ŞALTERİ kim kaldıracak!?

elek

Profesyonel Üye
Bir binanın tesisatı yapılırken doğal olarak elektrik panoları yapılır.
Panoların devreye alınmasıda ayrı bir zaman ve emek işi.
Şimdi düşünelim,ana pano ve üzerinde birkaç bin amperlik şalter var.
Bu şalteri kaldırma veya en azından ana panoyu kim devreye almalı
günümüzde bu iş nasıl paylaşılıyor.aslında benim görüşüme göre panoyu yapan bu işi üstlenmeli.Şahsen başkasının yaptığı bir panodaki büyük şalteri açmak istemem,biraz tırsarım sanırım.:D

Bana göre panonun montajını binaya yapan kişi kaldırır. Birkaç bin amperlik şalterlerin pano içi bağlantıları bakır baralar ile yapıldığı için, kısa bir sürede kontrol yapılıp, şalterin kaldırılmasında bir mahsur göremiyorum.
Şahsen biz bu şekilde yapıyoruz.

Not: Konu mesleki tartışma alanına taşınmıştır.

Bencede panoyu imal eden yada montajını yapan kişinin şalteri kaldırması gerekir.Olaki o amperdeki şateri kaldırırken baraların montajı sırasında unutulmuş bir anahtarın 2 faz arasında kısa devre ihtimaline karşı ben o şalteri kaldırmak istemem.kaldıracaksam da tüm kontrolleri 2 defa yaptıktan sonra kaldırırım.

Mesleki bilgisine,tecrübesine,kendisine güvenmeyen + dikkatsiz+kontrolsüz adam elektrikçilik yapamaz.

şebekede 10 saniye aralıkla elektrik kesintisi oluyor bazen
ben bu kesintinin tedaşın arıza arama yöntemi olduğunu duymuştum
şöyleki :
trafo dağıtım panosundan bölgelere dağılan şalterleri sırayla açıp kapatıyorlar hangi sigorta atarsa arıza o bölgededir
yani arızayı araştırmak yerine sigorta yada tmş attırarak buluyorlar
biz böyle kesintilerde hemen fabrikanın enerjisini 10 15 dakika şebekeden ayırıyorduk zira bu tip kesintilerde kart arızaları yaşıyorduk ve jeneratör ikide bir devreye girip çıkıyordu
sorum şu
1)gerçekten tedaş arızayı böylemi bulur
2)siz arıza ararken kısa devre olduğunu bile bile sigortaları tekrar tekrar açarmısınız
teşekkürler

Bahsi geçen mevzu fabrikanızı besleyen t.m.ş'leri(atmış olanları tekrar kaldırmak yoluyla) hattı bir defa daha besleyip,acaba o arıza anlık olarak gerçekleşen geçici bir arıza mı yoksa,meydana gelmiş bir hata sonucu sürekli olan bir hatadan mı diye belirlemek için başvurulan bir yol.Yalnız ifadeleriniz biraz çelişkili geldi,tedaş gelip de fabrika iç tesisatına neden müdahele etsin anlamadım.Tabii kesintiniz Y.G. tarafından oluyorsa,belirtirseniz daha sağlıklı olur.İyi çalışmalar...

Son düzenleme:
yanlış ifade etmiş olabilirim tedaş kendi tmş lerini açıp kapatıyor ve bu enaz 5 - 10 kere üstüste oluyor y.g tarafından doğrudur

iyi de bir hata varsa zaten o fiderin hattin neyse artik tmş si secicilikten ötürü zaten atmis olur, e hata tespit ediliyorsa hata hala var ki test ediyor, o zaman da hata üstüne kapatmak tmş nin kapanmasina mani olur, ben anlamadim hata varken nasil hata testi yapiliyor? yani hatta sorun varsa zaten ana dağitim panosundaki tmş atmis olur degil mi?

benim tavsiyem panoyu kım yaptı ise o enerjilendirsin 5000 a kadar pano yaptım ve kaldırdım ama insan nede olsa olsa tırsıyo erkeklige gelmez temkinli olmakta fayda var

Aslında şalterin kimin kaldıracağının önemi yok,önemli olan şalterden sonrasının kimin kontrol ettiğidir.İlk denemelerde mecburi değil ise yük altında şalteri kurmamaktır.Şalteri kurduktan sonra çıkışları ölçer ve yükleri sırasıyla devreye alınır.Daha sonrada boğazda akşam yemeğine gidilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri