Otomasyon Öğrenmek

Arkadaşlar merhabalar, bu siteyi bulduğum için hem çok sevinçliyim hem de çok mutluyum. Siteyi kuranlardan Allah razı olsun. Makine mühendisiyim, 4 aydır metal sektöründe arge mühendisliği yapmaktayım. Öncesinde aynı firmada 4 ayda üretim mühendisliği yapmışlığım var. Cad-cam-cae biliyorum diye organizasyonda beni argeye aldılar ama kafam çok karıştı son zamanlarda. Kafa olarak çok yoruluyorum, makina tasarımı yapıyorum. Çalıştığım bölüm argede yeni mamul tasarımı. Her fırsat bulduğumda sahada bulunmayıda sevdiğim için sahaya iniyorum ama iş gereği %80 masa başında oturmam gerekiyor. Yolun başında olduğum için bu durum bana yeni arayışlar içinde olmaya itti. Solidworks-Catia-Fusion360 programlarında katı model-sac metal-profil-yüzey parametrelerini kendimce iyi seviyede kullandığımı düşünüyorum kalıp bant tasarımı yapmışlığım var ve Visualize, Keyshot gibi yan render programlarınıda kullanıp profesyonel render çıkartabiliyorum. Fusionda statik, kinematik, akış analizleri yapabiliyor, Solidcam mastercam ve lazer cnc nesting programı kullanıyorum ayrıca youtubede portfölyom var. Ama sorun şu; kendimi hiç dolu hissedemiyorum. Masa başı iş yapmak ayrıca zor geldi ve ayrıca fabrikaya yeni başlayan otomasyon mühendisi de benim 2 KATI maaşımla işe başlamasıda canımı sıkmadı değil. Çünkü akşam eve sersem şekilde varıp 1 saat geçmeden uyuyakalıyorum yorgunluktan ve hakkımı malesef alamıyorum. Bu yüzden otomasyona yönelmek istiyorum. Hem sahada daha fazla bulunabilmek hem de şuan benim görüşüm bu departmanda açık var gibi görünüyor bunu doldurabilmek. Bir yerden başlamam gerekiyor. Sensörlerden başladım ve anladığım kadarıyla otomasyonun;
•DONANIM
•YAZILIM
•MEKANİK
kısmı mevcut. Bu sektörde olan dostlar, abiler sizce açık hangi dalda daha fazla? Bu konuda gerçekten yardıma ihtiyacım var sonsuz dularım sizlerin olsun. Doğru bir şekilde yönlendirmek istiyorum bu bilgiye olan açlığımıda. Günlerdir araştırıyorum ama kafam çok karıştı. Her türlü tavsiyenize, tecrübenizi dinlemeye seve seve açığım. Hepinize sağlıklı günler, iyi çalışmalar diliyorum.

Maşallah bayağı donanımlısınız. Yanlış anlamayın, darılmayın kızmayın ama bence doktorlukta daha çok ihtiyaç ve para var. Doktorluk yapsanız. Ben basit hastalıklarda doktora gitmiyorum çünkü ne ilaç vereceğini biliyorum ama kimseyi tedavi edemiyorum.
Alt yapınız sağlam, alanınızda aranılan kişi olma yolunda ilerleyin derim ben.

Maşallah bayağı donanımlısınız. Yanlış anlamayın, darılmayın kızmayın ama bence doktorlukta daha çok ihtiyaç ve para var. Doktorluk yapsanız. Ben basit hastalıklarda doktora gitmiyorum çünkü ne ilaç vereceğini biliyorum ama kimseyi tedavi edemiyorum.
Alt yapınız sağlam, alanınızda aranılan kişi olma yolunda ilerleyin derim ben.
Estafurullah. Beni anlamanızı dilerdim. 2 bambaşka birbiriyle alakası olmayan şey söylediğimi düşünmüyorum. Sonuçta ders olarak otomatik kontrol, plc, hidrolik pnömatik gibi dersleri alıyoruz.

Estafurullah. Beni anlamanızı dilerdim. 2 bambaşka birbiriyle alakası olmayan şey söylediğimi düşünmüyorum. Sonuçta ders olarak otomatik kontrol, plc, hidrolik pnömatik gibi dersleri alıyoruz.
Bende mekanik dersi aldım ama ünvanım makina mühendisi değil. Benimkisi sadece bir tavsiye. Kendini yazılım alanında geliştirmiş makina mühendisi de tanıyorum ama bence herkes kendi alanında uzmanlaşmalı.

Son düzenleme:
Merhaba. Sevgili meslektaşım, makina mühendisliği mesleği, özellikle de bu mesleğin ilk başlangıcında zor gelmemesi, bu mesleğe alışmanın biraz zor olmaması mümkün değil, eminim ki ilk başlayan bu meslekteki kimselerin büyük bir çoğunluğuna bu ilk süreç oldukça zor gelir. Ben ilk görev başlangıcını IGL-STFA Hasdal-Seyrantepe/İstanbul Şantiyesinde bu büyük inşaat şirketinde yaparken benzer zorlukları aynen yaşadım. Ama bu dönemler çok geçici alışma dönemleri ve ilk tecrübenin teorik kitap bilgilerinden sıyrılıp sonrasında gereken tecrübenin edinilmesi açısından bu alışma sürecine dayanım büyük önem taşıyor, geçmişte benim, şimdi sizin ve diğer yeni makina mühendislerinim şimdilerde yaşayacağı gibi bu süreç çok sağlıklı yaşanmış tecrübelerle olumlu olarak ilerlemede bir kaçınılmaz, bu güçlüklere dayanmak veya sebat edebilmek gerekiyor.

Makina Mühendisliği dalında size gerekli olabilecek en gerekli donanımları zaten elde etmişsiniz, ama otomasyonda da donanım sahibi olabileyim diyorsanız bu da çok iyi olur elbette ki sizin açınızdan. Ama ifa ettiğiniz bu göreve devam etmenizi (yani mental olarak çok yorucu bile olsa) devam etmenizi ve bu zor alışkanlık dönemini bir şekilde başarıyla atlatıp mesleğe çok iyi alışabileceğinizi düşünüyorum. Bu yolda emin edımlarla ilerleyin sadece, oluşan bu mental yorgunluğa ve emsallerinizle olan bazı maaş farklarına aldırmadan. Başarıyla maaş artışı çoğu kez paralel olarak gelir ve sizi umduğunuzdan çok daha fazla mutlu da edebilir gelecek olan günlerde. Gelecekteki çok güzel günler sizin kendi elinizdedir, bu günleri çok iyi değerlendirebilmeniz dileğimle. Kolay gelsin. Başarılar.

makine mühendisinin elektrik + programlama işine girmesi çok zor olacağını düşünüyorum elektrikçiler mekanikten anlıyor ama makineciye elektrik çok yabancı geliyor, otomasyonda bunlara ilaveten birde programlama giriyor. Yolunuz açık olsun

Bu konuda söylenecek çok şey var da ben özet geçeyim.
Fiiliyatta bir alanda uzmanlık gerekir, işe girişte diplomalar sertifikalar multi olsun istenir.
Etikette mekatronik+yazılımcılar rağbet görür ama mesleğin bir alanına bile tam hakimiyet çok zorken multimühendislerin çok azı başarılı olur. Ben multi mühendisliğe karşıyım bir alanda uzmanlığı destekleyenlerdenim.

Merhaba. Sevgili meslektaşım, makina mühendisliği mesleği, özellikle de bu mesleğin ilk başlangıcında zor gelmemesi, bu mesleğe alışmanın biraz zor olmaması mümkün değil, eminim ki ilk başlayan bu meslekteki kimselerin büyük bir çoğunluğuna bu ilk süreç oldukça zor gelir. Ben ilk görev başlangıcını IGL-STFA Hasdal-Seyrantepe/İstanbul Şantiyesinde bu büyük inşaat şirketinde yaparken benzer zorlukları aynen yaşadım. Ama bu dönemler çok geçici alışma dönemleri ve ilk tecrübenin teorik kitap bilgilerinden sıyrılıp sonrasında gereken tecrübenin edinilmesi açısından bu alışma sürecine dayanım büyük önem taşıyor, geçmişte benim, şimdi sizin ve diğer yeni makina mühendislerinim şimdilerde yaşayacağı gibi bu süreç çok sağlıklı yaşanmış tecrübelerle olumlu olarak ilerlemede bir kaçınılmaz, bu güçlüklere dayanmak veya sebat edebilmek gerekiyor.

Makina Mühendisliği dalında size gerekli olabilecek en gerekli donanımları zaten elde etmişsiniz, ama otomasyonda da donanım sahibi olabileyim diyorsanız bu da çok iyi olur elbette ki sizin açınızdan. Ama ifa ettiğiniz bu göreve devam etmenizi (yani mental olarak çok yorucu bile olsa) devam etmenizi ve bu zor alışkanlık dönemini bir şekilde başarıyla atlatıp mesleğe çok iyi alışabileceğinizi düşünüyorum. Bu yolda emin edımlarla ilerleyin sadece, oluşan bu mental yorgunluğa ve emsallerinizle olan bazı maaş farklarına aldırmadan. Başarıyla maaş artışı çoğu kez paralel olarak gelir ve sizi umduğunuzdan çok daha fazla mutlu da edebilir gelecek olan günlerde. Gelecekteki çok güzel günler sizin kendi elinizdedir, bu günleri çok iyi değerlendirebilmeniz dileğimle. Kolay gelsin. Başarılar.
Çok güzel yazmışsınız vakit ayırıp yazdığınız için size minnettarım. Ben yeniliğe açık ve bilgiye aç biriyim.Böyle söylediğimden ötürü herşeyi bilmiş gibi gözükmek istemem, herşeyi bilemem de zaten öyle bir söylemim yok. Sadece yaşım daha gençken birşeyler yapmak istiyorum yapıyorum da. Endüstri meslek lisesi çıkışlıyım ayrıyetten, mavi yaka olarakta çalışmışlığım var, nakliye elemanı, kapıcılık, akaryakıt satış elemanlığına kadar yaptım yeri geldi. Çok şükür aklım başında bunu doğru düzgün kullanmak istiyorum sadece. Tabularımı ve beni kısıtlayacak her türlü duvarı yıktım. Aman işte makinacı bunu yapmaz makinacı bu değil görüşleri bana daha çok konfor alanında yaşayan insanların sözleri gibi geliyor (beni affedin). Hafta içi iş dönüşü dil öğreniyorum hafta sonları udemy, linkedin ve çeşitli vakıfların sağlamış olduğu kurslara katılıyorum hem yüzyüze hem çevrimiçi. İsteğim bir makinayı topladım evet beden var ortada ama bunun ruhunudu makinaya entegre edip görmek istiyorum. Benim hayattaki tatmin yöntemimde bu. Kimisi eşiyle, sevgilisiyle gezmek ister, kimisi sabah akşam yiyip içip oyun oynamak ister ama bende bu yönde ruhsal doyuma ulaşıyorum. Tekrar teşekkür ederim yazılarınız için tavsiyelerinizi dikkate alacağım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,962
Son üye
Emrullah t

Yeni konular

Geri