Amatör Kullanım İçin Basit Şarjlı! Güç Kaynağı Devresi

Merhaba değerli forum üyeleri.

DELİRDİM!... DELİRDİM!..

rCKriU.gif

Coronadan dolayı bir dağ evinde tıkılı kaldım, sıkıntıdan patlıyorum ve habire birşeyler uydurup, çizip sizlere sunmaya devam ediyorum... Sigara bitti. Stres dorukta. Çay ve kahve stoğu sınırlı. 90numara sabırla dişlerini sıkıyor...

Konumuz basit, amatörler için güç kaynağı.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

-Basit bir güç kaynağına ihtiyacınız var ama piyasadaki hazır güç kaynakları çok mu pahalı?
-Güçkaynağı yapmak istiyorsunuz ama gosgomacan, gaffam gadar trafo mu gerekiyor?
-Trafolar çok mu pahalı ve aradığınız trafo teeeee nerden kargoyla mı gelecek?
-SMPS kullansanız bu defa güç kaynağınız smps’in zırıltısını da yükseltip çıkışa mı veriyor?
-Bir türlü basit bir ayarlı güç kaynağı yapamıyor musunuz?
-Elektrikler kesildiği zaman projeleriniz yarıda mı kalıyor yoksa?...

Artık bunları dert etmeyin!!!
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
90numaraşanzımanyağı, dişlilerinizi yağlar, sürtünmenin neden olduğu aşınmaları önler, daha rahat vites geçişi sağlar, şanzımanınızdan gelen iiiiiiiiiiğğğ sesini keserek daha konforlu bir sürüş deneyimi yaşatır...
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Pardon... O diğer ürünün şeyi...

Şayet gelişmiş bir atölyede çalışmayıp, sadece ufak tefek devreleri test eden biraz daha amatör seviyede bir elektronik-sever iseniz, büyük, özel trafo bulmaya gerek kalmadan, kendi ayarlı güç kaynağınızı kendiniz yapabilirsiniz. Böylelikle elinizdeki büyük trafoları daha ciddi işler için saklayabilirsiniz. (Amfi mamfi yaparsınız...)

Size sunacağım devre sizi büyük bir trafo kullanmanın masrafından kurtarsa da, akü masrafından kurtarmayacak, ama son derece basit araç-gereçlerle 12V ayarlı güç kaynağı yapmanızı sağlayacak. Büyük trafo bulamıyorsanız, akü ile de sorununuzu çözebilirsiniz.

Devreyi küçük bir trafo ile işleteceğiz; yüksek akımı da bir aküden çekeceğiz. Böylelikle yüksek VA değerine sahip trafo arama derdinden kurtulmuş olacağız.

Aküyü dolu tutmak için gereken şarj regülatörü devremize dahil olacak ve dolu bir akünün V değerine eşit gerilim sağlayacak. Bu devre, gücünü 3-5W’lık... Pardon... 3-5VA değerindeki ucuz bir transformatörden alacak. Akü yavaş yavaş takviye edilirken siz hiçbir şeyin farkında olmadan güzel güzel çıkıştan işinizi görebilecek kadar enerji almanın keyfini süreceksiniz...

Akümülatörlerden anlık olarak yüksek akım çekilebildiği için, devremiz bize 1Amperin biraz daha üzerinde akım sağlayabilecek. Böylelikle küçük trafo ile yüksek amper rüyamız gerçek olacak...

Akü zayıfladı mı? Çalışmanıza biraz ara verin ve birkaç saat boyunca SW anahtarını OFF yapıp cihazı boşta bekleterek akünün dolmasını sağlayıp, sonra tekrar devam edin.

Elektrikler kesildiğinde aküden faydalanmaya devam edeceğiniz için “hahhahhaaayyyt!” diye güle oynaya projelerinize elektrik sağlayabileceksiniz.

Akümülatörü siz seçeceksiniz. 12V’luk bir akümülatör. Küçük sığalı olanlardan başlayarak, 7Ah’lık UPS aküsüne kadar seçeneğiniz var. Daha yüksek sığalı akü seçebilsek de, regülatör devremizin çıkış transistörlerinin(TIP41 5Amper) çok fazla akıma dayanabileceğini sanmıyorum; o yüzden çıkışa sigorta eklemek gerekiyor. Ayrıca devrenin işlevselliği bakımından yüksek sığalı pahalı akülere hiç mi hiç gerek yok.

Evet şimdi cihazımıza geçelim.

Devre şeması:

0-12V ŞARJLI GÜÇ KAYNAĞI DEVRESİ.png

Baskı ve eleman yerleşimi nasıl görünecek:

2020-04-08-230215_1366x768_scrot.png

PCB’nin 3D görünümü şöyle:

Şarjlı Taşınabilir Ayarlı Güç Kaynağı.png

10cm’den biraz fazla en, 3cm civarında boy. Küçücük kart daha ne istiyonuz?! PCB’deki sağdaki trimpotu görüyorsunuz oraya trimpot değil, kablo ile uzatarak potans bağlayarak ön panele tutturacaksınız. SW adı verilmiş iki delik, aküden regülasyon katına giden gücü kesecek swiç anahtar için. Sırf örnek olsun diye, paintte kabataslak bir ön panel çizdim:
12V şarjlı Güç kaynağı.png

Gerisi hayal gücünüze kalmış.

NOTLAR:
-PCB’nin ortadan büyük deliklerden(akü ve SW bağlantı holleri) itibaren sol kısmı akü şarj regülatörüdür. Sağdaki kısım ise Aka Akasyan’ın youtube’daki bir ayarlı güç kaynağı devresi.

-Transistörlere heatsink takılması için biraz boşluk bıraktım ve oraya -heatsink- yazdım.

-Sadece girişte T-Blok kullandım. Akü ve regüle çıkış, kalın kablolarla karta lehimlenecek.

-Bakır dolgu hiçbir noktaya temas etmiyor; amacı pcb’yi elde ederken asit reaksiyonu süresini kısaltmaya çalışmak, ve daha az asit çözeltisiyle çalışabilmek.

-Devrede görünmemesine rağmen çıkışa bir adet Vmetre ve ön panele sabitlenen sigorta yatağı bağlayacaksınız kablo ile.

-Soğutucu heatsinkler yeterli gelmezse, aküye paralel bir 70mA PC fanı takabilirsiniz; SW anahtarını ON yapınca çalışacak.

-Karta vida holü koymadım. Plastik yükselticiler kullanıp uygun bir kutuya silikonlanabilir.

-Akü şarj voltajını aküyü takmadan ve güç kaynağı devresi çalışmıyorken yapın. Yani aküyü balamadan evvel akü şarj regülatörünün kalibrasyonunu bir yapıp ondan sonra montajı sürdürün.

GELİŞTİRME ÖNERİLERİ:
-Eğer “bundan bir şey çıkar” diyen olursa, iki akülü -12/0/12V simetrik olanından da yapılabilir mi? Taaabiiiiiy!

-Bu cihazın ön paneline telefon şarj etmek için USB port eklenebilir mi? Taaabiiiiiy!

-İşi iyice abartıp, elektrik kesintisinde 30-40W havyayı çalıştırabilecek kadar 220VAC çıkışı eklenebilir mi? Taaabiiiiiy! Onu nasıl halledeceğiz? Bilmiyorum.

-Mini trafo çıkışından iki tane tel çekip ön panele muz jakla iliştirip, istendiğinde 15VAC’dan da faydalanılabilir mi? Taaabiiiiiy!

-İki tane roket takıp...
Neyse o kadar abartmayalım...:rolleyes::p

PCB için baskı PDF’leri ekte.

90numaraşanzımanyağı’nın sunduğu şarjlı güç kaynağı sona erdi. Bir dahaki programda görüşmek dileğiyle, esen kalın.

Şimdi reklamlar...

90numaraşanzımanyağı, dişlilerinizi yağlar, sürtünmenin neden olduğu...

:D

Ekli dosyalar

• Şarjlı Ayarlı Güç Kaynağı.7z
    37.5 KB · Görüntüleme: 19
Konuyu kayıt edeyim de, lazım olduğunda kullanırım. :D

Elinize sağlık.

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,825
Son üye