Ana kolon nötr hattı kopması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
size 16 yıllık elektrikçi ve neredeysede 10yıllık makine elektrikçisi olarak söyleyim yanmaz neden faz faz arası 380 dir hatta 450 ye kadar çıkar kompanzasyonla nötür koparsa devre açılır sadece makineler elektrikli aletler çalışmaz

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
elektrikci kardeş makineler 380 volta maruz kalıyor nasıl yanmasın devre acık kalmıyor 3 fazlı sistemlerde nasıl devre acık kalıyor nötr olmayınca diger fazların üzerinden dönüş yapılıyor resmini cizerseniz daha net anlarsınız

unsalisting ' Alıntı:
Bir apartman var apartmanda 3 daire var Tedaştan binanın kofresine 3 faz gelmektedir. her daire monofaze abonedir ve binada trifaze cihaz kullanılmamaktadır. tedaştan gelen hattın nötr kablosunun kopması sonucunda binada kullanılan elektrikli aletler yanarmı? Lütfen Cevap

Soyle bir aydinlatma panosu hayal edelim.Giris ana salteri 3p+N yani 4 kutuplu notr kesmeli salter olan ve tum cikis linyeleri monofaze olan bir pano dusundugumuzde, giris ana salterine giren notr kablosunu ayirip bu sekilde panoya enerji verdigimizde tum lambalar yanar mi, yanmaz mi. Bana da sadece acik devre olur gibi gorundu.Yanmamasi lazim..

mrb arkadaşlar bence kısa devre olmadığı sürece nötr hattının kopması sadece devreyi tamamlamaz.yani cihazlara zarar vereceğini hiç zanetmiyorum.enerji altında mecburiyetten çalıştığım çok oldu. gevşek bağlantıdan dolayı yanan ve kopan nötrde gördüm.ama cihazlara zarar verdimi hiç karşılaşmadım.bi kaç kere karşılaştım ama o durumdada tesiste kısa devre vardı..

nasıl 380 volta kalıyor anlatsana bana bir :) hiç bir makine 380 volta kalmıyo neden evlerde 220 kullanırız her daireye yada kata 1 faz veririz hatta 3 fazıda versek yine kısa devre olmaz ki tüm almaçlar faz nötr yani 220 volt almaç kalki yıldız baglı 3 fazlı motor olsa nötürünü kendsi yaratıyor yıldız üçgen olsa zaten nötr ihtiyacı yok :) burada kopan nötr dikkat ediniz ve almaçlar faz nötür arasında

bence kagıt kaleme sarıl 3 fazlı trafo çiz nötürü nerede kontrol et :) trafon yıldız baglı olsun orta yani faz uçlarının birleştigi nokta nötürdür yoksa nötürün olmaz nötürü buradan alırsınbir

fazdan bir kablo çık seri almaç bagla almacın çıkışını nötüre ver almacın çalışır nötürü kopar çalışmaz :)

soru bu kadar açık ve basit şaştım ne diyim onca elektrikçi standart bir kuram üzerinde düşünmeden yorum yapmış utandım ne diyim elektrikçi oldugumdan utandım yazık bize

kilic78 ' Alıntı:
elektrikci kardeş makineler 380 volta maruz kalıyor nasıl yanmasın devre acık kalmıyor 3 fazlı sistemlerde nasıl devre acık kalıyor nötr olmayınca diger fazların üzerinden dönüş yapılıyor resmini cizerseniz daha net anlarsınız

Sn.maxialem

sizde yanılmaktasınız, neden?

sizin çizmiş olduğunuz şekil ürerinden konuşalım, her faza bağlı 3 ayrı daire olsun, dairelerden 1. de güçtüketimi o an için 3kw olsun, 2.dairede 1,5kw olsun, 3. dairede ise sadece 60w lık bir lamba yanıyor olsun. bu esnada nötür koptu (nötür koptu derken bu üç bina nın nötürleri hala birbirine bağlı fakat Şebeke ile olan nötür bağlantısı komptu) bu durumda ne olur bir düşünün ???

Sonuç olarak 1~ da nötür kopması sorun teşkil etmeyebilir. Dengeli yüklenmiş 3~ şebekedede sorun olmaz. ama dengesiz yüklenmiş 3~ bir şebeke de durum aynı değildir.

Denemek içinde 3~ yıldız bağlı 3 adet aynı güçlerde ampul ile daha sonrada farklı güçlerde ampuller ile bunu deneyiniz. (Tabi nötüre bir anahtar bağlayıp besleme yaptıktan sonra nötürü açarak)

Sonucu merak eden arkadaşlara önerim bu deneyi yapmaları tabi ampuller üzerine düşen gerilimleri ölçme şansınız varsa daha da iyi bir gözlem olacaktır.

merhaba

Ekli dosyalar

• NÖTR HATTI.zip
    15.1 KB · Görüntüleme: 39
yukarda gönderdigim cizimde eğer devreyi kapalı bir loop devresi olarak düşünürsek ve her kapalı loop devresinde hat iletkenleri üzerinde akım dolaşır yani R yada S veya T fazından cıkan akım nötr üzerinden devreyi tamamlar siz nerde nötr keserseniz akım orda kalır dikkat edilirse her üç fazın da nötrleri ortak cizimde yük dengeli olarak görünüyor dengeli yüklerde her faz arasında 120 derecelik faz farkı var zaten yıldız noktası yada bazı motorların 3 faz olarak calısmasındaki ana prensip aralarındaki 120 derecelik faz farkının eşit olması fakat dengesiz yüklerde cihazlar zarar görür ve bu feedback devresi degil RST ve nötr iletkeni var sonuc olarak faz ve nötr arası gerilim 220 volt faz faz arası gerilim 380 volt ve bizim sistemde nötr yok

arkadaşlar aynı bu sitede mesleki denetim diye bir bölüm var nötr hattı cıkarırsa bütün cihazlar yanar diye bir başlık var ordaki yazıları okumanızı tavsiye ederim kolay gelsinnnnnn

aferin hepinize
çok büyük problemi çözdünüz yanılıyosuz ama resmi inceleyin neden oldugunu anlarsınız kullanıcı adım msn adresim hotmailden hala kafasında şüphesi olan eklesin konuşalım

İsm@il ' Alıntı:
Sn.maxialem

sizde yanılmaktasınız, neden?

sizin çizmiş olduğunuz şekil ürerinden konuşalım, her faza bağlı 3 ayrı daire olsun, dairelerden 1. de güçtüketimi o an için 3kw olsun, 2.dairede 1,5kw olsun, 3. dairede ise sadece 60w lık bir lamba yanıyor olsun. bu esnada nötür koptu (nötür koptu derken bu üç bina nın nötürleri hala birbirine bağlı fakat şebeke ile olan nötür bağlantısı komptu) bu durumda ne olur bir düşünün ???

Sonuç olarak 1~ da nötür kopması sorun teşkil etmeyebilir. Dengeli yüklenmiş 3~ şebekedede sorun olmaz. ama dengesiz yüklenmiş 3~ bir şebeke de durum aynı değildir.

Denemek içinde 3~ yıldız bağlı 3 adet aynı güçlerde ampul ile daha sonrada farklı güçlerde ampuller ile bunu deneyiniz. (Tabi nötüre bir anahtar bağlayıp besleme yaptıktan sonra nötürü açarak)

Sonucu merak eden arkadaşlara önerim bu deneyi yapmaları tabi ampuller üzerine düşen gerilimleri ölçme şansınız varsa daha da iyi bir gözlem olacaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri