12V ayarlı güç kaynağı. LM317 sorunu?

@fazördiyagram kardeş senden beklenen aşağıdaki şemadaki yapıyı yapman bunun için bir noktayı 0 (sıfır -şase/gnd) kabul edip diğer sarımların omajlarının aynı çıkmasına bak (az fark sorun etmeyecektir).
Kolay gelsin.
Çok teşekkürler. Çizim isteyecektim zaten de fazla olmayayım dedim. :)

Şimdi şunu anlamadım.
Bu simetrik 33V veriyor öyle değil mi?
Fakat bana 12V lazım. :(
Projem 12V.

Gerilimi yüksek istesem direkt yüksek gerilim çıkışına bağlarım, bu yapacağımız bağlantıyla benim işim yok ki. (Yanlış anladıysam kusura bakmayın)

Bana bu trafodan (yukarıda görseli mevcut) 12V lazım. Ve biraz da güç.
Bu mümkün değil midir?
Eğer değilse devreyi hiç bozmadan böyle bırakayım.
Öğretmen bana şu kadar güç versin demedi zaten 12V regüleli dedi.
Boştayken mis gibi 12V regüleli işte hocam derim. Yük bağlamazsan sorun yok. :D:D

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Çıkışların üzerine de seri diyotlar bağlarsan, ufak gerilim farklılıklarından dolayı bir kaynaktan diğerine akım dönüşünü engellersin, böylece kaybı biraz daha azaltırsın.

Duruma el atayım.
Ne yazık ki önceki yazdıklarımı arkadaşımız okumamış veya anlamamış.
Trafonun gücünün yetip yetmediği basit bir ölçümle anlaşılacaktır.
Lamba çalışırken AC voltmetre ile trafo çıkışı ölçülür. Gerilim düşümü var ise trafo yeterli değildir.
Ancak konu gelişiminden anlaşılacağı üzere devremiz sağlıklı çalışmamaktadır. Bu sebeple yapılması gerekenleri belirtiyorum.
Öncelikle iki adet güçlü diyot temin edilmelidir. 1.5A gibi bir akım için 1N4001 serileri yetersiz gelebilir. Bu yüzden 1N5401 veya muadili diyotlar gereklidir.
Bu diyotlar resimdeki gibi direk trafo uçlarına lehimlenecektir.
TR.jpg

Elde edilen iki ucumuz bulunmaktadır. Trafonun 12V ucundan çıkan ucumuz eksi, iki diyotun birleşme noktasından çıkan ucumuz ise artı ucumuzdur.
Bu uçlardan alınmış iki adet kablo alttaki resimde DC in girişe bağlanacaktır.
LM PCB.png

Yeni bir baskı devre çizilip resimdeki gibi yapılması gerekmektedir. Ancak uygun değilse, delikli plaket temin edilip kalın tellerle şekildeki gibi bağlantı oluşturulabilir.
Dikkat edilecek konu, 2200uF kondansatörün eksi ucundaki bağlantılardır. Bu bağlantıya gelen tüm hatlar birbirlerine değmeden gelmelidir.
Lamba çıkışı için eksi uç, yine DC girişlerindeki eksi uçtan ortak alınacaktır.

TEKNİK HESAPLAMALAR:
Trafo çıkışı için 2X12V uçları kullanılacaktır. Bu şekilde bizim 16V'a kadar çıkışı ayarlama imkanı sunar. Ancak yük altında trafo gerilimi olan 12V RMS değerini aşamayacağımız için ve ayrıca 1.25V entegre çalışma gerilimi olduğu için sağlıklı olarak, 1A için 10.5V'a kadar ayarlı gerilim elde edebileceğiz.
Trafodan daha yüksek gerilim çıkışlarını kullanmamız bize dezavantaj yapacaktır. En ideali 2X12V çıkışlarını kullanabilmektir.

Duruma el atayım.
Ne yazık ki önceki yazdıklarımı arkadaşımız okumamış veya anlamamış.
Trafonun gücünün yetip yetmediği basit bir ölçümle anlaşılacaktır.
Lamba çalışırken AC voltmetre ile trafo çıkışı ölçülür. Gerilim düşümü var ise trafo yeterli değildir.
Ancak konu gelişiminden anlaşılacağı üzere devremiz sağlıklı çalışmamaktadır. Bu sebeple yapılması gerekenleri belirtiyorum.
Öncelikle iki adet güçlü diyot temin edilmelidir. 1.5A gibi bir akım için 1N4001 serileri yetersiz gelebilir. Bu yüzden 1N5401 veya muadili diyotlar gereklidir.
Bu diyotlar resimdeki gibi direk trafo uçlarına lehimlenecektir.
Ekli dosyayı görüntüle 42003
Elde edilen iki ucumuz bulunmaktadır. Trafonun 12V ucundan çıkan ucumuz eksi, iki diyotun birleşme noktasından çıkan ucumuz ise artı ucumuzdur.
Bu uçlardan alınmış iki adet kablo alttaki resimde DC in girişe bağlanacaktır.
Ekli dosyayı görüntüle 42004
Yeni bir baskı devre çizilip resimdeki gibi yapılması gerekmektedir. Ancak uygun değilse, delikli plaket temin edilip kalın tellerle şekildeki gibi bağlantı oluşturulabilir.
Dikkat edilecek konu, 2200uF kondansatörün eksi ucundaki bağlantılardır. Bu bağlantıya gelen tüm hatlar birbirlerine değmeden gelmelidir.
Lamba çıkışı için eksi uç, yine DC girişlerindeki eksi uçtan ortak alınacaktır.

TEKNİK HESAPLAMALAR:
Trafo çıkışı için 2X12V uçları kullanılacaktır. Bu şekilde bizim 16V'a kadar çıkışı ayarlama imkanı sunar. Ancak yük altında trafo gerilimi olan 12V RMS değerini aşamayacağımız için ve ayrıca 1.25V entegre çalışma gerilimi olduğu için sağlıklı olarak, 1A için 10.5V'a kadar ayarlı gerilim elde edebileceğiz.
Trafodan daha yüksek gerilim çıkışlarını kullanmamız bize dezavantaj yapacaktır. En ideali 2X12V çıkışlarını kullanabilmektir.

Sevgili Mr_YAMYAM abim, bana kızgın olduğunun farkındayım. Lakin kızma lütfen. :)
Yazdıklarını tekrar tekrar okuduğuma emin olabilirsin tabii ama anlama noktasına bir şey diyemem. :)
Bence seninle iletişim problemi yaşamamızın temel nedeni bir hayli bilgilisin ve ben yazdıklarını anlayacak kadar bile bilgiye sahip değilim.
Türkçe problemin mi var, olabildiğince açık yazıyorum diyebilirsin fakat Türkçem gayet iyidir.
Konuya yeterince hakim olmadığım için karmaşık geliyor.
Okurken roman okur gibi güzelce okuyorum yazdıklarını ama yapamıyorum. :D
Elektroniği hiç bilmeyen insanlara seri ve paralel bağlı dirençlerin hesabı gibi basit bir konuyu anlatırken anlamamalarına aynı senin bana baktığın gözle bakıyorum, durumumuz buna benziyor. Onların açısından ise durum yukarıda bahsettiğim gibi işte.:)

Söylediklerini hemen test edeceğim, (aslında çok kez test ettim ama sürekli benzer şeyleri yapmaktan kafam karışıyor, nerede ne yaptım, nasıl bir sonuç aldım yazamıyorum :( )

Evet şu an baktım, AC ÇIKIŞTA DÜŞME YAŞANMIYOR.
Bu, konu trafo ile alakasız demek mi?

Diğer söylediklerini devre elemanları tedarik edince deneyip yazacağım.
Şimdi dışarı çıkıyorum. Açık elektronikçi bulabilirsem bugün yazarım.

Ha bir de şu konuya bakabilir misiniz, benim kullandığım displayi kullanıyor, konuda verilen şema ile benim yaptığımın birbiriyle alakası yok.
Benim de yanlışım burada olabilir mi? :(

KIZ'lar kızabilir ama yamyamlar KIZ'maz. Çünkü YAMYAM'lar KIZ değildir :D:cool:
Senin derdin esasen anlamamaktan geçmiyor. Bilimsel disiplin denilen olguyu bilmemenden kaynaklanıyor. Bu ise senin kabahatin değildir. Çünkü daha öğrenci aşamasında bilimsel disiplinin ne olduğunu anlayabilmen mümkün değil.
(Kaldı ki ben 20 yıllık mühendislerde de gördüm bu olayı)
Şimdi bu bilimsel disiplinlerden ecik bahsedelim. Ama sen KIZ'arsan karışmam. Çünkü insanlara bu olay ZUL gelir. Bir şeyler önerilince sanki inadına söylüyormuşum gibi anlaşılabilir.
ÖLÇÜM TEKNİĞİ:
Asla ve asla kimselerin sözlerine güvenme. Daima kendin ölç biç. Ölçüm için kendi aletlerine güvenebilmelisin. Ölçümlerinde tutarsızlık yaşarsan, yaz foruma tüm ağabeylerin yardımcı olurlar. Asla da kızmazlar.
Ama sonuçları şartları ve belgeleri ile birlikte sunmalısın ki, forumda inceleyenler çıkmaza girmesin. ÖRNEK.
Devrenin çıkışını ölçü aleti AC kademesinde ölçüp te, ''İMDAATT DEVREM YANLIŞ VOLTAJLAR ÜRETİYOR'' diyerek feryadı figan etme. İşte buna KIZ'ılır.
ARAŞTIRMA:
Daima araştırıcı ol. Ama forumlarda yazılanlara asla güvenme. Tek güveneceğin şey kendi ölçümlerin doğrultusunda alacağın gerçeklerdir. Forumun birisinde vatandaş, ''BEN LM317'den 5A ÇEKEBİLİYORUM'' dese de inanma. Koşullarını araştır. Gerekirse aynı koşullar dahilinde sen de test et. Yapabildiğin taktidirde o bilginin doğruluğuna kanaat getirebilirsin. Ancak bunlar için de ön koşul vardır.
Bahsedilen entegrenin katalog (Fabrika) değerleri) Bu değerlerin neler olduğunu araştırmalı, hangi koşullarda hangi değerleri alabileceğini araştırmalı ve öğrenmelisin.
UYGULAMA:
Buradaki konumuz da zaten bu madde üzerinedir. Sen LM317 den 1.5A akım alabilmek istiyorsun. Ama bir türlü alamıyorsun. NEDEN?
Çünkü uygulamada ciddi hataların bulunmaktadır. Ben bunun için sana önerilerde bulunuyorum. Ama sen yapabilirmiyim diyorsan, OLAY BURADA BİTECEKTİR.
Çünkü yapabilirmiyim demek değil, inatla ve azimle YAPABİLMEN gerekmektedir. Yapabilmek için adım adım gidersen ve yukardaki maddeleri (Ölçüm, araştırma) uygularsan, göreceksin ki devre tıkır tıkır çalışacaktır. Ama sen devre elemanlarında cimrilik yaparsan, hatta bonkörlük te yaparsan, değerler tutmayabilir, devren de normal çalışmayabilir.
BİLİNMEYEN UNSURLAR:
Bazen karşımıza farklı unsurlar da çıkabilir. Buna bir örnek verecek olursak,
LM317 entegrelerin kalitesiz üretimlerden olabilmesi gibi.
Bu gibi unsurlar için forumda danışabilir, gerekli resimleri ekleyerek bilgi alabilirsin. Elde edilen bilgiler sonucunda kesin yargıya varabilirsin.

Şu devreyide bi dene hacım
Trafo büyük, tek yerden alsan bile 12v 1.5a verebilir gibi (çıkıştaki bobin telleri çok mu ince trafonun)

vv.JPG

Mr_YAMYAM
Abi eyvallah sağol, söylediklerine harfi harfine katılıyorum, her zaman bunları yapmaya çalıştım ve devam edeceğim ama bu devre benim ayarımla oynadı abi. :D
2200'lük kapasitörüm eksikti, şimdi aldım bağladım;

Trafodan 12V çıkıyor.
Bizim devreden 17V çıkıyor? :confused::mad::eek:o_Oo_Oo_O
Neyi nerede nasıl bir yanlış yapıyorum. Üstümü başımı parçalayasım var. :D:D
Kondansatör devreye kazanç sağlıyor da ben bilmiyor muyum.

devreci
Teller gayet yeterli, hani akım için diyorsan çok rahat akım taşıyacak gibi duruyor teller. Sağolasın ben de artık transistörle mi bir şeyler deneyeyim diye düşünüyordum.
O kadar soğudum ki... Para yok, para olsa elimdeki bütün malzemeyi yakıp yeniden alıp deneyeceğim.
Yalnız LM yok senin devrede. Ayarlı olması lazım. :(

Devreden 17V çıkar tabii :D
Önemli olan ayarladığında kaça kadar inebiliyorsun.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri