Sigorta atıyor ve sadece bir odada elektrik kesiliyor.

dogank06

Üye
Dostlar selamlar 2 gündür en soldaki sigorta atıyor kontrol ettiğimde ısınmış oluyor sanırım bu kar denilen kaçak akıl rolesi baya eski bir sigorta.

Yalnız bu atınca sadece odamdaki duvarda olan prizin elektriği kesiliyor, evin geri kalanı çalışıyor. Duvardaki priz duvara tam oturmuyor arada bir hafif öne gelebiliyor.

Soğuduktan sonra sorunsuz çalışıyor. Ortalama 300 watt elektrik çekiyorum prizden.

Sorun ne olabilir? Ve niye sadece bir priz çalışmıyor bütün evi kesmesi gerekmiyor mu? Yoksa bu kaçık akım rolesi değil mi?

Teşekkürler.

1688143728811.png

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
O kaçak akım rölesi değil sigorta. Arızalanmış olabilir, aynı değerdeki sigorta ile değiştirilip gözlemlemek lazım. Sigortanın kablo bağlantıları gevşek olabilir, bu da sigortanın ısınmasına sebep olur. Yine atıyorsa kısa devre veya kaçak vardır.

Sigortalara bakılırsa tesisatın da ondan hallice olduğu çok belli . Evi değiştirmek daha doğru seçim olabilir .
Müthiş bir tavsiye hocam çok yardımcı oldunuz hemen başlıyoruz yeni ev aramaya sağolun.

O kaçak akım rölesi değil sigorta. Arızalanmış olabilir, aynı değerdeki sigorta ile değiştirilip gözlemlemek lazım. Sigortanın kablo bağlantıları gevşek olabilir, bu da sigortanın ısınmasına sebep olur. Yine atıyorsa kısa devre veya kaçak vardır.

Muhtemelen odadaki tek bir prizin sigortası o zaman çünkü sadece bir priz çalışmıyor o atınca şuan onu kullanmıyorum, cihazlar sorunsuz çalışıyor birkaç saattir yan odadan priz çektim.

Diğerleri de sigorta ise evde kaçak akım rölesi yok o zaman, muhtemelen 20 yıldan fazladır ellenmemiştir.

Yazıları silinmiş dz47-63 yazıyor sanırım internete baktığımda devre kesici çıktı emin olamadım, müdaili ne olabilir anlıyor musunuz acaba? Teşekkürler.

Elektrikçi çağıracağız sadece bilgi almak istemiştim.

Devre kesici ve sigorta nedir?

d9GcTo1sJB7HEFj3E93hNGlpgCEtqsSJ21Lp2orsCE6EMWRw&s.jpg

Otomatik sigortalar ya da diğer adıyla minyatür devre kesiciler, elektrik tesisatını ve sistemi aşırı akım ve kısa devrelere karşı korumak amacıyla tasarlanmış koruma ve anahtarlama devre elemanlarıdır.

yani sigorta dediğimiz mekanik zımbırtı sigortadır.
20 yıl az zaman değil. bu güne kadar sağlıklı çalışması oldukça iyi. polemiğe girmek yerine, bu yorgun savaşçıları yenilemek mantıklı olur bence. sonuçta ev aramaktan, taze sigortaları bulunan bir ev aramaktan daha ucuza gelir. bu arada hz google amcaya sigorta nedir diye sakın sorma, çünkü Türkçe dilinin zenginliğini hala bilmiyor. bizim dilimizde bir tek kelimeyle anlatabildiğimiz gariplerim bir paragrafla anlatabiliyor.

Müthiş bir tavsiye hocam çok yardımcı oldunuz hemen başlıyoruz yeni ev aramaya sağolun.

Muhtemelen odadaki tek bir prizin sigortası o zaman çünkü sadece bir priz çalışmıyor o atınca şuan onu kullanmıyorum, cihazlar sorunsuz çalışıyor birkaç saattir yan odadan priz çektim.

Diğerleri de sigorta ise evde kaçak akım rölesi yok o zaman, muhtemelen 20 yıldan fazladır ellenmemiştir.

Yazıları silinmiş dz47-63 yazıyor sanırım internete baktığımda devre kesici çıktı emin olamadım, müdaili ne olabilir anlıyor musunuz acaba? Teşekkürler.

Siğorta kutusunun içini kabloları gözükmüyor . ( foto )
Siğortalar değerinde takılması gerekir B tipi . ( çabuk atan )

Kablo kesitleri ( amper taşıma kapasitesi )
2.5mm2 kablo 16A yakın ( kısa ) mesafe kablo 20A siğorta
1.5mm2 kablo 10A siğorta .
Tesisat eski olmalı bölüm bölüm aydınlatma ve priz aynı siğortada .
Tesisat 1 - 2 - 3 - 4 siğortalar hangi ürünleri besliyor bilinmeli .
Örneğin
1 nolu siğortaya bağlı 3 adet lamba ( 10 watt led olsun )
Çamaşır mak ve boş priz ( burada tost makinası çalıştırılsın )
Hepsi birden çalışırsa siğorta amperi 20 A olsun siğorta atmasssa kablo ince kalır kablo yanar .
Yangın olur .

Yazıları silinmiş dz47-63 yazıyor
Çok fazla amper siğorta ana siğorta olsa bile .

Bu evin topraklamasinin ve kacak akim rolesinin dahi olmadığı ( sigortaların yaşı itibariyle tahminen olsa da çalışmıyor olabilir ) çok belli . Gır gır olsun diye sana yeni ev bak diye söylemiyorum . Yangın bile çıkma ihtimali var bu tip çok eski tesisatlarda.

Son düzenleme:
Dostlar selamlar 2 gündür en soldaki sigorta atıyor kontrol ettiğimde ısınmış oluyor sanırım bu kar denilen kaçak akıl rolesi baya eski bir sigorta.

Yalnız bu atınca sadece odamdaki duvarda olan prizin elektriği kesiliyor, evin geri kalanı çalışıyor. Duvardaki priz duvara tam oturmuyor arada bir hafif öne gelebiliyor.

Soğuduktan sonra sorunsuz çalışıyor. Ortalama 300 watt elektrik çekiyorum prizden.

Sorun ne olabilir? Ve niye sadece bir priz çalışmıyor bütün evi kesmesi gerekmiyor mu? Yoksa bu kaçık akım rolesi değil mi?

Teşekkürler.

Ekli dosyayı görüntüle 99196
Az daha sıva yerse sigortalar eskisinden daha iyi çalışır duruma gelebilir :D

Neyse konuya gelelim. Minyatür devre kesici ile artık akım anahtarı arasındaki farkı bilmemenizi doğal karşılıyor bundan kaynaklı olarak da burada yazılacak terimsel ve tekniksel ifadeleri anlayabileceğinizi pek sanmıyorum. Buradan çıkacak sonuca göre elektrikçi çağırıp tüm tesisatınızı (kablo, minyatür devre kesici vs.) yenilenmesinde fayda var.

Şunu da unutmayın lütfen;
Genelde elektrikçiler ellerinde 16A minyatür devre kesici bulamadıkları için 25-32A gibi absürt şeyler takıyorlar. Kablo kesitine göre sigorta, güce göre kablo seçimi her zaman doğru olandır, iyi günler.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri