Nötr Kopması dairemi etkiler mi?

Sizin tepki süresi dediğiniz süre,ayarlı ol-
ması gerekir.3 sn ayarlansın dediğim odur.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Nötr kopması olayına biraz bakınca gerçekten önemli risk içerdiği görülmektedir. Olmaz olmaz diye bir şey yok, herkesin başına gelebilir. Kardeşimin kentsel dönüşümden yeni yapılarak taşındığı evinde mevcut durum oluşarak kombi kartı arıza yapmış ve garantiye bile sokulmamıştı. Nasıl olur diye voltajı ölçtüğümde 380 volt'lara kadar ölçüm yapmıştım. Sonrasında tesisatı yapan elektrikçi gelip sorunu çözmüştü. Genelde fazların dengeli yüklenilmesi açısından ve asansörün trifaze olmasından dolayı, binalara üç faz girişi yapılıyor. Sonrasında sayaç panolarında dengeli olabilecek şekilde fazlar dağıtılıyor. Dolaysıyla nötr kopması olursa bir daireden diğer daireye devre tamamlanacağından tehlike söz konusu!

Burada @Usta Tv Ahmet usta, nötr kopmasında atmayan kaçak akım rölesini devreye almak için, nötr toprak arasına bağlanılacak uygun volttaki bir varistör ile kaçak akım rölesinin devreye alınarak evin korunacağını göstermiş. Bu konuda fikir beyan etmek isteyen var mı?

Burada @Usta Tv Ahmet usta, nötr kopmasında atmayan kaçak akım rölesini devreye almak için, nötr toprak arasına bağlanılacak uygun volttaki bir varistör ile kaçak akım rölesinin devreye alınarak evin korunacağını göstermiş. Bu konuda fikir beyan etmek isteyen var mı?
Nötr kopmasını kısmen ucuz atlatmış birisi olarak ben de çok merak ettim.

Herhalde Parafudr tüm sorunları çözebilir. Fakat onda da çeşit çok. Amaca göre ya da hem kopmaları, hem gerilim değişimini hem de yıldırım ve Şebeke piklerini önleyecek olunca fiyat yükseliyor. :confused:
Bu tür bir şey olabilir. Kullananlar öneride bulunabilir?

Apartmana gelen gelsin sonuçta dairenize faz notur geliyor . Notur koparsa nolacak ve diğer dairelerin fazıyla ne ilgisi olacak anlamadım . Andavallinin biri aşağıda kalkar noture faz baglarsa iyi olmaz sadece .

Apartmana gelen gelsin sonuçta dairenize faz notur geliyor . Notur koparsa nolacak ve diğer dairelerin fazıyla ne ilgisi olacak anlamadım . Andavallinin biri aşağıda kalkar noture faz baglarsa iyi olmaz sadece .
Bina girişindeki nötr hattı koparsa alıcılar faz-nötr arası 230V olan gerilime değil faz-faz arası 400V olan gerilime maruz kalıp zarar görebilirler.

Bina girişindeki nötr hattı koparsa alıcılar faz-nötr arası 230V olan gerilime değil faz-faz arası 400V olan gerilime maruz kalıp zarar görebilirler.
Bu durum binaya trifaze girdiği halde, dairelere monofaze giriş olmasına rağmen doğru mudur?

Nötr kopması ile diğer bir daireden mesela açılan bir ampulden dönüş yapan faz, nötr barasından bizim dairemizdeki faz ile 380v oluşturup bir çok cihaza zarar verebilir diye düşünüyorum. Burada 380v ye maruz seri lamba gibi olmaz mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri