24v -12v Çevirici güç kaynağına stand by ekleme?

audiocu

Üye
Merhaba değerli arkadaşlar, çift akülü bir kamyona ses sistemi yapma projem var. Nominal olarak 12 voltta 25 amper civarında akım gerekiyor, aşağıdaki devreyi yapmayı düşündüm fakat devre 20 amperlik. bana 30 ampere dayanabilen gerekiyor. Ben lm317 yerine lm338t ile değiştirip 2 adet de fazladan 2n3055 koymayı düşünüyorum. Ancak şöyle bir problem de var adaptör boşta 1 amper civarında akü çekicektir (lm338 den dolayı) gün boyu, bu da aküleri bitirecektir. teybimiz kapalı olduğunda (yani tetik kesildiğinde) çevirici adaptörümüzün de hiç akım çekmemesi yani standby gibi konuma geçmesini istiyorum. Nasıl bir ekleme önerirsiniz? lm338 tl nin hangi bağlantısına transistör veya röle ile açma kapama yapmamız gerekir? bu yapacağımız aç kapat işlemi adaptörümüzü sağlıklı uzun yıllar çalıştırırmı? şimdiden teşekkür ederim.

circuito1.gif

Basit olarak aklıma ilk gelen. Teyip açıldığında role ile devreyi aktif etmen.

Bu devre ile yapacağınız sitemde teybin harcadığı kadar enerjiyi dıaşrı ısı olarak atmış olacaksınız.

Ben olsam anahtarlamalı smps bir teknikle voltaj düşürmeyi düşünürdüm. Daha verimli olur.

@gargaris işte burada ikilemde kalıyorum tamam röle kullanıcagım ancak lm338 i neresinden acıp kapatıyım ? hangisi daha sağlıklı olur?

@serkan_48 hocam smps ile devre kurmak işin süresini uzatıcaktır, sürem kısıtlı oldugundan bu devreye yöneldim, ısı konusu problem değil.

LM317 yi kapatmak yerine 12v ve 24v girişlerini kapat. gnd tek hattan geliyorsa sadece GND yi kapatsanda olur ama ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum.

2n3055 yerine mj serisi kullanın daha verimli ve dayanıklı.
Hatta BD249 bile olabilir

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri