75 x 100 cm Cnc Projesi

orta nokta frekansı ve orta nokta voltajı
fabrika ayarlarında kullanmanı tavsiye ederim
ilk başta bende o şekilde kullanıyordum
internetten araştırmama göre millet çin malı spindle ve sürücü ayarını paylaşmış
orta nokta düşündüğümüz gibi değilmiş
fabrika ayarı idealidir.
kullanma kılavuzunda parametrelerde fabrika ayarına sıfırlama vardır.

Elimde komparatör yok fakat alabilirim pazartesi-salı gibi. Milleri işledikten sonra düzeltecekler, oradaki arkadaşa sorduğumda işlemi gösterdi, tamamen manuel ve ustalık isteyen bir iş. Yarım saat kadar muhabbet ettikten sonra ortaya çıkacak işin kalitesinden şimdiden emin oldum diyebilirim.

VFD ayarlarına gelecek olursak, şöyle iki ekran görüntüsü paylaşayım, biri arelspindle.com'dan diğeri Delta'nın kendi sitesinden. Fabrika ayarları da iş görür mutlaka fakat Arel özellikle belirtmiş durumu sanki.
Screen Shot 2015-11-20 at 7.16.01 AM.png
Screen Shot 2015-11-20 at 7.15.40 AM.png

Birer torna alın. Ne kadar çok işinize yaradığını görürsünüz.

Bugün milleri aldım, işlenmesi esnasında da oradaydım, işlemle ilgilenen arkadaş gerçekten özenerek ve ne yaptığını bilerek çalışıyor. Hem tornalama esnasında hem düzeltme esnasında on numara işçilik çıkardı, buraları okursa teşekkürlerimi tekrardan iletiyorum kendisine.

Hemen millerin ve bugünün fotoğraflarını ekliyorum.

IMG_20151121_135541650.jpgIMG_20151121_135327410.jpgIMG_20151121_135250924.jpg IMG_20151121_190636237.jpg

Ufak bir aksilik de yaşadım bugün, somunlar vidalı millere inanılmaz sıkı giriyordu. Şahin rulman ile görüştüm ve direk yanlarına gittim milleri alıp, bilyaları (misketleri) daha ufak bir boyla değiştirdiler. Vidalı millerde böyle toleranslı üretim olabiliyormuş, Çin malı mil sonuçta diyip fazla takılmadım.

@Suat_Korkmaz sanırım konusunda yazmıştı, önemli olan toplanabilir makineyi tasarlamak diye. Yarın Z ekseninde binbir takla atacağım spindle ile somun gövdesini arkalı önlü monte ederken. :)

Benim açımdan sakıncası yok fakat Polymak açısından olabilir. Dolayısıyla konu ile ilgili sadece şunu söyleyim;

Rulman ve Yataklama konusundaki, linkteki mesajınızda bahsettiğiniz ücreti baz alarak gitmiştim ben ve bir süprizle karşılaşmadım. Ülkemizdeki tornacı kıtlığını da düşündüğümüzde bence kesinlikle tercih edilebilecek bir yer.

Torna lazım torna...

torna tek başına yetmiyor.
usta da lazım...

Z'yi toplamak beklediğimden kolay oldu. Sıra flanşlara geldi. Nasıl bir şey yapsam kararsızım. En geç salı-çarşamba gibi onları da halledip kablolamaya geçeceğim.

Y ekseni somunu akıcı hareket etmiyor. Yarın tekrar uğrayacağım Şahin Rulman'a. Sanki misketlerden birinde çapak kalmış gibi ona denk gelince zorlanıp atlıyor direk.

Sökmesi zor olan X ve Z eksenleri gayet güzel şansa..
IMG_20151122_124050595.jpg IMG_20151122_124106263.jpg
Bu da Y ekseni milini sökmeden önceki son fotoğraf.
IMG_20151122_155238472.jpg

Somun takılı değilken elinle rahat çevirebiliyor musun? Çevirebiliyorsan Z ekseninde biraz tölerans yaratman gerekir. Delikleri yarım mm genişletmek gibi.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri