12V ayarlı güç kaynağı. LM317 sorunu?

Hiç haberim yoktu 2200'lükten. Dalgalanma olayını biliyorum ama bunu diğer kondansatör yapacak zannediyordum. :) Neyse sıkıştırırım devreye. :)
Hocam yapma be. Tüh şansıma. Daha bu sabah devreyi çizip aside attım.
Bu tek nokta olayını bilmediğim halde aklıma geldi lakin gerek yok diğer türlü daha şekil görünür diye normal çizdim. :)
Neyse çok şey fark eder mi ki? Anlamadım yani ne alaka olduğunu?
Yok çıkıştakini sormuyorum. Bir de girişte 0.1uF lık kutupsuz koymuşlar. Bu nedir?
643558031866011_1259961923.jpg

Benim tamamen kafamdan gelişigüzel çizdiğim devre ise bu. :)
aa.jpg

Bu işi ömrümde toplasan 3 ya da 4 kez yapmışımdır.
En son yaptığım da bundan 5 sene önce bıraktığım teknik liseydi. :)
Çalışır mı heyecanla denemeyi bekliyorum. Yarın üniversitede deleceğim. Eve gelir gelmez takarım.
R1'in seri bağlı olduğu bir adet kondansatör de var tabii görüldüğü üzere sadece çizimde yanına yazmayı unutmuşum :(
Es geçtiğim 2200'lük giriş kondansatörünü araya dıkıştıracağım artık. :D
Çıkışdaki noktalar niye çoklu derseniz, gerilim ve akımölçer display de var devrede. Onun ayağına çoklu çıkarttım. Aynı noktadan alma olayını yapmadım. :(

Allahtan giriş kondansatörü Lm nin 1cm yanında olacak bir de başıma o çıkmadı. :)

Sol alt taraftaki kısa devre olarak açılacak, devreden bağımsız gibi görünen iki nokta da akımölçer için.
Akım ölçerden gelen kablo ve yükün negatif kutbu birleşecek.

Yaptığın devreye lanet olsun yeniden yap falan demeyin hiç.
Çalışmazsa mecbur yaparım ama çalışacaksa hiç yapamam.
Perhidrol+tuz ruhu+plaket parası ve vakit yok. :)

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
fazordiyagram kardeşim, mesleğe olan merakın ve şimdiye kadar elde ettiğin kazanımlar açısından, Türkiye ortalamasının çok üzerindesin gibime geliyor. Öyle üniversiteyi, öğretmeni, eğitim sistemini, hayatta yaşadığın şeyleri suçlayıp "bu şartlar altında nasıl başarılı olacağım, hemen beni yargılamayın" gibi düşüncelere kapılma.

Biraz sert olacak ama, eğer sen bu işte başarılı olamazsan, bunun yegane sorumlusu sensin! Ya azmin yeterli değildi, yada kendini iyi hissetmek için birşeyleri suçluyor, kendini kader kurbanı olarak görüyorsun. YAMYAM mezun olduğunda üniversiteler çok daha mı iyiydi?

Üniversiteler mucize yaratmaz. %90 senin çaban, %10 da çevre şartlarıdır başarının katkısı. Bunlar ölçülebilecek şeyler değil ama, umarım demek istediğim şeyi anlamışsındır.

İlginiz için teşekkürler.
Devreyi 12 volt ile besliyorum.
Onca mesajda tartıştık konuştuk Mr_YAMYAM ile sağolsun abim.
Şu sonuca vardım, benim bilgim az olduğu için LM'nin karakteristiğini pek hesaba katmadan bildiklerimle kendi kendime 'şimdi bu LM 1.5A akım verebiliyormuş. Hatta üzerine çıktığı da oluyormuş. Ben buna 12V vereceğim. 12*1.5'den en az 18W güç alırım, oh temiz.' olarak düşündüm.
O işler öyle olmuyormuş. Bunu öğrendim. :) Yokse devrede bir problem yok heralde.
Sadece ben yüksüz 12V görürken neden yükte bu 3,4V a kadar düşüyor diyordum.
Bunun da bağladığım yükün çekmek istediği akımın yüksek olması ve buna karşın LM'nin kendisini korumaya alması olduğunu söyledi Mr_YAMYAM. Ben böyle anladım yani.

12V/35W'lık trafodan aldığım çıkışı köprü diyot yardımı ile 12V DC'ye çeviriyorum. Sonra da bu devreye giriyor işte. Devrenin amacı ampul yakmak değil.
Öğretmen 12V DC regüleli gerilim kaynağı yap dedi.
Ben de bunu yaptım.
Devrenin nasıl çalıştığını gözlemlemek amacıyla ampul ile test etmek istedim ve fazla bir güç veremediğini gördüm.
5V'A kadar olan yükleri güzel çalıştırıyor. Yukarısında hiçbir şeyden verim alamıyorum.
Elimdeki ampuller hep yüksek watt'lı. Sizlerin söylediği gibi düşük watt'lı bir şey ile test etme imkanım olmadı ne yazıkki.
Hala bir oto elektirikçiye uğrayabilmiş değilim.
Yol üzerimdeki elektirikçilerde bulunan ampuller de söylediğim gibi ya çok küçük ya çok büyük.
Yarın bulup deneyeceğim.
Trafo çıkış gerilimin daha yüksek olmalı. Bu şekilde devre sağlıklı çalışmayabilir. 2 tane 12 Volt 21 Watt Ampulü seri bağlayıp deneyin. Devrenin sağlam olup olmadığını görürsünüz en azından. Kullandığın trafo 12 Volt mu? Yoksa 2 x 12 Volt mu? 2x12 ise ve sekonder sargının yarısını kullanıyorsan 35 Watt güç alamazsın.

Mr_YAMYAM Ağlanacak haldeyim ama mesajına çok güldüm abi. :D
Her yiğidin bir yoğurt yiyişi varmış, devre çalışsın da bizimki de böyle olsun. :D

Sayın taydin, İroni mi yaptınız yoksa ciddi misiniz emin olamasam da söyledikleriniz için çok teşekkürler.
Sizler yaşça büyüğüm ve çokça tecrübeli abilerimsiniz bu tarz cümlelerinize alınmam bir yana, layık görüp cevap vermeniz, yol göstermeniz hoşuma gider.
Söylediklerinize bir itirazım yok kesinlikle haklısınız. Hatta sürekli öğretmenlere suç atan başarısız arkadaşlarımla mütemadiyen tartıştığım bir konu. :)

-Acemi-
Hocam bak trafo bu.
Ölçü aleti ile 14V civarı değişebilen bir AC alıyorum.

Bu söylediğiniz 2 yol mevzusunu bilmiyorum. İşin kötüsü, üzgün bir tavırla güleceksiniz, öğretmenlerimiz de bilmiyor...Trafo alacağım elektrikciye trafo sorduğumda bundan bahsetti 'o ne ki la?' ifadesiyle kaldım.
Sonra bir öğretmenimize sorduk o da net bir şey söyleyemeyip saçmaladı.
En son gidip kafamdan bunu aldım...
20171215_234730 copy.jpg

Kablolar içinde ayrıca fırça atmayın lütfen. :)
Devre bir tamam olsa kutulamadan önce temize çekeceğim elbet.

Bugün 12V 5W ampul aldım.
Şimdi onu denedim.
Bu da güçsüz.
Boştayken 12V görüyorum.
Bu ampulu bağladığımda gerilim 7.5V'a iniyor.
Akım da 0,27A civarı.
Yani 5W vereceği ampule 2W veriyor.

Trafonun 18V bacağından çıkış alıp, 17V falan verince ampule, bu sefer gerilim 12 volta düşüp 0.36A ile falan ampul doğruca yanıyor.

Son düzenleme:
Kademeli trafolar ayrıca belirtmediğiniz sürece en üst çıkış gerilimi baz alınarak sarılır, durum beklediğimden daha kötü çıktı (2x12'den):D Bu trafo 48 Volt 35 VA dır. Akım değeri buradan hesaplanır, 500 mA'den biraz fazlasını verebilir, yüke girince gerilim çökmesinin bir sebebide budur.

-Acemi- Hocam dur tanrı aşkına kendimi keserim.
Şoklardayım.
Emin misiniz?
Bunca uğraşın emeğin sebebi bu aşağılık trafo mu? :mad::mad::mad: (40 lira verdik bir de be. :( )

(Hayır suç bende, en başından akıl edip trafoyu da paylaşsam biri yazacak belki :( )
Başta bu trafo sonra ben. Allah belamızı versin. :D:D

Ben düzmantık diyorum ki 35W veriyor işte. Bitti nokta. Neresinden alırsan al 35W verir bu. :D:D

Son düzenleme:
Dur panik yok sorunun çözümü var :) . Çaresizseniz çaresizsiniz :cool:. 0 - 12 - 24 volt uçları ile orta uçlu tam dalga doğrultucu yaparsanız biraz daha fazla akım çekersiniz. 24 volt olan uctaki iletkenleri ayırıp buradaki diğer sarımın iletkeni 36 ve 48 volt uçları ile de yine ikinci bir orta uçlu tam dalga doğrultucu yapıp diğeri ile paralel kullanırsanız 35 vat almış olursunuz. Hade kolay gelsin yine dört ayak üzerine düştünüz.;)

Hocam sağ ol, var ol iyi hoş yazmışsınız da bunu nasıl yapacağım? :D

Şimdi ben trafonun 0 ve 12V ucundan gerilim alıp köpru diyota giriyordum. Bu, köprü tipi tam dalga doğrultmaç dediğimiz oluyor heralde.

Sizin söylediğiniz nasıl olacak?

Orta uçlu olayını zerre bilmiyorum sadece dersten kalma olarak adı tanıdık geliyor bu kadar.

Ön lisans düzeyinde eğitim alıyorum.
Geçen yıl trafoların anlatıldığı bir ders vardı, konularımız sıkıştırılmış ve özetlenmiş olduğu için hızlı hızlı geçtik.
Üzerine pratikte de hiç çalışmam olmayınca... Söylediklerinizi okurken kendimi elektroniğe tamemen uzak bir insan gibi hissettim... :(

Yardımcı olabilirseniz ne ala.
Senin konu çok uzadı kardeş basit bir devre yapamadın gitti derseniz anlayışla karşılarım.
Başka yollardan araştırırım olduğu kadar.
Dur panik yok sorunun çözümü var :) . Çaresizseniz çaresizsiniz :cool:. 0 - 12 - 24 volt uçları ile orta uçlu tam dalga doğrultucu yaparsanız biraz daha fazla akım çekersiniz. 24 volt olan uctaki iletkenleri ayırıp buradaki diğer sarımın iletkeni 36 ve 48 volt uçları ile de yine ikinci bir orta uçlu tam dalga doğrultucu yapıp diğeri ile paralel kullanırsanız 35 vat almış olursunuz. Hade kolay gelsin yine dört ayak üzerine düştünüz.;)

Forum istatistikleri

Konular
128,320
Kullanıcılar
450,157
Son üye
oguz24

Yeni konular

Geri