12 volt dan 220 volta 2500 watt inverter kaç saat dayanır

Evet 10 saatte şarj 1 saatte deşarj :)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ozaman bu sistemi uygulayabilmek için aküleri 5 adet yapıcaksın ve direk yağ kazanına bağlamaktansa direkt kombiye bağlarsak daha mantıklı olur. bir defaya mahsus harcama yapmak her ay 800 tl vermekten daha iyidir diye düşünüyorum. Peki sizin bir öneriniz olurmu.

Sn [MENTION=295807]sedat359[/MENTION] hesaplamalar bir defalık değil benim yaptığım hesaplamalar sizin harcadığınız enerji miktarı yani 800 ödemekten kurtulayım derken 1000 tl elektrik faturasıda ödeyebilirsiniz.

Anladım dostum teşekkür ederim. tüm yorumların için Hayırlı geceler.

Yani ne insanlar var gerçekten. Adama öyle bir öneride bulunmuş ki insan düşmanına yapmaz bu kötülüğü.

Sedat usta arkadaslar gerekeni yazmis bende iki kelam edeyimde sonradan aklina gelip okuyacak olanlardada fikir gelissin. Elektrik tuketiminde belkide katlayacak kadar kaybiniz olur. Oyle icinde helezon boru gecen yag kazani fikri muthis bir kayba sebep olur istendigi kadar izolasyon saglansin. Bu tip kapali sistemler sicak suihtiyaci icin gunes enerjilerinde kullanilir ki asil maksat isitma sistemi su sebekesinden gelen kirecli suyun sistemi etkilememesi icin ve bu sistemlerdede yag degil antifriz kullanilir kayip onemli degildir bu sistemlerde zira gunes isinlari ile calisir.

Size onerim bahsettigim gibi bir gunes enerji sistemi kullanmaniz 1000 1500 tl gibi uygun fiyatla sicak su ihtiyacinizin bir kismini saglar ekonomi yaparsiniz.tabi mekan uygunlugu onemli..

Herkese selamun aleyküm değerli ustalarım geçen zaman içinde evimizi tadilata soktuk.Yaklaşık 30 bin liramızı yedi fakat dedik ki bizim burda sık sık elektrikler kesilip duruyo gelinceye kadar da göbeğimiz çatlıyo bir önlem alalım hazır tadilata girmişken...

Gittim bir tane 12 voltu 220 volta çeviren 2500 watt gücünde baba bir inverter aldım fiyat merak eden arkadaşlar olursa 550 TL ardından bir tane de 12 volt 200 Ah kamyon aküsü aldım yaklaşık 550-600 arası da bu tuttu sonra birde switch mod akü şarj cihazı aldım 12 volt 25A akü 200 amper full boş olsa 10 da birini çeker şarj için 200 bölü on deyince beni 20 amper kurtarıyodu her neyse 25 amperi aldım geldim eve taktım

Bu akşam deneme imkanım oldu sigorta tablosunda lambaları tv ve internet modeminin bağlı olduğu prizleri ayırıp bir pako şalter ile düzenek kurup bu inverterin çıkışına bağladım ana sigorta dediğimiz kaçak akım rölesini indirdim inverteri devreye aldım ve yaklaşık olarak daima 10 adet 24 vatt tasaruflu ampül 1 adet tv bir de modemin yükü vardı 600 watt tv dersek 300 watt da ampüller dersek toplamda 1000 watt ya çektik yada çekmedik sistemden daimi olarak fakat sistem yaklaşık 1 saat sonra inverterin ısınmasından dolayı korumaya geçti ve elektriği kesti sonuç olarak sizlere sormak istediğim konu şu :

2500 watt inverter hiç bir şeyi çalıştırmaz iken aküden kaç amper akım çeker ve bu işin bir formul yada mantığı var mıdır var ise ona göre ölçüp değerlendirmemi yapacağım

2500 watt inverter 200 Ah aküye bağlı ve çıkışında ortalama max 1000 watt çıkış mevcut bu inverter bu yükle ne kadar zamanda ısınıp da sistemi açar inverterin değeri 2500 watt normalde ısınmaması lazım değil mi ?

Diyelim ki herşey yolunda ve sistem ısınıp devreyi açmıyor peki bu invertere bu 1000 watt yük altında benim 200 ah lik aküm ne kadar süre boyunca yeter ?

Lütfen vereceğiniz cevapların mantık ve mümkünse formüllerini de verebilirseniz daha çok işime yarar herkese teşekkür ederim

kamyon aküsü yada araba aküsü bu işin çözümü değildir. ben güneş panellerinde test ettim jel akü olması gerekiyor yoksa akü değeri hızla düştüğü için invertör kendini korumaya alıyor ve sonuç hüsran .

Merhaba.Seçtiğiniz herşey iyi ve kalitelidir bu anlatımınıza göre.Ancak akü şarj cihazını smps'li 12 volt 25 amper seçerken bir yanlışınız da olmuştur ne yazık ki.Satın almadan önce direk olarak da forumumuzdan destek alsaydınız daha iyi olurdu.

12 volt 200 amper akü şarjı için mutlaka 12 değerinden büyük gerilimli (13.80-14.0 volt gibi) bir smps gerekliydi,amper 18-20 de olabilirdi,ama şarj gerilimi burada çok önemlidir.12-12=0 volt olacağından 12 voltta şarj olması,ancak smps'in 12 volt değerini geçip toleransını biraz yükselttiği periyotlarda olabilir.Böyle olduğu için 200 amperlik akü kapasiteniz tam olarak dolamamıştır,1 saatte 1000 watt gücü verecek kadar daha az (Yarım) dolabilmiştir diye düşünüyorum.

Deşarjın sonuna doğru da,fazla ısınmasının tek nedeni ise şudur:Akü kutupları arasındaki gerilim 12 voltun alt değerlerine indiğinden,invertörün güç ihtiyacı için gereken "volt*amper" çarpım değeri bu son anlarda daha düşük kalabilmiştir.Voltaj ve amperin nispeten azaldığı tüm ups ve inverter sistemlerinde akünün tam boşalmasına yakın,bu türden ısınmalar normaldir,yani burada bir olağandışılık da hiç bulunmuyor merak etmeyin.Smps'li güç kaynağını daha yüksek gerilim çıkışlı bir güç kaynağı ile değiştirmeniz durumunda,şarjdaki bu eksiklik tamamen ortadan kalkar.Bu arada otomatik olarak şarjı kendisi kesebilen,bu tür akü şarjı için olan bir güç kaynağı da,belki sizin için daha iyi bir seçenek de olabilir,akü şarjını sürekli olarak da ölçüp gözlememeniz ve hiç takip de etmemeniz açısından.

Akü gücünüz P=V*I=200*12=2400 watt=2.4 kW'dır.
Saat hesabı : P1/P2 *( % verim ) > ( Kayıplı,net güç dönüşümü katsayısı ile çarpılarak bulunan net bir inverter destek süresidir.)
Saat hesabı : 2400/1000 * 0.85 = 2.04 saattir.

Burada kayıpsız bir saat/güç hesaplamasını yaparken,bu kayıplı güç aktarılımı katsayısını,tahmini bir değer olarak 0.85 aldım.Bu değer inverterdeki,akü şarj/deşarj saykılındaki,ısınmadaki,çıkıştaki cos fi (Güç faktörü) kayıbı.vb.tüm kayıplarla,tüm genel kayıplar çıktıktan sonra,net olarak geriye kalan,sabit bir çarpım katsayı değeridir.Eğer akünüz tam şarjlı olabilseydi,normalde inverterinizin yaklaşık olarak 2 saat kadar tüm cihazlarınızı çalıştırması gerekirdi.anlatımınıza göre de inverteriniz oldukça kaliteli olduğundan,yüke göre kademeli olarak güç arttırımında bulunan bir tiptedir diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

Kolay
Merhaba.Seçtiğiniz herşey iyi ve kalitelidir bu anlatımınıza göre.Ancak akü şarj cihazını smps'li 12 volt 25 amper seçerken bir yanlışınız da olmuştur ne yazık ki.Satın almadan önce direk olarak da forumumuzdan destek alsaydınız daha iyi olurdu.

12 volt 200 amper akü şarjı için mutlaka 12 değerinden büyük gerilimli (13.80-14.0 volt gibi) bir smps gerekliydi,amper 18-20 de olabilirdi,ama şarj gerilimi burada çok önemlidir.12-12=0 volt olacağından 12 voltta şarj olması,ancak smps'in 12 volt değerini geçip toleransını biraz yükselttiği periyotlarda olabilir.Böyle olduğu için 200 amperlik akü kapasiteniz tam olarak dolamamıştır,1 saatte 1000 watt gücü verecek kadar daha az (Yarım) dolabilmiştir diye düşünüyorum.

Deşarjın sonuna doğru da,fazla ısınmasının tek nedeni ise şudur:Akü kutupları arasındaki gerilim 12 voltun alt değerlerine indiğinden,invertörün güç ihtiyacı için gereken "volt*amper" çarpım değeri bu son anlarda daha düşük kalabilmiştir.Voltaj ve amperin nispeten azaldığı tüm ups ve inverter sistemlerinde akünün tam boşalmasına yakın,bu türden ısınmalar normaldir,yani burada bir olağandışılık da hiç bulunmuyor merak etmeyin.Smps'li güç kaynağını daha yüksek gerilim çıkışlı bir güç kaynağı ile değiştirmeniz durumunda,şarjdaki bu eksiklik tamamen ortadan kalkar.Bu arada otomatik olarak şarjı kendisi kesebilen,bu tür akü şarjı için olan bir güç kaynağı da,belki sizin için daha iyi bir seçenek de olabilir,akü şarjını sürekli olarak da ölçüp gözlememeniz ve hiç takip de etmemeniz açısından.

Akü gücünüz P=V*I=200*12=2400 watt=2.4 kW'dır.
Saat hesabı : P1/P2 *( % verim ) > ( Kayıplı,net güç dönüşümü katsayısı ile çarpılarak bulunan net bir inverter destek süresidir.)
Saat hesabı : 2400/1000 * 0.85 = 2.04 saattir.

Burada kayıpsız bir saat/güç hesaplamasını yaparken,bu kayıplı güç aktarılımı katsayısını,tahmini bir değer olarak 0.85 aldım.Bu değer inverterdeki,akü şarj/deşarj saykılındaki,ısınmadaki,çıkıştaki cos fi (Güç faktörü) kayıbı.vb.tüm kayıplarla,tüm genel kayıplar çıktıktan sonra,net olarak geriye kalan,sabit bir çarpım katsayı değeridir.Eğer akünüz tam şarjlı olabilseydi,normalde inverterinizin yaklaşık olarak 2 saat kadar tüm cihazlarınızı çalıştırması gerekirdi.anlatımınıza göre de inverteriniz oldukça kaliteli olduğundan,yüke göre kademeli olarak güç arttırımında bulunan bir tiptedir diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

Merhaba, yazinizla alakali bişey danışmak istiyorum.
1.) " 24V 480Ah " akü grubu sarji için "24V 70A " lik redresör seçimi doğrumudur?
2.) " 12V 640Ah " akü grubu şarjı için yine "24V 70A" lik redresör seçimi doğrumudur?

Ve seçim doğruysa 1.) Numarali akü grubunun 10 saat boyunca 48A ile sarj edilmesi gerekiyor sanırım ?

Merhaba.Evet,en son söylediğiniz doğrudur.Seçilecek olan her 2 redresörün bu akü grupları için amperaj değerleri (1. daha fazladır) oldukça fazladır.1 numaralı seri bağlı olan akü grubu için 480/10=48 A en uygunudur,2 numaralı akü grubu için 640/10=64 A en uygunudur,yani en fazla akü kapasitesinin 1/10 değeri kadarı en uygun şarj amperi değeridir.

1 numaralı seri akü grubu için ayrıca şarj voltajı 28.8 volt dc.,2 numaralı akü grubu için akü voltajı 12 volt olduğundan şarj voltajı değeri olarak 14.4 volt dc. daha uygundur.Burada hesaplama şeklinde şarj voltajı akü gerilimi+%20 artırılmış olan akü gerilimidir.12 volt için 12+2.4=14.4 volt ; 24 volt için 24+4.8=28.8 volt ;6 volt akü için 6+1.2=7.2 volt değeri şarj voltajı için en uygundur.(Gerilim kontrollü olan şarjda)

Sabit akım ve sabit bir gerilim (13.4-13.8 gibi) altında yapılan tampon şarjda ise belirli değerde akım (Kapasitenin 1/10’u kadarı) ve voltaj değeri de çok çeşitli gerilim regülatörleri (lm78XX gibi) veya lm317 entegresi ile sabitlenen bu şarj akımı devamlı olarak fişten çekilmeden uygulanabilir.(Bu şarj türü standby use charge şeklidir) Kolay gelsin.

Merhaba arkadaşlar yorumları okudumda çok memnun kaldım yorumlarınızla yardım etmeye çalışmanızla. üzerindende baya bir zaman geçmiş ama benimde sualim olacak. ben oto yıkamacıyım bazen sıcak suyla arabalarının yıkanmasını istiyen çok kişi geliyor. bizde bunun için buralarda doğal gaz olmadığı için araştırmalarımız neticesinde en hesaplısının elektirikli kombi olacağının kanısına vardık yetmedi yeni bir kazan yaptırdık içine resistans attık ve pompa vasıtasıyla püskürtüp bu şekildede devam ediyoruz. ama şu aralar gelen elektrik faturasıda 800 TL nin altına inmiyor. Müşterilerimizden birisi bize 12 volt-240 amperlik bir akü al birde DC 12 Volt elektiriği AC 220 Volta çeviren 2500 Wattlık inverter al dedi - birde bu aküyü yada kaçtane akü alırsan bunları 7/24 devamlı şarj edicek uygun ayarlarda akü şarj cihazı almamı söyledi. Bunları hallettikten sonra invertere uyumlu resistans bağla. Yeni bir 250 kiloluk bir tank yap ve içini motor yağıyla doldur. bu tankın içindende helozon şeklinde bol sprelli yani suyun ısınıpta devirdaim yaparak geçiceği bir boru yapıp.çıkışta suyun sıcaklığı yeterliyse (80 derece) direk pompaya takıp basabileciğimi söyledi. Ve bununda elektirik sarfiyatı boyutunu göze alırsan sadece bunun için aylık 20 yada 30 tl gibi bir rakamdan bahsetti. insan ister istemez düşünüyor.sizden ricam bunun gerçekle bir aslı olup olmadığını sizlerden öğrenmek.Çok teşekkür ederim Hayırlı Geceler.
Elektrikli kombi akü ve invertör aracılığıyla bile kullansanız yine aynı gücü çekecek ve hatta invertörün kaybıda eklenecektir!Bu nedenle güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi sizin için daha uygun ve ekonomik olacaktır.Köyde babamın evinde mevcut1Güneş olduğu sürece 80 dereceye kadar ısıtıyor suyu bildiğim kadarıyla araba yıkama işi de çoğunlıkla güneşli havalarda yapılıyor yağmurlu havalarda tercih edilen bir işlem değil!Bunun yanında elektrikli kombinizde sistemde bağlı durur!Gündüz ısınan su korumalı olarak saklandığı için ısı kaybınız az olacaktır!Akşamlarıda su kullanımınıza göre sıcaksu 50-60 dereceye kadar kalacaktır!

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri