yardım eden olursa çok sevinirim

O linyedeki nötr kablosu boru içinde yanıp kopmuş, bazen temas ederek devre tamamlıyor fakat sağlıklı değil...
Öncelikle elektrikten bihabersen (...ki öyle gibi) sen müdahale etme, yetkili bir elektrikçi bul, ona yaptır, dışarıdan yeni bir hat çekimini de kabul etme (çok zorunlu değilse kesinlikle). Usta işini bilir ama yine de fikir vermek açısından, arızalı kabloyu boru içinden çekip alın, sağlam dediğimiz faz kablosunu kılavuz olarak kullanıp ucuna 2 adet yeni uygun kesitli (en az 2.5 mm2'lik) NYA tek damar kabloyu ucuna bağlayıp çekerek her iki kabloyu da değiştirsin. "o kabloda ince, kılavuz olarak çekerken kopar" demiş, O zaman başka bir kılavuz ile çekmeye çalışsın. Boru içinde yanmadan dolayı diğer kablonun izolasyonu da zarar görmüş olabilir. 16 mt. linye olacağını sanmıyorum, öyleyse mutlaka arada bir ara buat olmalı, belkide 2 adet 8 mt. kablo kullanacağı için 16 mt. dedi.
Tabii bu işlemler yapılırken kesinlikle sigortaları indirerek yapmalıyız.

Affınıza sığınarak, elektrikçi olmadığınızdan ve doğrusunu bilmeniz açısından <düzeltme>

boart değil buat
şartel değil şalter
nötür değil nötr

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ikayserili arkadaşa katılıyorum. eger notr yandıysa diger kablolarada zarar vermıs olabilir o yüzden bütün kabloların cıkarılıp tekrar cekılmesı daha mantıklı olur. kanalla falan ugrasmayınn hemde goruntu kırlılıgı olur. eger başka bı sorun olmadıysaa arızalı bolgeyı gormedıgımız ıcın tam bu dogrudur hıc bır zaman dıyemeyız. belkı tesisatın demir boruu belkı coook eskı boru dagılmaya baslamıss gormedenn yanılmıs da olabılırız. kolay gelsin

bu konuya verilebilecek en iyi cevap en yakın elektrikçiye müracaat olacaktır çünkü konuyu açan arkadaşımız elektrikten anlamıyor sanırım biz burda ne kadarda yardımcı olmak için ileti yazsak ne kadar birşeyleri anlatsak arkadaşımızın anlayacağı şeyler sınırlıdır BAKLAVANIN TADINI TARİF ETMEK İÇİN UĞRAŞINCAYA KADAR ADAMIN AĞZINA BİR DİLİM BAKLAVA VERECEKSİN DİYE BOŞA SÖYLEMEMİŞLER :)
SAYGILAR

Son düzenleme:
arkadaşlar ben sizden yardım bekliyorum asansör kuyusunda aydınlatma yapmaktayım lambalarımız impuls röleyle çalışıyor birde priz devresi var şimdi 2 ad kaçak akım rölesi kullanmam söylendi biri aydınlatma diğeri priz için(sistem monofaze olacak)kaçak akım tutmuyor yaptığım iş 1. kaçak akıma normal şekilde fazımı nötürümü girdim2. kaçak akıma köprü yaptım 1. kaçak akımı prize verdim 2.si aydınlatma sigortasına 1.ve 2. kaçak akımdan birer nötr çıkışı alıp nötr barasına girdim ama kaçak akımın biri tutuyor öteki tutmuyor ne yapmam gerek yardımlarınızı bekliyorum

arkadaşlar ben sizden yardım bekliyorum asansör kuyusunda aydınlatma yapmaktayım lambalarımız impuls röleyle çalışıyor birde priz devresi var şimdi 2 ad kaçak akım rölesi kullanmam söylendi biri aydınlatma diğeri priz için(sistem monofaze olacak)kaçak akım tutmuyor yaptığım iş 1. kaçak akıma normal şekilde fazımı nötürümü girdim2. kaçak akıma köprü yaptım 1. kaçak akımı prize verdim 2.si aydınlatma sigortasına 1.ve 2. kaçak akımdan birer nötr çıkışı alıp nötr barasına girdim ama kaçak akımın biri tutuyor öteki tutmuyor ne yapmam gerek yardımlarınızı bekliyorum
köprü yaptığın için tutmuyordur

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri