece 1 i adam gibi gerçek ustaydı.

Sanırım ülkenin gerçeği bu. hepsi alaylı ama alaylının da en kötüleri. hepsi baştan savma iş yapıp gitme derdinde, evden "sözde" usta kovduğum bile oldu inanın.
O nedenle artık evde irili ufaklı her işi kendim yapmaya karar verdim.

Hoca eve çağırdığın elektrikçilere sorarsın artık elektrikçi misin? ceryancı mısın? diye. Birde en basitinden gerilim düşümünü sor gerekeni öğrenmiş oluruz hep beraber.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri