ŞALTERİ kim kaldıracak!?

Dağıtım şalterlerini kapatıp, ana şalteri pano imalatçısı kaldırır, sorun yoksa dağıtım şalterlerini sırayla kaldırmak çok sorun olmaz.

Beyler Y.G. kısmı için t.m.ş terimini kullanmasak da,kesici,yük ayırıcı,sigortalı yük ayırıcı vb. mevcut Y.G. için terimleri kullansak daha iyi olur kanaatindeyim.Y.G.'de t.m.ş. olmaz.

Asıl meseleye gelince de,arıza ekibindekilerin bilhassa tecrübelerine dayanarak yaptıkları(özellikle açık şalt tesislerde,eskilerde bide içi rezalet derecede nem-pislik dolu olduğundan,önceden arıza vermiş hattı kapamak,kesiciyi kapatmakla olmaz hemen,hat tutmayabilir.Oysa arıza kaynağını arayıp bulmak yerine bu işlemi defalarca yaparak zaten sorunlu olan bazı kısımları iyice sorun kaynağına çevirerek,ve çoğunlukla da herhangi bir koruma fonksiyonu kalmayacak hale gelerek hattın tutması sağlanır.Bu durumda olan sizin gibi fabrikalarda illa parça değişimi yoksa bile jeneratörün boşa çalışarak bir maliyet oluşturmasına neden olacaktır.Saygılar

Beyler Y.G. kısmı için t.m.ş terimini kullanmasak da,kesici,yük ayırıcı,sigortalı yük ayırıcı vb. mevcut Y.G. için terimleri kullansak daha iyi olur kanaatindeyim.Y.G.'de t.m.ş. olmaz.

Asıl meseleye gelince de,arıza ekibindekilerin bilhassa tecrübelerine dayanarak yaptıkları(özellikle açık şalt tesislerde,eskilerde bide içi rezalet derecede nem-pislik dolu olduğundan,önceden arıza vermiş hattı kapamak,kesiciyi kapatmakla olmaz hemen,hat tutmayabilir.Oysa arıza kaynağını arayıp bulmak yerine bu işlemi defalarca yaparak zaten sorunlu olan bazı kısımları iyice sorun kaynağına çevirerek,ve çoğunlukla da herhangi bir koruma fonksiyonu kalmayacak hale gelerek hattın tutması sağlanır.Bu durumda olan sizin gibi fabrikalarda illa parça değişimi yoksa bile jeneratörün boşa çalışarak bir maliyet oluşturmasına neden olacaktır.Saygılar

----------------------------------------------
terimler hakkındaki düzelmenize teşekkür ederim
kastettiğim arıza arama metodu buydu buyüzden çok elektronik arızamız oluyordu.
tedaş bunu hep yapıyor

Bir binanın tesisatı yapılırken doğal olarak elektrik panoları yapılır.
Panoların devreye alınmasıda ayrı bir zaman ve emek işi.
Şimdi düşünelim,ana pano ve üzerinde birkaç bin amperlik şalter var.
Bu şalteri kaldırma veya en azından ana panoyu kim devreye almalı
günümüzde bu iş nasıl paylaşılıyor.aslında benim görüşüme göre panoyu yapan bu işi üstlenmeli.Şahsen başkasının yaptığı bir panodaki büyük şalteri açmak istemem,biraz tırsarım sanırım.:D

Şu an 09.06.2009 ve iki saat önce olan bir olay:

Okul içindeki trafo binasına TEDAŞ ekibi geldi okul yanındaki yeni yapılan ve enerjisi henüz salınacak olan Yurt binasının besleme kablolarını TEDAŞ trafo hücresindeki AG. çıkış panosundaki 630 A lik TMŞ çıkışına irtibatladılar...
Daha doğrusu irtibatlamışlar , bi gümleme sesi duymuş Yurt müdürü(okul müdürü) TMŞ açmış elbette .beni çağırdılar TEDAŞ taki arkadaşlar... Yurttaki Panonun yanına gitmemi istediler... Ben de :Mütaahhit burada iken verelim enerjiyi tekrardan dedim... Mütaahite telefon ettiler... cevap
"Verin elektriği bişeycilk olmaz " dedi...
TEDAş ekibindeki arkadaşlar "Bi zahmet panonun yanına gir biz verelim enerjiyi "dediler.. Ben de "Valla ben karışmam bak derseniz bakarım " dedim... Panonun başına gittim telefondan "hocam salıyoruz enerjiyi " dediler...

Yurtta kimse yok zaten sessiz , gümleme sesi ve dumanlar... Cep telefonum yanımda değildi... Fotoğrafını çekecektim ...

Sonra şansını fazla zorlama dedim arkadaşa ,arızalı yeri bulduk , müteaahiti çağırın ki yaptığı işi bi görsün dedim... Enerji yarına kaldı...

Bununla geçmiş olsun.
Bazı müteahhit firmalar işi ucuza bitirmek için, ehil olmayan kişilere iş yaptırıyor. Bazen de bir haftalık işi üç günde bitirtmeye çalışıyor. Sonuçta kaybeden hepimiz oluyoruz.
Bu arada sn. mesutelb, arızanın sebebi neymiş?

Bununla geçmiş olsun.
Bazı müteahhit firmalar işi ucuza bitirmek için, ehil olmayan kişilere iş yaptırıyor. Bazen de bir haftalık işi üç günde bitirtmeye çalışıyor. Sonuçta kaybeden hepimiz oluyoruz.

Kısa devre üzerine kompakt şalteri kapamak olmalı :)

Bununla geçmiş olsun.

Arıza mühürlü bölmeden TMŞ girişinden Yangın hidrafor ve södürme sistemine enerji veren NYM kablonun panonun alt çıkış noktasında Ek Yapılması ve ekinde bantla gelişigüzel yapılması ve panonun tam çıkışş ve bükülme noktasında olması dolayısıyla irtibat edip hem faz-nötr hemde faz-pano gövde arası kısa devre olması...

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Geri