12 volt dan 220 volta 2500 watt inverter kaç saat dayanır

Herkese selamun aleyküm değerli ustalarım geçen zaman içinde evimizi tadilata soktuk.Yaklaşık 30 bin liramızı yedi fakat dedik ki bizim burda sık sık elektrikler kesilip duruyo gelinceye kadar da göbeğimiz çatlıyo bir önlem alalım hazır tadilata girmişken...

Gittim bir tane 12 voltu 220 volta çeviren 2500 watt gücünde baba bir inverter aldım fiyat merak eden arkadaşlar olursa 550 TL ardından bir tane de 12 volt 200 Ah kamyon aküsü aldım yaklaşık 550-600 arası da bu tuttu sonra birde switch mod akü şarj cihazı aldım 12 volt 25A akü 200 amper full boş olsa 10 da birini çeker şarj için 200 bölü on deyince beni 20 amper kurtarıyodu her neyse 25 amperi aldım geldim eve taktım

Bu akşam deneme imkanım oldu sigorta tablosunda lambaları tv ve internet modeminin bağlı olduğu prizleri ayırıp bir pako şalter ile düzenek kurup bu inverterin çıkışına bağladım ana sigorta dediğimiz kaçak akım rölesini indirdim inverteri devreye aldım ve yaklaşık olarak daima 10 adet 24 vatt tasaruflu ampül 1 adet tv bir de modemin yükü vardı 600 watt tv dersek 300 watt da ampüller dersek toplamda 1000 watt ya çektik yada çekmedik sistemden daimi olarak fakat sistem yaklaşık 1 saat sonra inverterin ısınmasından dolayı korumaya geçti ve elektriği kesti sonuç olarak sizlere sormak istediğim konu şu :

2500 watt inverter hiç bir şeyi çalıştırmaz iken aküden kaç amper akım çeker ve bu işin bir formul yada mantığı var mıdır var ise ona göre ölçüp değerlendirmemi yapacağım

2500 watt inverter 200 Ah aküye bağlı ve çıkışında ortalama max 1000 watt çıkış mevcut bu inverter bu yükle ne kadar zamanda ısınıp da sistemi açar inverterin değeri 2500 watt normalde ısınmaması lazım değil mi ?

Diyelim ki herşey yolunda ve sistem ısınıp devreyi açmıyor peki bu invertere bu 1000 watt yük altında benim 200 ah lik aküm ne kadar süre boyunca yeter ?

Lütfen vereceğiniz cevapların mantık ve mümkünse formüllerini de verebilirseniz daha çok işime yarar herkese teşekkür ederim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kaba hesapla akünün verdiği ile sistemin çektiği enerji birbirine eşit olmalıdır, bunuda wattsaat veya kw/h olarak ifade veya hesap ederiz ama akünün dc 12 V gerilimini AC 220 V a çeviren invertördeki kayıpları hesaba katmak lazım, birde alternatif akımdan bahsediyorsak cosfi devreye girecektir yani yükün ne olduğuna bağlı olarak akünün dayanma süresi değişecektir kaba hesaba tekrar dönersek akünün enerjisi akım*gerilim*saat elinizdeki akü 200*12*1 = 2400 wattsaatliktir yani bundan 1200 watt çekseniz 2 saat dayanır, 200 watt çekseniz 12 saat dayanır, aradaki kayıplarıda hesaba katarak hesap yapabillirsiniz, iş güç enerji için detaylı anlatım formül vs. burada yazmıştım
https://www.kontrolkalemi.com/forum/genel-aydinlatma/67261-led-aydinlatma-guc-hesabi.html

https://www.kontrolkalemi.com/forum...kim-carpma-etkisi-hakkinda-yardim/sayfa2.html

İşim gereği çok fazla inverter ve redresör kullanıyorum. bu tip cihazlar iyi bir havalandırmaya ihtiyaç duyar. ortamın hacmi ufak ve hava sirkülasyonu yoksa verim düşer, hatta sizin de belirttiğiniz gibi ısınmadan dolayı cihaz kendini korumaya alır.
şimdi sorularınıza gelirsek,
- İnverter boşta iken hesaba katılmayacak kadar az enerji tüketir. bu enerji miktarı inverterin kalitesine ve iç yapısına bağlıdır. inverter trafolu klasik manyetik tipte ise (inverter ağırdır) bu miktar yükselir. (%5 gibi alabilirsiniz) ama yarı iletken devere elamanlarıyla (trafo hafif) yapıldıysa bu miktar nerdeyse 0 olur.
- İnverter normalde full yükte bile ısıdan dolayı kendini kapatmaması lazım. ama bu da inverterin kalitesine ve olduğu ortamdaki hava sirkülasyonuna bağlıdır.
- 1000W yükte Statik (manyetik olmayan) bir inverter 12V 200Ah akü ile 2 saat çalışablir. bu hesapta var olan yüke +%20 (akünün zamana bağlı değişen voltajı ve iç direnci, inverterin kendi boştaki gücü ve diğer kayıplar) daha ekleyip akünün voltajına bölersek akımı elde ederiz. sonra akünün akım kapasitesini bu akıma bölersek sonuç çıkar. (1000W*1,2)/12V=100A. , 200Ah/100A=2 saat.

Saygılar.

Herkese selamun aleyküm değerli ustalarım geçen zaman içinde evimizi tadilata soktuk.Yaklaşık 30 bin liramızı yedi fakat dedik ki bizim burda sık sık elektrikler kesilip duruyo gelinceye kadar da göbeğimiz çatlıyo bir önlem alalım hazır tadilata girmişken...

Gittim bir tane 12 voltu 220 volta çeviren 2500 watt gücünde baba bir inverter aldım fiyat merak eden arkadaşlar olursa 550 TL ardından bir tane de 12 volt 200 Ah kamyon aküsü aldım yaklaşık 550-600 arası da bu tuttu sonra birde switch mod akü şarj cihazı aldım 12 volt 25A akü 200 amper full boş olsa 10 da birini çeker şarj için 200 bölü on deyince beni 20 amper kurtarıyodu her neyse 25 amperi aldım geldim eve taktım

Bu akşam deneme imkanım oldu sigorta tablosunda lambaları tv ve internet modeminin bağlı olduğu prizleri ayırıp bir pako şalter ile düzenek kurup bu inverterin çıkışına bağladım ana sigorta dediğimiz kaçak akım rölesini indirdim inverteri devreye aldım ve yaklaşık olarak daima 10 adet 24 vatt tasaruflu ampül 1 adet tv bir de modemin yükü vardı 600 watt tv dersek 300 watt da ampüller dersek toplamda 1000 watt ya çektik yada çekmedik sistemden daimi olarak fakat sistem yaklaşık 1 saat sonra inverterin ısınmasından dolayı korumaya geçti ve elektriği kesti sonuç olarak sizlere sormak istediğim konu şu :

2500 watt inverter hiç bir şeyi çalıştırmaz iken aküden kaç amper akım çeker ve bu işin bir formul yada mantığı var mıdır var ise ona göre ölçüp değerlendirmemi yapacağım

2500 watt inverter 200 Ah aküye bağlı ve çıkışında ortalama max 1000 watt çıkış mevcut bu inverter bu yükle ne kadar zamanda ısınıp da sistemi açar inverterin değeri 2500 watt normalde ısınmaması lazım değil mi ?

Diyelim ki herşey yolunda ve sistem ısınıp devreyi açmıyor peki bu invertere bu 1000 watt yük altında benim 200 ah lik aküm ne kadar süre boyunca yeter ?

Lütfen vereceğiniz cevapların mantık ve mümkünse formüllerini de verebilirseniz daha çok işime yarar herkese teşekkür ederim

Merhaba.Seçtiğiniz herşey iyi ve kalitelidir bu anlatımınıza göre.Ancak akü şarj cihazını smps'li 12 volt 25 amper seçerken bir yanlışınız da olmuştur ne yazık ki.Satın almadan önce direk olarak da forumumuzdan destek alsaydınız daha iyi olurdu.

12 volt 200 amper akü şarjı için mutlaka 12 değerinden büyük gerilimli (13.80-14.0 volt gibi) bir smps gerekliydi,amper 18-20 de olabilirdi,ama şarj gerilimi burada çok önemlidir.12-12=0 volt olacağından 12 voltta şarj olması,ancak smps'in 12 volt değerini geçip toleransını biraz yükselttiği periyotlarda olabilir.Böyle olduğu için 200 amperlik akü kapasiteniz tam olarak dolamamıştır,1 saatte 1000 watt gücü verecek kadar daha az (Yarım) dolabilmiştir diye düşünüyorum.

Deşarjın sonuna doğru da,fazla ısınmasının tek nedeni ise şudur:Akü kutupları arasındaki gerilim 12 voltun alt değerlerine indiğinden,invertörün güç ihtiyacı için gereken "volt*amper" çarpım değeri bu son anlarda daha düşük kalabilmiştir.Voltaj ve amperin nispeten azaldığı tüm ups ve inverter sistemlerinde akünün tam boşalmasına yakın,bu türden ısınmalar normaldir,yani burada bir olağandışılık da hiç bulunmuyor merak etmeyin.Smps'li güç kaynağını daha yüksek gerilim çıkışlı bir güç kaynağı ile değiştirmeniz durumunda,şarjdaki bu eksiklik tamamen ortadan kalkar.Bu arada otomatik olarak şarjı kendisi kesebilen,bu tür akü şarjı için olan bir güç kaynağı da,belki sizin için daha iyi bir seçenek de olabilir,akü şarjını sürekli olarak da ölçüp gözlememeniz ve hiç takip de etmemeniz açısından.

Akü gücünüz P=V*I=200*12=2400 watt=2.4 kW'dır.
Saat hesabı : P1/P2 *( % verim ) > ( Kayıplı,net güç dönüşümü katsayısı ile çarpılarak bulunan net bir inverter destek süresidir.)
Saat hesabı : 2400/1000 * 0.85 = 2.04 saattir.

Burada kayıpsız bir saat/güç hesaplamasını yaparken,bu kayıplı güç aktarılımı katsayısını,tahmini bir değer olarak 0.85 aldım.Bu değer inverterdeki,akü şarj/deşarj saykılındaki,ısınmadaki,çıkıştaki cos fi (Güç faktörü) kayıbı.vb.tüm kayıplarla,tüm genel kayıplar çıktıktan sonra,net olarak geriye kalan,sabit bir çarpım katsayı değeridir.Eğer akünüz tam şarjlı olabilseydi,normalde inverterinizin yaklaşık olarak 2 saat kadar tüm cihazlarınızı çalıştırması gerekirdi.anlatımınıza göre de inverteriniz oldukça kaliteli olduğundan,yüke göre kademeli olarak güç arttırımında bulunan bir tiptedir diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba.Seçtiğiniz herşey iyi ve kalitelidir bu anlatımınıza göre.Ancak akü şarj cihazını smps'li 12 volt 25 amper seçerken bir yanlışınız da olmuştur ne yazık ki.Satın almadan önce direk olarak da forumumuzdan destek alsaydınız daha iyi olurdu.

12 volt 200 amper akü şarjı için mutlaka 12 değerinden büyük gerilimli (13.80-14.0 volt gibi) bir smps gerekliydi,amper 18-20 de olabilirdi,ama şarj gerilimi burada çok önemlidir.12-12=0 volt olacağından 12 voltta şarj olması,ancak smps'in 12 volt değerini geçip toleransını biraz yükselttiği periyotlarda olabilir.Böyle olduğu için 200 amperlik akü kapasiteniz tam olarak dolamamıştır,1 saatte 1000 watt gücü verecek kadar daha az (Yarım) dolabilmiştir diye düşünüyorum.

Deşarjın sonuna doğru da,fazla ısınmasının tek nedeni ise şudur:Akü kutupları arasındaki gerilim 12 voltun alt değerlerine indiğinden,invertörün güç ihtiyacı için gereken "volt*amper" çarpım değeri bu son anlarda daha düşük kalabilmiştir.Voltaj ve amperin nispeten azaldığı tüm ups ve inverter sistemlerinde akünün tam boşalmasına yakın,bu türden ısınmalar normaldir,yani burada bir olağandışılık da hiç bulunmuyor merak etmeyin.Smps'li güç kaynağını daha yüksek gerilim çıkışlı bir güç kaynağı ile değiştirmeniz durumunda,şarjdaki bu eksiklik tamamen ortadan kalkar.Bu arada otomatik olarak şarjı kendisi kesebilen,bu tür akü şarjı için olan bir güç kaynağı da,belki sizin için daha iyi bir seçenek de olabilir,akü şarjını sürekli olarak da ölçüp gözlememeniz ve hiç takip de etmemeniz açısından.

Akü gücünüz P=V*I=200*12=2400 watt=2.4 kW'dır.
Saat hesabı : P1/P2 *( % verim ) > ( Kayıplı,net güç dönüşümü katsayısı ile çarpılarak bulunan net bir inverter destek süresidir.)
Saat hesabı : 2400/1000 * 0.85 = 2.04 saattir.

Burada kayıpsız bir saat/güç hesaplamasını yaparken,bu kayıplı güç aktarılımı katsayısını,tahmini bir değer olarak 0.85 aldım.Bu değer inverterdeki,akü şarj/deşarj saykılındaki,ısınmadaki,çıkıştaki cos fi (Güç faktörü) kayıbı.vb.tüm kayıplarla,tüm genel kayıplar çıktıktan sonra,net olarak geriye kalan,sabit bir çarpım katsayı değeridir.Eğer akünüz tam şarjlı olabilseydi,normalde inverterinizin yaklaşık olarak 2 saat kadar tüm cihazlarınızı çalıştırması gerekirdi.anlatımınıza göre de inverteriniz oldukça kaliteli olduğundan,yüke göre kademeli olarak güç arttırımında bulunan bir tiptedir diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

Binbaşı ustam evet dediklerinizde çok haklısınız söylediğiniz gibi o şarj cihazı olayını tam olarak açıklamadım evet aküyü şarj etmek için şarj cihazı akü geriliminin en az 1,2 katı kadar yüksek olmalıdır ki bu da 14,4 volta tekabul eder ve benim aldığım switch mod şarj aleti de 15 volt değerinde ama ben kısaca şarj cihazı diye tabir ederken 12 volt aküyü şarj eden cihaz şeklinde yorumladım yanlış anlaşılma olmuş ;) şarj cihazım 15 volt kısa devre korumalı üzerinde akım göstergesi bulunan kendimce kaliteli bir ürün sonuç olarak görüyorum ki herkes 1000 watt güçte ortalama 2 saat çalışaileceğini ve inverterin hava sirkilasyonu vs sebeplerden dolayı ısınıp kendisini korumaya almasının gayet normal olduğunu söyleyen arkadaşlar olmuş Herkese bilgilerinden dolayı çoook ama çok teşekkür ederim Allah razı olsun...

Binbaşı ustam evet dediklerinizde çok haklısınız söylediğiniz gibi o şarj cihazı olayını tam olarak açıklamadım evet aküyü şarj etmek için şarj cihazı akü geriliminin en az 1,2 katı kadar yüksek olmalıdır ki bu da 14,4 volta tekabul eder ve benim aldığım switch mod şarj aleti de 15 volt değerinde ama ben kısaca şarj cihazı diye tabir ederken 12 volt aküyü şarj eden cihaz şeklinde yorumladım yanlış anlaşılma olmuş ;) şarj cihazım 15 volt kısa devre korumalı üzerinde akım göstergesi bulunan kendimce kaliteli bir ürün sonuç olarak görüyorum ki herkes 1000 watt güçte ortalama 2 saat çalışaileceğini ve inverterin hava sirkilasyonu vs sebeplerden dolayı ısınıp kendisini korumaya almasının gayet normal olduğunu söyleyen arkadaşlar olmuş Herkese bilgilerinden dolayı çoook ama çok teşekkür ederim Allah razı olsun...

Estafurullah,bilgi paylaşılmak için vardır,sn.has_artvin_li.Bu durumda da,güç kaynağını yanlış değerlendirmem dışında da,sisteminiz gayet iyi seçilmiştir.Bu noktada da size,sadece çalıştırma koşullarına biraz daha fazla dikkat etmeniz gerektiğini (Diğer üyeler de değinmişler ayrıca bu konuya) sadece söyleyebilirim.Örneğin önümüzdeki günlerde havalar daha da ısınacak olup,invertörünüz hem daha sıcak havada çalışma,hem de dar ve havasız bir yerde,eğer çalışmaya mecbursa,(Ki bunun böyle olup olmadığını,bizler de tam olarak sizin kadar tam net olarak da bilemiyoruz.Yani invertörünüz ne kadar hacimdedir,hangi ortam sıcaklığında çalışmaktadır ve hava sirkülasyonu sağlanabilen en uygun ortamda mı çalışmaktadır?)diğer arkadaşların da bahsettiği üzere,invertör veya ups'ler bu çalışma esnasında,normalden çok fazla ısınırlarsa,ayni akü kapasitesinin yetersizliğindeki gibi,kendilerini sizin de bahsettiğiniz gibi kesip kapatırlar,bu tamamen de doğrudur.

Bir başka kesme nedenleri de (Hatta bu belki bozulma riskleri de olabilir),fırçalı ve kademeli üniversal motorlarının,seçilen yüksek kademelerinde veya buzdolabı hermetik kompresörlerinde, printer(Pc yazıcılarında),vb.rastlanılan,invertör veya ups'lerin geri besleme devrelerine bir olumsuzluk (Negatif bir etki) yapacak olan,çalışma düzenlerini altüst edici pals sinyallerinin gönderilmesiyle,kapanma durumu yine sıklıkla da görülebilir.Ancak sizin cihaz listenizde bunlardan ayrıca hiç bulunmamaktadır,buna özel dikkat etmişsiniz.

Sizinkinde,yalnızca yetersiz bir havalandırma-soğutma kaynaklı olan ve invertörün kendini korumaya alıp kapattığı,herhangi bir akü probleminin de bulunmadığı,bu koşullarda net olarak da söylenebilir.Bu koşulları iyileştirmenizden sonra bile,yine bu ısınma ve kapanma sorunu ayni şekilde devam ediyorsa eğer,çözüm olarak,dışarıdan yapılan bir soğutmada size yardımcı olabilecek,12 cm.çaplı ve 12 voltluk pc kasa fanlarından da,takviye bir soğutucu (Yardımcı bir soğutma desteği) olarak,özellikle de yazın daha sıcak geçebilen özel günlerinde yaşanan kesintilerde yararlanabilirsiniz.İnvertör devresine paralel olarak,yine 12 volt dc.,200 amperlik aküden alınan bir kablo ile,bir anahtar yardımıyla bu fanları direkt olarak da çalıştırabilirsiniz.Çektikleri akım da oldukça azdır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Sayın has_artvin_li, Sayın Binbaşı ya katııyorum, size ve paylaşımda buunan arkadaşlara teşekkür ediyorum, gözlerim forumda güzel soru soran arkadaşlar arıyor, sizin gibi insanda cevap verme isteği uyandıracak ve birçok kişinin faydalanabileceği, açıklayıcı sorular soran kişilerin sayısı artmalı, yazdığımız cevaplar yılar sonra bile okunsa insanlar hiçyoktan içinden teşekkür etmeli faydalı bir iş yaptığımızı düşünmelidirler ki ben aradığım bilgileri şuanda içinde bulunduğumuz gibi konularda yazılmış forum mesajlarında buldum ve faydalanıp kendimi geliştirdim geliştirmeye devam ediyorum. Faydalı paylaşımlar...

Merhaba arkadaşlar yorumları okudumda çok memnun kaldım yorumlarınızla yardım etmeye çalışmanızla. üzerindende baya bir zaman geçmiş ama benimde sualim olacak. ben oto yıkamacıyım bazen sıcak suyla arabalarının yıkanmasını istiyen çok kişi geliyor. bizde bunun için buralarda doğal gaz olmadığı için araştırmalarımız neticesinde en hesaplısının elektirikli kombi olacağının kanısına vardık yetmedi yeni bir kazan yaptırdık içine resistans attık ve pompa vasıtasıyla püskürtüp bu şekildede devam ediyoruz. ama şu aralar gelen elektrik faturasıda 800 TL nin altına inmiyor. Müşterilerimizden birisi bize 12 volt-240 amperlik bir akü al birde DC 12 Volt elektiriği AC 220 Volta çeviren 2500 Wattlık inverter al dedi - birde bu aküyü yada kaçtane akü alırsan bunları 7/24 devamlı şarj edicek uygun ayarlarda akü şarj cihazı almamı söyledi. Bunları hallettikten sonra invertere uyumlu resistans bağla. Yeni bir 250 kiloluk bir tank yap ve içini motor yağıyla doldur. bu tankın içindende helozon şeklinde bol sprelli yani suyun ısınıpta devirdaim yaparak geçiceği bir boru yapıp.çıkışta suyun sıcaklığı yeterliyse (80 derece) direk pompaya takıp basabileciğimi söyledi. Ve bununda elektirik sarfiyatı boyutunu göze alırsan sadece bunun için aylık 20 yada 30 tl gibi bir rakamdan bahsetti. insan ister istemez düşünüyor.sizden ricam bunun gerçekle bir aslı olup olmadığını sizlerden öğrenmek.Çok teşekkür ederim Hayırlı Geceler.

Merhaba arkadaşlar yorumları okudumda çok memnun kaldım yorumlarınızla yardım etmeye çalışmanızla. üzerindende baya bir zaman geçmiş ama benimde sualim olacak. ben oto yıkamacıyım bazen sıcak suyla arabalarının yıkanmasını istiyen çok kişi geliyor. bizde bunun için buralarda doğal gaz olmadığı için araştırmalarımız neticesinde en hesaplısının elektirikli kombi olacağının kanısına vardık yetmedi yeni bir kazan yaptırdık içine resistans attık ve pompa vasıtasıyla püskürtüp bu şekildede devam ediyoruz. ama şu aralar gelen elektrik faturasıda 800 TL nin altına inmiyor. Müşterilerimizden birisi bize 12 volt-240 amperlik bir akü al birde DC 12 Volt elektiriği AC 220 Volta çeviren 2500 Wattlık inverter al dedi - birde bu aküyü yada kaçtane akü alırsan bunları 7/24 devamlı şarj edicek uygun ayarlarda akü şarj cihazı almamı söyledi. Bunları hallettikten sonra invertere uyumlu resistans bağla. Yeni bir 250 kiloluk bir tank yap ve içini motor yağıyla doldur. bu tankın içindende helozon şeklinde bol sprelli yani suyun ısınıpta devirdaim yaparak geçiceği bir boru yapıp.çıkışta suyun sıcaklığı yeterliyse (80 derece) direk pompaya takıp basabileciğimi söyledi. Ve bununda elektirik sarfiyatı boyutunu göze alırsan sadece bunun için aylık 20 yada 30 tl gibi bir rakamdan bahsetti. insan ister istemez düşünüyor.sizden ricam bunun gerçekle bir aslı olup olmadığını sizlerden öğrenmek.Çok teşekkür ederim Hayırlı Geceler.
12 volt 240 amperlik şarj cihazı için diyelimki 220 ac / 12 dc bir şarj ünitesi aldınız.Bu şarj ünitesi yaklaşık 240/25=9.6 yani 10 saat şarj etti diyelim.12*25*10 =3000 watt (10 saatte harcadınız) 10 saatte(şebekeden çektiğiniz) harcadığınız enerjiyi 2500 watt lık bir rezistansa kullanırsanız max (o kadarda olmaz ama kaba hesapla) 1 saatte bitirirsiniz.Geriye kalıyor dokuz saatlik bir açık yani sizin suyunuz dokuz saat tam ısıda (80 derecede sabit) izolasyonunu sağlamalısınız ki bu sistemden verim alabilesiniz.Müşteriniz bunu yağla yapmayı tavsiye etmiş kimya bilgim pek yok yağın geç soğuduğunu (aynı zamanda geç ısındığını) biliyorum o yüzden bu sistemin size pek faydası olacağını sanmıyorum.Çünkü devridaim işlerinde elektrikle ısıtmanın verimsiz olduğunu biliyorum.Öyle olmasaydı kömür derdinden çoktan kurtulmuştuk:)

Teşekkürler veysel yorumun için. Yani demek istediğin şumu oluyor. akü daimi şarja bağlıda olsa benim sistemi çalıştırabilmem için sadece bir saatmi idare eder diyorsun.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri