Yüksek gerilim mühendisi ne iş yapar

Merhabalar, ben koü elektrik Mühendisliğinde okuyorum ve yüksek gerilim üzerine uzmanlaşmak istiyorum ama yüksek gerilim mühendisi tam olarak ne iş yapar bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?
Bu yüksek gerilim mühendisi ne iş yapar?
tecrübe seviyesine göre maaşları ne kadardır?
Ulaşabileceği en yüksek pozisyon nedir?
Bilgisayarda hangi programları kullanır?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yüksek gerilim mühendisi diye birşey yok.
Elektrik ve transgripleri uygun olan Elektronik
mühendisleri yüksek gerilim işleri yapabilir.
Biliyorum

Siz sorduğum sorulardan bildiklerinizi cevaplarsanız sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yüksek gerilim dediğiniz zaman 1kV üzeri olduğundan dağıtım hattında da iletim hattında da çalışabilirsiniz. Genelde her iki çalışma alanı farklıdır.
Bende koü ilk mezunlarındanım bizden önce yıldız teknik ünv kampüsüydü. Gül hanım, Canan hanım o zamanlar asistandı :) Nuran hocamı severim. Yüksek gerilim dersinize kim girdi ? Biz mezun olduktan sonra Hasbi hoca diye birisi gelmiş muhtemelen o girdi dersinize. Sivri bir öğrenci olduğum için tüm hocalarım beni iyi tanır :D

Yüksek gerilim dediğiniz zaman 1kV üzeri olduğundan dağıtım hattında da iletim hattında da çalışabilirsiniz. Genelde her iki çalışma alanı farklıdır.
Bende koü ilk mezunlarındanım bizden önce yıldız teknik ünv kampüsüydü. Gül hanım, Canan hanım o zamanlar asistandı :) Nuran hocamı severim. Yüksek gerilim dersinize kim girdi ? Biz mezun olduktan sonra Hasbi hoca diye birisi gelmiş muhtemelen o girdi dersinize. Sivri bir öğrenci olduğum için tüm hocalarım beni iyi tanır :D
Şuan Canan hoca ve gül hoca Yard. Doç. Hatta baya olmuştur Yard. Doç. Olalı:)) Nuran hoca Doç. Bu sene ondan enerji iletim hatlarını alıcam, öğrencilere kök söktürüyormuş valla☺
Bu sene 3. Sınıfa yeni geçtim yüksek gerilimi yeni alıcam Hasbi hoca verecek:)) önceden kim veriyordu şuan Hasbi hocadan başka yüksek gerilimci yok.
Bide verdiğiniz cevapla ilgili sorular sorayım dağıtım ve iletim hatlarında çalışabiliyoruz ya hani mesela iletim hattında tam olarak ne yapıyoruz eğim hesabı gibi hesaplar mı? Yoksa sahada bizzat direğe çıkıp çalışıyor muyuz?
Bide ben yüksek gerilimin çok zor olduğu için tercih edilmediğini ve bu yüzden çok fazla eleman açığı olduğunu duydum yani nesi zor acaba

yüksek gerilim elektriği konusunda uzmanlaşanlar genelde elektrik Şebeke altyapısı alanında çalışıyorlar. baraj, rüzgar türbini, metro raylı sistem altyapı bölümlerinde; yüksek ücret ile çalışıyorsun; çalışma ortamı ücra biryerler olabiliyor.
şebekede kabaca 3 ayrı tip gerilim var; yüksek (144 kV - kilovolt - 144 bin Volt) , orta (33.6 KV) ve şebek (220 V, 3 faz) isimleri ile anılıyor;
yanlışım varsa düzeltin
144 kV; 36.6 kV (Orta Gerilim) indirme, şalt sahası denen trafo merkezlerin yapılıyor; bu merkezler birbirine Scada sistemi (uluslar arası bilinirliği olan standart bir habeşme protokolü bu) denen haberleşme ağları ile birbirlerine ve izleme yönetme sistemlerine bağlı;
bu haberleşme, nerede ne talep var; üretimi artırsın azaltsın, insan faktörüne gerek duyulmaksızın saniyeden kısa sürede sorunları ortadan kaldırsın diye var.
Bu işlerde yabancı şirketler, ABB, Siemens vb söz sahibi, bunun yanında tali üretim yapan yüzlerce marka / hizmet ve malzeme temini yapan firma var. Trafo pano kesici, gerilim hücresi, güc analizörleri, haberleşme modülleri kablo, servis Bakım vs.
iyi ücretlerle istihdam ediyorlar. özel bir sektör, sıfır hata ile belirli yönergeler ve uygulama standartları dahilinde çalışıyorlar.
üni. mezunu mühendissen genelde direğe çıkıp çalışmıyorsun.

Son düzenleme:
Türkiyede iletim hatlarının sorumluluğu TEİAŞ'a aittir. TEİAŞ'ın faaliyetleri aşağıdaki linkte maddeler halinde belirtilmekte.
https://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/enerji-iletim-hatlari-2-bolum/4177#ad-image-0

İletim hatlarının büyük çoğunluğunda iki farklı gerilim vardır biri 400kV(380kV'da denilir.) diğeri 154kV.
Dağıtım hatlarında da çoğunlukla iki farklı gerilim kullanılır biri 36kV diğeri 15kV.

enerji.png

TEİAŞ'ta mühendis arkadaşım var, sıkıntının büyüğünü çeken saha elemanları, mühendiste arıza tespit, kurulum ve istimlak durumları için sahada görev alıyor. Bir kaç resim ekledim.

Ekli dosyalar

• Ekran Resmi 2017-01-20 00.51.08.png
    Ekran Resmi 2017-01-20 00.51.08.png
    1.8 MB · Görüntüleme: 62
  • Ekran Resmi 2017-01-20 01.23.09.png
    Ekran Resmi 2017-01-20 01.23.09.png
    2 MB · Görüntüleme: 62
  • Ekran Resmi 2017-01-20 01.52.32.png
    Ekran Resmi 2017-01-20 01.52.32.png
    2.9 MB · Görüntüleme: 50
  • yıkık 1.jpg
    yıkık 1.jpg
    670.3 KB · Görüntüleme: 57
  • yıkık 2.jpg
    yıkık 2.jpg
    632.5 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleme:
yüksek gerilim elektriği konusunda uzmanlaşanlar genelde elektrik şebeke altyapısı alanında çalışıyorlar. baraj, rüzgar türbini, metro raylı sistem altyapı bölümlerinde; yüksek ücret ile çalışıyorsun; çalışma ortamı ücra biryerler olabiliyor.
şebekede kabaca 3 ayrı tip gerilim var; yüksek (144 kV - kilovolt - 144 bin Volt) , orta (33.6 KV) ve şebek (220 V, 3 faz) isimleri ile anılıyor;
yanlışım varsa düzeltin
144 kV; 36.6 kV (Orta Gerilim) indirme, şalt sahası denen trafo merkezlerin yapılıyor; bu merkezler birbirine scada sistemi (uluslar arası bilinirliği olan standart bir habeşme protokolü bu) denen haberleşme ağları ile birbirlerine ve izleme yönetme sistemlerine bağlı;
bu haberleşme, nerede ne talep var; üretimi artırsın azaltsın, insan faktörüne gerek duyulmaksızın saniyeden kısa sürede sorunları ortadan kaldırsın diye var.
Bu işlerde yabancı şirketler, ABB, Siemens vb söz sahibi, bunun yanında tali üretim yapan yüzlerce marka / hizmet ve malzeme temini yapan firma var. Trafo pano kesici, gerilim hücresi, güc analizörleri, haberleşme modülleri kablo, servis bakım vs.
iyi ücretlerle istihdam ediyorlar. özel bir sektör, sıfır hata ile belirli yönergeler ve uygulama standartları dahilinde çalışıyorlar.
üni. mezunu mühendissen genelde direğe çıkıp çalışmıyorsun.
Cevabınız için teşekkür ederim. Peki bu tür firmalara girebilmek için ne gerekiyor cv de ne görmek isterler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man

Yeni konular

Geri