Masa lambasına kısa devre yaptırdım priz hattına zarar vermiş miyimdir?

Bugratesh

Üye
Saygılar hepinize. Bi masa lambam var prize bağlı küçük bir duydan oluşuyor ve ampülü yakmıyor. Ben de ampülü daha yeni aldığım için ampülü kontrol etme ihtiyacı duymadım direkt kabloda sıkıntı vardır diye düşündüm. İşte çat çut bilgimle dedim kontrol kalemiyle kontrol edeyim acaba akım geçiyor mu duydan diye. Dikkat de etmeye çalışıyorum halbuki ama sanırım direkt duyun ortasına sokmuşum kalemi o da kısa devre yaptı bi kıvılcım çıktı hafif duman tüttü hemen anahtarı kapadım prizden çektim.

Şimdi iki şeyi merak ediyorum
1- Bu kısa devre priz hattına zarar vermiş midir (sigorta atmadı), ya da sadece benim lambanın kabloları mı yanmıştır. Kabloyu tekrar kullanabilir miyim acaba?

2- (bunu da öğrenmek için soruyorum) Acaba kısa devre yapmasının sebebi duyun ortasına sokmam mı hani toprak veya akım gelen tarafına (faz deniyormuş sanırsam) değdirsem sıkıntı olmaz mıydı?

Velhasıl bilgisizlik kötü. Cevaplandırırsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Genç arkadaşım; öncelikle prizlerde olan 220V AC gerilim can güvenliği için çok tehlikelidir !
1- Yaptığınız işlem tahminen( profesyonel elektrikçiden yardım almalısınız ) priz hattınıza zarar vermemiştir. Masa lambanızın kabloları priz hattına göre daha ince olacağından onlar zarar görmüştür, kablo değişmeli.
2- Duyu kontrol ederken kontrol kalemiyle faz ile nötr ucunu farketmeden kısadevre yaptırmışsınız. Toprak hattı lamba devrelerinde kullanılmaz.
Bunlardan sonra değerli arkadaşım problemin büyüğü kısadevre olmasına rağmen sigortanızın atmamış olmasıdır. Elektrik tesisatınızı profesyonel bir elektrikçiye kontrol ettiriniz.
( Ülkemizde her hafta yaklaşık bir fert elektrik akımına çarpılıp hayatını kaybetmektedir. Lütfen can ve mal güvenliğinizi tehlikeye atmayınız. )

Genç arkadaşım; öncelikle prizlerde olan 220V AC gerilim can güvenliği için çok tehlikelidir !
1- Yaptığınız işlem tahminen( profesyonel elektrikçiden yardım almalısınız ) priz hattınıza zarar vermemiştir. Masa lambanızın kabloları priz hattına göre daha ince olacağından onlar zarar görmüştür, kablo değişmeli.
2- Duyu kontrol ederken kontrol kalemiyle faz ile nötr ucunu farketmeden kısadevre yaptırmışsınız. Toprak hattı lamba devrelerinde kullanılmaz.
Bunlardan sonra değerli arkadaşım problemin büyüğü kısadevre olmasına rağmen sigortanızın atmamış olmasıdır. Elektrik tesisatınızı profesyonel bir elektrikçiye kontrol ettiriniz.
( Ülkemizde her hafta yaklaşık bir fert elektrik akımına çarpılıp hayatını kaybetmektedir. Lütfen can ve mal güvenliğinizi tehlikeye atmayınız. )
Elektrik kitapta durduğu gibi durmuyor gerçekten. Çok teşekkür ederim cevabınız için

bende prizi sökerken kontrol ediyim derken fazla toprak birib
Elektrik kitapta durduğu gibi durmuyor gerçekten. Çok teşekkür ederim cevabınız için
sigortaları değişmesnde yarar var markası ne ve kaç amper

bende prizi sökerken kontrol ediyim derken fazla toprak birib

sigortaları değişmesnde yarar var markası ne ve kaç amper
Sigorta Schneider Electric 25 Amper. Aslında sıkıntı olunca atardı bizim sigorta bu sefer niye böyle yaptıysa. Yakın zamanda atmıştı o etkiler mi acaba?

marka kaliteli belki bozulmuş olabilir yada tesisatta sıkıntı olabilir bi değiştirin

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri