Anahtar Priz Sorunu

Sizin tabirinizle Elektrikci denilen mahluku çagır yapsın.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaslar umarim benim sorunuma care bulacak birisi vardir.

Salon lambasinin dugmesi aksiyordu biraz bende sokup yerine yenisini takayim dedim sokmez olaydim.

Ne türlü takarsam takayim calismiyor lamba.

Anahtari soktugum yerde 4 tane kablo var.

3 tane kablo yukardan geliyor. 2 Kahverengi 1 Siyah renkli

1 kabloda asagidan geliyor siyah renkli.

Zaten anahtarin 1 metre asagisinda elektrik prizi var. Oda calismiyor suanda.

Diger odadaki anahtarli sokup onlara bakayim belki cozerim sorunu dedim.

Elektrikci denilen mahluk her anahtarda farkli renkli kablo kullanmis.

Simdi ben bu yukardan gelen 2 kahverengi 1 siyah kabloyla

asagidan gelen siyah kabloyu anahtarda nasil baglayacam?

ayrica bendeki anahtar butonunda 4 yukarda 2 asagida 6 delik var.

siz ne işle meşgulsünüz arkadaş nasıl bir hitap şekli bu (elektrikçi denilen mahluk)böyle bir kelime kullanmaya hakkınız yok belli ki elektrikci değilsiniz işi bedavaya getirip kendi işini görmek istiyorsun elektrikciye verilecek para haybeye gidiyor gibimi geliyor yoksa,bedavacılardansın kesinlikle ne biliyorsun elektrikci bir sebebe dayalı olarak öyle kablo cekmesi gerekti veya nerden belli senin gibi bedavacının biri yaptı bu işi ..........

arkadaş burada bir çogumuz meslektaş bir kısmımızda bilgi edinmek için giren yada okuyan veya okuldan mezun arkadaşlar birini yargılayacaksak önce kendimizden başlamamız gerekiyor sorsanız şu forumda herkes engüzel işi yapar belkide en iyi bilen kendisidir, herkes genel olarak konuşuyorum kendi işini begenir,bazen öyle durumlar olur ki prizin içinden anahtar geçirmek gerekir tadilat olur, ilave kablo çekilir,biri avize alır dimmer koymak ister biri bir yerlere ilave aydınlatma ister,ister ama kırmadan dökmeden tertemiz olmasınıda ister böyle durumlarda elektrikçi kısa yoldan işi halleder.bunun için madem soruyorsun sor ama hakaret etmeden sor bu işi yapan belki ben belki o belki bu sonuçta bizden biri,

yukarıdan gelen 2 kahverengi kablo büyük ihtimalle devredir yani lambaları yakan kablo devrelerin siyah ise anahtara verilen ve bununla birlikte ek olup o altta 1 metrelik yere giden piriz fazıdır sen o yukardan gelen siyah kabloyu asagıya inen siyaha bagla bu bagladıgını ayrı yeten anahtarın tekli olan giriş yerine takın diger kahverengi kablolarıda anahtarın diger boşta kalan 2 ucuna tak calışır

arkadaş burada bir çogumuz meslektaş bir kısmımızda bilgi edinmek için giren yada okuyan veya okuldan mezun arkadaşlar birini yargılayacaksak önce kendimizden başlamamız gerekiyor sorsanız şu forumda herkes engüzel işi yapar belkide en iyi bilen kendisidir, herkes genel olarak konuşuyorum kendi işini begenir,bazen öyle durumlar olur ki prizin içinden anahtar geçirmek gerekir tadilat olur, ilave kablo çekilir,biri avize alır dimmer koymak ister biri bir yerlere ilave aydınlatma ister,ister ama kırmadan dökmeden tertemiz olmasınıda ister böyle durumlarda elektrikçi kısa yoldan işi halleder.bunun için madem soruyorsun sor ama hakaret etmeden sor bu işi yapan belki ben belki o belki bu sonuçta bizden biri

sana son derece katılıyorum bilmeden yorum yapmak cok büyük iftira bence

kablolardan hangısı faz hangısı dönüş onları bulduktan sonra anahtarı olcu aletıyle kontrol et
normalde acık kapalı yada koprulu bır kontagı varmı ıyıce emın ol

ve nasıl kullanmak ıstersen osekıl kullan

eger yanlıs gormediysem yukarıdaki 4 uç bırbırıyle koprulu
asagıdakı ıkı uc ise bırbırıyle koprulu olarak tek kontakla yukarıdakı uclara baglı

fazı asagıdakı uca gıreceksin kactane donusun varsa onlarıda bulup yukarıya gagla kolay gelsın

Mustafa gokcen arkadaşım yukarıdan 3 kablo asağıdan 5 kablo vs. böyle açıklamana anlam veremedim elektrikjçi arkadaş demekki bir bildiğinden öyle yapmış resimdeki wechsel schalter yani almancadan türkçesi vayvien anahtar yada yani 2 yerden bir lambayı açıp kapatılabilen cinsi aynı zamanda adi anahtar olarak ta kullanabilrisinsen en iyisi önce lamba kablolarını bul ve hangi renkse işaretle anahtar birde faz ve nötr kablolarını bul gerisini ben sana hemen tarif edeyim aşağıdan kırmızı mavi yukardan siyah diye kime anlatacaksın yukarı dediğin buattan mı ? lambadan mı o yüzden yukarısı aşağısını bırak lamba ve faz,nötr ü bul gerisi kolay salondaki lambanın eğer avize ise 2li üçlü yakmak istersen bu anahtar olmaz ne yapmak istediğini anlamaya çalışıyorum en iyisi lamba ve faz,nötr bul ben sana yazarım gerisi kolay [email protected]

Forum istatistikleri

Konular
128,206
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri