Niyetime Düşünsel Destek Arıyorum (Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi)

Katılım
19 Eyl 2020
Mesajlar
1
Puanları
1
Yaş
22
“ Niyet yazım uzun gözükebilir fakat sizlerin mutlaka desteğinizi almam gerektiğini düşündüğüm için en kapsamlı ama bir o kadarda net olarak bu şekilde yazabildim. Şimdiden bana ayıracağınız vakit için çok teşekkür ederim “

Değerli büyüklerim ve sevgili yaşıtlarım merhaba ben İhsan. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. İlk 2 yılım iyi bir verimde geçmedi ve bu son 2 yılımı çok verimli geçirmeye kararlıyım. En doğru kararları alabilmek için durmadan araştırıyorum ki sonradan pişman olup yıllarımı kaybetmiş olmayayım diye.

Otomasyon sektörünü kendime yakın görüyorum. Henüz bir staj deneyimim olmadığı için hangi alana yönelmem gerektiği konusunda net bir fikre sahip değilim . Yani : " evet ben otomasyoncu olmak istiyorum ve endüstriyel otomasyon alanında uzmanlaşacağım. Bu amaç doğrultusunda sırasıyla şunları şunları yapıp kendime önemli derecede nitelikler kazandıracağım. Plan belli. " demek istiyorum fakat biraz pimpirikli bir yapıya sahip olduğum için her şey içime sinerek bu sürece başlamak istiyorum. Bunların yanı sıra otomasyon için Manisa Ümmehan Elginkan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezinin vermiş olduğu ücretsiz eğitimler içerisinden "otomatik kumanda ve otomasyon" ile "akıllı röle ve PLC" kurslarına katıldım.
Aklımdaki düşünce şu şekilde, yönelmeyi düşündüğüm alanlar otomasyon, elektrik proje çizim(SMM) veyahut elektrik dağıtım iletim(YG). Öncelikle sizler bu alanlar hakkında bana neler söyleyebilirsiniz ?

Bir diğer konu ise şu şekilde:
Benim lisans eğitimimin bitmesine 2 yıl var ve 1 ay önce bolca araştırıp aldığım karar şu şekilde:
Bu 2 yılımı okul derslerinden ziyade hangi sektörde uzmanlaşmak istediğime net olarak karar verebilmek için siz gibi değerli insanlar ile bilgi alışverişinde bulunmak ve düşündüğüm alanlarda çalışma imkanı bulmaya yoğunlaşmaya ayırmayı hedefledim. Ayrıca yaklaşık 1 ay önce hedeflerim arasına şunu ekledim:
Almanya'da yüksek lisans yapabilmek veyahut 2 yıl sonrasına edineceğim donanım ve kazanımlar ile birlikte Almanya'da tam zamanlı bir iş bulup çalışabilmek. ""En büyük hedefim ve beni motive edip bu net gelişme yoluna girmemi sağlayan kararım: Almanyada sevdiğim işi yaparak hayatımı orada sürdürmek düşüncesi. "" Bunun için gerekli herşeyi araştırıyorum Almanyaya gitmek, iş imkanları, Almanyada yaşam ve daha birçok konuda bilgi sahibiyim. Hayatımda en çok gerçekleştirmek isteyip o yolda soluksuz çaba sarfetmeye başladığım tek hayalim bu. Fakat : ne zaman Almanyaya gitmem benim için iyi olur , hangi yolla gitmek en mantıklı olur (burada tecrübe edinip iş bulup gitmek mi yoksa mezun olunca master için gitmek mi ) , gitmeden önceki hazırlıklarım neler olmalıdır vs gibi sorular kafamda net değil.?
Bu hedeflerim için en önemli kriter olarak Almanca dil eğitimini gördüğüm için mesafeli sosyal yaşam sürecimiz de evde Udemy platformunda ki online dersler ile olabildiğince Almanca öğrenmeye yoğunlaştım( İngilizce seviyem B1 ). Almanca ile beraber teknik anlamda da kendimi geliştirebilmek adına AutoCAD, İleri Düzey Office Programları ve Endüstriyel Otomasyon PLC kurslarını takip etmekteyim. Bunların yanı sıra AÖF İşletme Yönetimi Önlisans bölümünü de okumayı hedeflerim arasına aldım ve kayıt oldum. Niyetim bu 2 yılı verimli geçirip donanımlı bir mühendis olarak çift diploma ile mezun olup hayallerimi gerçekleştirmek.

Geleceğime katkı sağlayacak tecrübe ve tavsiyelerinizi biraz vakit ayırarak bana detaylıca aktarmanızı ve özel olarak yardımcı olmak isteyenler için dilediğinizi sorup paylaşabileceğiniz ***@*** adresime mesajlarınızı, buraya yapacağınz yorumları 4 gözle bekliyor olacağım. Şimdiden çok teşekkür ederim..
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
118,481
Mesajlar
834,264
Kullanıcılar
430,455
Son üye
omer4088

Yeni konular

Üst