75 x 100 cm Cnc Projesi

Nasıl bir kafayla hareket etmişsem, masa için içteki profillerin uzunluğu kadar ölçü vermiştim. Üstüne yerleştirip fazlalıkları gördükten sonra bile ”ulan masayı küçük yapmışlar” diye bir serzenişte bulunduktan sonra jeton düştü. Toplam yükü 12 adet M10 35mmlik imbus taşıyacak.

Arabaları raylara takma vakti yaklaşmışken, forumda da arama yaptım ama pek bir şey yazılıp çizilmemiş sanki ya da ben düzgün arayamadım;

Gres yağı konusunda ufak bir araştırma yaptım lityum bazlı greslerden bahsetmişler yabancı bir kaç sitede. Konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

Ek olarak vidalı millerle raylara farklı cins yağ gerekir mi?

Bugün köprünün deliklerini açıp, yarın gres pompası ve gresi alıp köprüyü de monte etmeyi planlıyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20151114_181717844.jpg
    IMG_20151114_181717844.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 139
  • IMG_20151114_181701458.jpg
    IMG_20151114_181701458.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 130
Sıra vidalı millere geldi. Şimdilik arabalara az miktarda gres bastım kuru kalmasınlar diye, Würth'ün sprey ”kuru” yağlarından birini alacağım. Şahin Rulman'dan körük olmadıkça gres kullanmama yönünde bir tavsiye aldım.

Perşembe günü Polymak'a gideceğim miller için. Spindle ve sürücü konusu hala belirsizliğini koruyor bu arada.
IMG_20151115_201136043.jpg IMG_20151115_213312217.jpg IMG_20151117_161613889.jpg IMG_20151117_194956304.jpg IMG_20151117_195016334.jpg

polymak güzel seçim. sanayideki tornacıdan iyidir.

bu makine benim çizimlerden mi ??

polymak güzel seçim. sanayideki tornacıdan iyidir.

bu makine benim çizimlerden mi ??

Geçen sene bu tarihlerden beri forumu takip ediyorum, Maxmali'yi de ya sizin ya da @Suat_Korkmaz 'ın konularından birinde görmüştüm. Benzer tasarımı ikiniz de kullanınca, köprüyü oradan ”esinlenip” kendi aldığım raylara vs. göre ölçülendirdim vidalı mil ve araba montaj deliklerini.

Köprüyü tek motorla süreceğim için, Y ekseni yönünde esneme miktarını azaltmak adına köprüyü alttan 45x180'lik profil ile kapatıp vidalı mil somununu da bu profile takmak tek seçenekti. Paylaştığınız planlar böyle mi bilmiyorum, Solidworks kullanmadığım için bakamadım çizimlere.

Bu haliyle fena durmuyor esneme durumu bu arada, tabii mil gelince netleşir durum...(Esnemeden kastım, köprü ayaklarından ayaklardan biri sabit iken diğerinin ileri geri oynama miktarı)

Z ekseni de konunun başında belirttiğim gibi Suat abi'nin son cnc'sinde kullandığı Z eksenine benziyor, 45lik ağır sigma kullandım farklı olarak sanırım. Z için de FF-FK alsam iyi olurmuş yalnız. BF-BK gereksiz oldu.

Y ekseninde raylar ve vidalı mil aynı düzlemde olsun diyince köprünün altındaki profil ile vidalı mil arasında 20mm yükseklik oldu tabi. Profilin üzerine kesimden artan 10mm lik ya da 15mm lik alüminyum levhaları kullanarak somun bağlantısı için bir ara parça ayarlayacağım.

En sona motor bağlantı flanşları kalacak, onunla ilgili de bir kaç fikir var aklımda. Netleştikçe paylaşacağım onu da.

ileri geri giden y nin yani köprünün ayağının birini ileri diğerini aksi yöne doğru esnetirseniz esneme olduğunu göreceksiniz. benim 10mm sacdan olan makine bile esniyor. bu esneme 1mm de olsa 5mm de olsa bence kabul edilemez. bunu düzeltmenin en güzel en kolay yolu her ayaklara birer tane vidalı mil koymak.
size sadece ekstradan birer tane sürücü vidalı mil somun motora mal olacak.

bu arada arabalar ve raylar 15 lik mi ?

Bahsettiğim esneme de o zaten. Yine mutlaka esneme olacaktır evet, ama şu an gövde bitmemişken bile benim kullanım amacıma göre sıkıntı çıkarmayacak gibi duruyor. Daha 3 adet 45x135 profil var 90lıkların arasına girecek.

Eğer sıkıntı yaratan bir durum olursa sürücü dahil tasarımı çift vidali milli sisteme çevirmek zor olmaz diye düşünüyorum

Y eksenindeki raylar 25lik. X ve Z 15lik.

X ekseninde normal tip arabalar var, Z ekseni icin küçük tip olanları tercih ettim.

vidalı mil işi zor olacak dersen tasarımın uygun alttaki sigmalara kramayer dişli sistemi yapıp köprü ayaklarına 2 moto takarsın olur biter.

Evet, bunlar da tamam şimdilik. Cumartesi günü Polymak'tan vidalı milleri teslim alacağım. Sonra sıra flanşlara geliyor.

Sürücü ayarlarını 300hz, 220volt'a göre yaptım, bir şekilde çalışıyor şu an. Fakat voltaj ayarlarından emin değilim. Daha doğrusu orta nokta frekansı ve orta nokta voltajını 150hz / 110 volt şeklinde ayarlamam doğru mu bilmiyorum.

Birde üzerindeki potans ile hız kontrolünün nası yapıldığını bulamadım. Kullanım kılavuzu mu (var diyebilirsek tabii) çok başarısız, ben mi çok yabancıyım konuya acaba?
IMG_20151119_213743581.jpg

Bu arada, @asenyurt dediğin şekilde hiç düşünmemiştim. çift kremayer kullanımına da uygun duruyormuş tasarım evet.

bu arada polymak dan gelecek vidalı millerini çok merak ediyorum.
işlenmiş yerlerinin detaylı yakın çekim fotolarını atarsan çok memnun olurum.
hatta elinde komparatör varsa detaylı eğrilik ölçümünü de yap derim. gerçi onlar işlemeden sonra eğriliği kontrol edip düzeltip yolluyorlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri