Anahtar Priz Sorunu

CS5

Üye
arkadaslar umarim benim sorunuma care bulacak birisi vardir.

Salon lambasinin dugmesi aksiyordu biraz bende sokup yerine yenisini takayim dedim sokmez olaydim.

Ne türlü takarsam takayim calismiyor lamba.

Anahtari soktugum yerde 4 tane kablo var.

3 tane kablo yukardan geliyor. 2 Kahverengi 1 Siyah renkli

1 kabloda asagidan geliyor siyah renkli.

Zaten anahtarin 1 metre asagisinda elektrik prizi var. Oda calismiyor suanda.

Diger odadaki anahtarli sokup onlara bakayim belki cozerim sorunu dedim.

Elektrikci denilen mahluk her anahtarda farkli renkli kablo kullanmis.

Simdi ben bu yukardan gelen 2 kahverengi 1 siyah kabloyla

asagidan gelen siyah kabloyu anahtarda nasil baglayacam?

ayrica bendeki anahtar butonunda 4 yukarda 2 asagida 6 delik var.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
muhtemelen salonun lambası fazını o prizden alıyordur.ölçü aleti kullanmanız gerekiyor yada duyu söküp kablonun renklerine bakacaksınız.kullandığınız dügme tekli ise bir giriş birde çıkışı olur eğer ikiliyse bir girişi iki çıkışı olur.6 uçlu anahtar görmedim ben.

kullandigim anahtar tekli ama toplam 6 adet deligi var.

Lambayida sokup baktim simdki gelen kablolar 2 kahverengi ve 1 yesil kablo

burdada Anahtarin resimlerini gorebilirsiniz. Lutfen yardimci olun!

Aşşağıdan dediğiniz kablo prizden mi geliyor? 2 tane olsa bişey diyecem de, 1 tane olması ilginç. Prize anahtardan GİDENDEN BAŞKA kablo geliyormu?

Uçları bir birinden ayır. Elektriği ver. kontrol kalemiyle fazın hangisi olduğunu bul. muhtemelen komitatör anahtarın vardı ve iki lambayı kumanda ediyordu.
bu uçlardan siyah olan faz gibi ve kahverengi olanlar lambaya gidiyor. Alttaki priz ise başka yerden nötür gelmiyorsa nötür girilmediği için çalışmıyor.

en alt resimde görülen sembole göre senin anahtar 0-1 anahtar gibi. L yazan kısıma fazı gir.(bana göre sihay renk, sen kontrol kalemiyle tespit et.). karşı kısma aynı yere 2 maviyi gir. 2 lamba varsa ikisi birden yanacaktır.

görmeden tahmin bu kadar olur, umarım olur...

saygılar...

Asagidan geliyor dedigim kablo (siyah renk) Prizden geliyor ve anahtara baglaniyor. .
ve baska kablo baglantisi yok.
Anahtarin ust kismindan Sari-Yesil kablo geliyor ve anahtar deliginden direkt asagi inerek prize baglaniyor. Ama bu kablonun Anahtarla hicbir baglantisi yok.

2 sihay kabloyu L yazan kısıma (aynı yere) gir. 2 kahverengi kabloyu karşıda aynı kısma gir. hem prizini hem anahtarını güle güle kullan.

Bence doğru kombinasyon şöyle; L yazan yerdeki 2 deliğe 2 adet siyah kabloyu gir, karşısında da 2 adet kahverengi kabloyu gir. Ama aman dikkatli ol.

Siyahlardan biri gelen faz kablosu, diğeri prize giden faz kablosu, Kahverengi kablolarda lambalara giden devreler. Direk geçen sarı-yeşil kablo da prizin nötrü.

Tabi bunların hepsi ölçüm yapmadan tahmini olarak söyleniyor. Aman abicim dikkatli ol. Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri