Nötr Kopması dairemi etkiler mi?

fgulcicek

Üye
Merhaba arkadaşlar, öncelikle şimdiden yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Apartmana elektrik trifaz olarak geliyor. Dairelere ise tek faz olarak gidiyor. (daire panolarındaki sayaçların üzerinde monofaz yazdığı için böyle olduğunu varsayıyorum yanlışsa düzeltin lütfen)

Nötr kopması durumunda 380V sorununu yaşar mıyım acaba? Elektrikçim dairelere 3 faz şeklinde gitmediği için sorun olmaz dedi bana.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
3 faz ile birlikte gelen notur koparsa dairelerin noturu yildiz noktasi olur. Bu durumda komsularin yukleri degistikce senin dairenin voltaji cok da artabilir cok da dusebilir.

Çok teşekkür ederim.. Peki bu soruna efektif olarak nasıl bir önlem alabilirim?

Çok teşekkür ederim.. Peki bu soruna efektif olarak nasıl bir önlem alabilirim?
Elektronik bir devre yapmak mumkun. Voltaj alt ve ust sinirlarin arasinda degilse aktiflesen bir duzenek ile enerji kestirilebilir. Bahsettigim tarzda hazir bir role varmidir bilemiyorum.

Yarar.Onunla,düşük / yüksek gerilim ve
akım koruması yaparsınız.Aynı aleti,Ali
Expreten daha ucuza alabilirsiniz.Orada-
ki başka seçenekleride ! gözden geçirin.

Son düzenleme:
"Nötr kopması durumunda 380V sorununu yaşar mıyım acaba? Elektrikçim dairelere 3 faz şeklinde gitmediği için sorun olmaz dedi bana."
O elektirikçinizi değiştirin.

Başta Bunalmis ve sami inci olmak üzere hepinize teknik desteklerinizden ötürü teşekkür ederim. İlgili rölenin siparişini geçtim. Sami Bey'in dediği gibi Aliexpress'te daha ucuza varmış fakat teslimat süresini gözönünde bulundurarak TR'den sipariş geçtim. Bulunduğum ilde donanımlı birini bulmak gerçekten zor. Elektrikçimi de değiştirdim. Demek ki işçiliği varmış sadece.

Daire içindeki panoda KAKR altında toprak bağlantısı gördüm.(kablonun renginden dolayı toprak olduğunu varsayıyorum) Bağlantı şeması hakkında bilgim yok ama garip geldi sadece. Umarım sorun değildir.

Ekli dosyalar

• IMG_0273.jpeg
    IMG_0273.jpeg
    298 KB · Görüntüleme: 46
  • IMG_0272.jpeg
    IMG_0272.jpeg
    321.2 KB · Görüntüleme: 43
O rölelerin bazılarında,omik yükler " kötü
yük " olarak tanımlanarak,engelleme ve
sınırlama ayarları vardır.O programı iptal
etmezseniz,elektrikli ocakları ,fırınları,ani
su isıtıcıları çalıştırdığınızda,elektriğiniz
kesilir.Akım ayarını 40 amp. min gerilimi
190,max gerilimi 245 volt olarak ayarlıya-
bilirsiniz.Cevap süresi 3 sn,geri dönüş süresi 60 sn olabilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,321
Kullanıcılar
450,161
Son üye
Nonjekal

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri