Güç kaynağı devrem

Haldun1

Katılımcı Üye
ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1481042665.972141.jpg

Arkadaşlar , bazılarınız hatırlayacaktır, ( hani şu 83 Ohm luk direnci fazla ısınan, yerine taş Direnç koyarak çözmüştük) resimde Görülen devreyi 25 volt AC Ile besliyordum ve 0-24 volt ve Akım ayarlı olarak bayağıda işime yarıyordu . Dün akşam 14,2 volt 0,7-0,8 amper ile , elimdeki 12v 9 Ah aküyü şarj ederken elektrikler kesildi ve güç kaynağının içinde olan , yine bu devreden beslenen fan ve led voltmetre bu sefer aküden gelen elektrik ile Çalışmaya devam etti . Sonrasında elektrikleri geldiğin de gördüm ki ; Boşta iken 0-24 volt ayarlanıyor ama küçükte olsa (12 voltluk 100ma) bir Yük bağladığımda voltaj çöküyor ve 8 voltlara Düşüyor . Acaba ne oldu :( çok işime yarıyordu [emoji22][emoji22] yardımcı olabilir misiniz ? Peşinen Teşekkürler

Yük olarak bağladığınız şey nedir? Eğer aküyü yük olarak bağlıyorsanız akünün şarj akımı sabit gerilimde doluluk miktarına bağlı olarak değişir. Siz akımı 100 mA olarak ayarladıysanız o seviyeye inene kadar gerilimi düşürecektir.

Saygılar....

Şunu dener misiniz.

Çıkışta yük bağladığınızda voltaj çöküşü yaşadığınız da devre üzerindeki en büyük siyah kondansatör var ya onun bacak bağlantılarından voltaj ölçmenizi rica ediyorum.

Voltaj 1 = Yük bağlı değil iken ölçülen voltaj
Voltaj 2 = Yük bağlı ve düşüş yaşanırken voltaj

olarak belirtmenizi istiyorum. Bir diğer durum ise yük bağlı ve voltaj düşük iken aşırı ısınan parça var mı? Devre üzerindeki 3 adet entegre ve diğer yarı iletkenler ( transistörler diyotlar )

Tersten voltaj gelmesi devrenizin güç transistörüne tersten voltaj gelmesi transistörü bozmuş olabilir. Aslında elinizde varsa bu transistörü değiştirmenizi yada en azından söküp avometre ile ölçmenizi öneririm.

Bir diğer tavsiyem ( 2 adet ) regüle devrenizin çıkıına uygun güçte mesela 6A10 model ditot bağlamanız sağlıklı olacaktır. Bu tür olaylarda devrenizi korur. İkinci tavsiyem devre üzerindeki plastik kılıf güç transistörünü metal kılıf 2N3055 yada 2N3773 gibi güçlü transistörlerle değiştirmeniz.

Kolay gelsin sayın Haldun bey. Saygılarımla.

Sağolun Serkan bey , teşekkür ederim . Dediklerinizi yaparken ortalığı dağıtacağımdan hanım evde olmadığında yapmam gerekiyor. Anlayışla karşılayacağınıza eminim :) ilk fırsatta dediklerinizi yapacağım . Çünkü güç kaynağına ihtiyacım var. Şunu da ilave edeyim ki güç transistörü önceden bir miktar ısınırdı, şimdi buz gibi :) öldüğüne mi işaret acaba ? Devre üzerinde başkaca ısınan elemanda yok Serkan bey. Saygı bizden efendim

Serkan Bey' gerekenleri yazmış bunun dışında geri beslemeyi de kontrol edin. Devreden şu haliyle en fazla ne kadar akım çekebiliyorsunuz denediniz mi?

Saygılar....

13 Volta ayarlı iken 100 MA bile bağlasam 8,5 volta iniyor efendim

Transistör tipini bilmiyorum ama normalde mesela emetörden + voltaj ile beslenip kollektörden yük beslenen bir transistörün voltaj girişi emetör ucudur. Akım emetörden kollektöre akar. Aşağıdaki gibi .

tran15.gif

Enerji kesildiğinde ise çıkışa malum akü bağlı olduğundan akım kollektörden transistöre girmek istemiştir. Akım yönünün değişmesi transistörü arızalandırmış olabilir yüksek ihtimal.

Düşük ihtimallik kısım yüksüz voltaj kontrolü sağlıyor olması aklımı karıştırıyor. Sorun başka noktada da olabilir.

Devre üzerinde led ışık var mı ? sabit akım modunu ve sabit gerilim modunu ayıran? Eğer akım çekmek istediğinizde sabit akım moduna ERKEN geçerek akımı kısıtlıyor olabilir yada devrede akımı okuyup limitlemeye yarayan opamp ta arızalanmış olabilir. Tabi bunları tek tek ölçerek ilerlemek lazım. Mesela yüksüz iken transistörün giriş voltajı avo metre ile takip edilir. Yük bağlandığı anda voltaj çöktüğünde giriş voltajı çöker ise sorun girişte çökmüyor ise sorun transistörde yada onu süren kısımda olacaktır.

Belkide power supplynin giriş hattında bir gevşek bağlantı oluşmuş yük çekilmek istenildiğinde bu ek yüzünden akım geçmemekte bu nedenle voltaj çökmekte olabilir.

Benim sorduğum yukarıdaki ölçüm bu durumu eleyip devre üzerine ve transistöre yönelmememizi sağlayacak. Adım adım ilerlememiz gerekiyor.

Transistör tipini bilmiyorum ama normalde mesela emetörden + voltaj ile beslenip kollektörden yük beslenen bir transistörün voltaj girişi emetör ucudur. Akım emetörden kollektöre akar. Aşağıdaki gibi .

tran15.gif

Enerji kesildiğinde ise çıkışa malum akü bağlı olduğundan akım kollektörden transistöre girmek istemiştir. Akım yönünün değişmesi transistörü arızalandırmış olabilir yüksek ihtimal.

Düşük ihtimallik kısım yüksüz voltaj kontrolü sağlıyor olması aklımı karıştırıyor. Sorun başka noktada da olabilir.

Devre üzerinde led ışık var mı ? sabit akım modunu ve sabit gerilim modunu ayıran? Eğer akım çekmek istediğinizde sabit akım moduna ERKEN geçerek akımı kısıtlıyor olabilir yada devrede akımı okuyup limitlemeye yarayan opamp ta arızalanmış olabilir. Tabi bunları tek tek ölçerek ilerlemek lazım. Mesela yüksüz iken transistörün giriş voltajı avo metre ile takip edilir. Yük bağlandığı anda voltaj çöktüğünde giriş voltajı çöker ise sorun girişte çökmüyor ise sorun transistörde yada onu süren kısımda olacaktır.

Belkide power supplynin giriş hattında bir gevşek bağlantı oluşmuş yük çekilmek istenildiğinde bu ek yüzünden akım geçmemekte bu nedenle voltaj çökmekte olabilir.

Benim sorduğum yukarıdaki ölçüm bu durumu eleyip devre üzerine ve transistöre yönelmememizi sağlayacak. Adım adım ilerlememiz gerekiyor.

Akım sınırlama direncini by pass ederek denenebilir diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

Akım sınırlama direnci resimdeki 0.47 ohm luk direnç. Eğer akımı okuyan opampta sorun var ise direnci kısa devre etmek bişeyi değiştireceğini sanmıyorum. Ama sorun dirençte ise evet o zaman işe yarayacaktır. Ama o direncin kolay kolay bozulacağını sanmam.

Burada ana sorun devrenin çıkıından geri voltaj gelmesi. Böyle veya benzeri durumlarda ilk şüphelenilecek nokta güç yarı iletkenleri sonrasında diğer yarı iletkenler.

O yüzden hala çıkış güç transistöründen ve çıkıtaki diyottan şüpheleniyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri