Ana kolon nötr hattı kopması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sn maxialem, çok kararlısınız. Bildiğinizde ısrar ediyorsunuz. Bu güzel. Ama yanlış biliyorsunuz! Mesut arkadaşım kısıtlı zamanında size durumu anlatmak için şekillerle örnekler vermiş. Gerek Mesut, gerek fahri yetiş, gerek se İsm@il'in yazılarını tekrar tekrar okuyun.

Ana kolonda nötr koparsa ve trifaze şebekeye bağlı olan monofaze yüklerin iç dirençlerinde aşırı dengesizlik varsa eğer alıcılar zarar görür (Özellikle küçük güçteki elektronik cihazlar: Fax, Modem, telsiz telefon...)
Bizzat ben de yaşadım bunu. Arızaya gittiğimde gördüm ki direkte nötr klamansi gevşemiş ve nötr hattı çıkmiş devreden. Gündüz birşey olmamış. Akşam elektrikli ısıtıcıyı takınca prize cihazlar yanmış.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Evet arkadaşlar Mesut arkadaşımızın dediği gibi dengesiz yüklerle en ufak güçlü cihazlar bu durumda zarar görür .
Ama bu durumun bir çaresi olması gerekmezmi yada bir prosödürü.
Bu tip apartman ve dairelerde topraklama hattına ilaveten ayrı olarak biribirinden aralı olarak nötr topraklama çubuğu takılması bu sorunları önler .

arkadasım zaten evde almaclar 380 volt calısmıyor mu? trı fazde notrun kopması bence cok hasar vermez yakacak sekılde hasar vermez yane

arkadaşlar sürekli almaç dio nedir almaç ilk defa duyuyorum

reaktör ' Alıntı:
arkadasım zaten evde almaclar 380 volt calısmıyor mu? trı fazde notrun kopması bence cok hasar vermez yakacak sekılde hasar vermez yane

Sizin lambalarınız veya televizyonunuz ya da bilgisayarınız 380V ile mi çalışıyor reaktör? :D

harmonik2 ' Alıntı:
arkadaşlar sürekli almaç dio nedir almaç ilk defa duyuyorum

Almaç, alıcı (yük) anlamında kullanılır genelde. Ama tam anlamı şudur:
Bir elektrik akımını alıp başka bir kuvvete çeviren cihaz, alıcı, reseptör. (www.tdk.gov.tr) ;)

Telefon elektriği sese çevirir, televizyon elektriği görüntüye çevirir, fırın elektriği ısıya çevirir...

Reseptör de Fransızcadan geçmiş Türkçeye vaktiyle: récepteur, alıcı, alan anlamında.

deneyinide yaptım bakalım yorumlarınız nasıl olacak video şekindedir ceple cektim görüntü iyi degil ama idare edin

deney de en kötü ihtimallerden birisi olan fazın birisi yokken ve nötür yokken yani devreye direkt 380 volt bende 410 :) veriliyken ne olur

deneyde almaç olarak 2 adet akkor flamanlı lamba kullandık bende 25 ve 60 watlık vardı bunlarla yaptım yani dengesiz yükle

60 watlık lambayı ve 25 watlık lambayı seri bagladık 60 watlık lambada 62 voltluk enerji kayboluyo 25 vallık lambaya ise 342 volt gibi bir elektrik uyguluyoruz hemen sesleri duyar gibi oldum lamba patlıcak

şaşılacak şey dimi 220 voltluk lambaya 342 volt uyguladım ve 1 saat deneyi devam ettirdim lamba yanmaya devam etti :) yorum sizin videolar yolda hazırlayım yüklücem

maxialem, öcelikle tebrik ederim. En iyi gözlem deneyle olur (Veya arıza anında...)
Yaptığınız deneyde sadece iki lamba vardı. Eğer elektronik bir cihaz olsaydı (en basitinden bir telefon adaptörü) 342V'a dayanabilir miydi? Dikkat ederseniz daha önceki mesajıda azarar görecek alıcıların elektronik eşyalar olacağını belirtmiştim:

genç arkadaş ' Alıntı:
... (Özellikle küçük güçteki elektronik cihazlar: Fax, Modem, telsiz telefon...)

dosya yüklücem ama bu siteye olmuyo 25 mb rarlı videolar içinde atıcam boş konuşanlara ders olsun
genç arkadaş ' Alıntı:
maxialem, öcelikle tebrik ederim. En iyi gözlem deneyle olur (Veya arıza anında...)
Yaptığınız deneyde sadece iki lamba vardı. Eğer elektronik bir cihaz olsaydı (en basitinden bir telefon adaptörü) 342V'a dayanabilir miydi? Dikkat ederseniz daha nceki mesajıda azarar görecek alıcıların elektronik eşyalar olacağını belirtmiştim:

genç arkadaş ' Alıntı:
... (Özellikle küçük güçteki elektronik cihazlar: Fax, Modem, telsiz telefon...)

çok dogru dedin :) biz bu deneyde en kotüsünü yaptık sayet 3 fazdada yük olsa zaten nötr kendiliginden olacak yıldız baglantıdan ötürü

ampullerin üzerinde watt larının yanında birde gerilimleri vardır. 220 volt,230 volt, 240 volt aralarındada bayağı bir fiyat farkı vardır. trafolara yakın yerlerde 240 volt mesafeye görede 230 ve 220 volt ampuller kullanılır.
ampul firmalarıda boşu boşuna uğraşıyorlar demekki ampuler her voltajda yanıyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri