güç kaynağı sorunu

arkadaşlar lm 317 ile ayarlı regüle devresini bread bord üzerie kuruyorum bilindik bir devre trafodan ac 12 volt çıkıyor köprü diyotdanda akım dc olarak çıkıyor kondansatörlerde şarj oluyor doğru olarak ölçü aletiyle dc ölçümü yapıyorum çıkışından p 1 ile ayarda yapıyorum fakat çıkışa ufak bir motor bağladığımda ölçü aletindeki değer sıfıra düşüyor sanki kondansatörler deşarj oluyor motor üzerinden motor çalışmıyor ve ölçü aletindeki değer sıfıra düşüyor şemaya bakıyorum herşey doğru lm 317 de doğru şekilde bağlanmış acaba nerde yanlış yapıyorum şaşırdı kaldım

merhaba, motordan başka bi alıcıyla denediniz mi, motoru bağladığınızda lm317 ısınıyor mu, motor dikkatsizce sökülüp takılmışsa fırçalar kısa devre olmuş olabilir, ayrıca trafo motoru çalıştırabilecek güçte mi? şimdilik aklıma bunlar geldi.

merhaba wolf. trafo 12 v çıkış veriyor motor 5 voltluk yani çalıştırması lazım rahatça ama motoru bağladığımda kondansatörler deşarj oluyor motor üzerinden led denedim ondada aynısını yapdı çıkışa birşey takdığımda pot ile ayar yapamıyorum sıfır gösteriyor avometre

merhaba wolf. trafo 12 v çıkış veriyor motor 5 voltluk yani çalıştırması lazım rahatça ama motoru bağladığımda kondansatörler deşarj oluyor motor üzerinden led denedim ondada aynısını yapdı çıkışa birşey takdığımda pot ile ayar yapamıyorum sıfır gösteriyor avometre

Lm 317 ile kurduğunuz devrede hata olabilir, şemayı görmek lazım.

Ayrıca trafo çıkışının ve motorun voltajlarını bilmek yeterli değil, trafonun ve motorun gücünü de bilmek gerek.

lm 317 nin yazılı kısmı bana baktığında sol ayağa giriş yapıyorum orta ayakla arasına pot bağlıyorum orta uç pot ve şaseye üçüncü uçda çıkış bağlantı şekli böyle olması gerekiyor aynen kuruyorum avometreyle çıkışdaki voltu ölçüyorum normal bişekilde gösteriyor ayarda yapıyorum potla fakat çıkışa birşey takdığımda motor yada 9 voltluk lamba avometredeki değer sıfıra düşüyor yani kondansatörler boşalıyor normalde yanması lazım lambanın motorunda çalışması lazım motoru trafo çıkışına dierk takınca çalışıyor devrenin çıkışına bağlayınca anlattığım gibi oluyor çözemedim sorunu aklımada birşey gelmiyor devre şemasının resminide nette bulup koyacağım .

devre şeması bu arkadaşlar aynen kuruyorum ama olmuyor acaba nerede yanlış yapıyorum

Şemadaki bacak numaraları yanlış. Soldan sağa doğru 3. pin giriş, 1. pin ayar, 2. pin çıkış olarak bağlayın.

Şemada r1 olarak görülen direnç de bağlanmalı, onu da mutlaka ekleyin (240 ohm)

çok teşekkür ederim bağlantı ayaklarını yanlış yazmışlar dediğin gibi yapınca düzeldi çok sağol tekrar

eğer kullandığın trafo güçlü ise ve bunu çeşitli yerlerde kullanacaksan 2n3055 le çıkış akımını arttırmanı tavsiye ederim tabi soğutucuyla

bu şemayı bread boar üzerine kurabilirmiyim yani bu transistör biraz kafamı karıştırıyo nasıl bağlayacağımı bilmiyorum :)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri