Yeni Mezun - Engeller - Kararsızlık ve Hayaller

Anladım ustam. Sürekli deneyip görmek gerek sanırım bir yana. Zamana bırakmak...
sürekli denemek tamam, ama her şeyi zamana bırakmak yanlış. tamam zamanla olurda, bir de doğru zamanı kovalamak lazım. akıllı olmak lazım, doğru gözlem yapmak lazım, ki sen bilmediğini biliyorsun demek ki bütün bunları öğrenebilirsin.

Hocam siz ne yapmıştınız tam olarak şuan 23 yaşındayım ve 30larıma geldiğimde pişman olmaktan çok korkuyorum ve ben ne seçmeliyim bilmiyorum

Yani hocam mesleği düşüncede seviyorum fakat işin üretim, imalat, kalite tarafından hoşlanmıyorum. Tasarım kalıyor geriye. Tasarım yapabileceğimi de zannetiymorum yani. Üniversitedeki tasarım derslerine çok katılım göstermezdim. Yani bakınca da aslında geriye başka bir şey kalmıyor.
Bende 27 yaşındayım dostum. Bilgisi az bir Elektrik Elektronik mühendisiyim, 2 yıl savunma sanayinde kendimi yedim (elektronik ile aram pek iyi değil, ilgili değilim.), Sonra Ankara dışına çıktım. 7 ay bir dağıtım şirketinin taşeronunda Bakım-onarım mı dersin saha mı dersin o mühendisliği yaptım. şartlar iyiydi ama maaş ödemesi yoktu neredeyse. Şimdi de memleketimde(Çerkeş) bir fabrikada idari personel olarak işe başladım 2 ay oldu işte bakalım ne olacak. Burada ki hedefim kendimi PLC-OTOMASYON konusunda geliştirmek ama.....

Bende 27 yaşındayım dostum. Bilgisi az bir Elektrik Elektronik mühendisiyim, 2 yıl savunma sanayinde kendimi yedim (elektronik ile aram pek iyi değil, ilgili değilim.), Sonra Ankara dışına çıktım. 7 ay bir dağıtım şirketinin taşeronunda bakım-onarım mı dersin saha mı dersin o mühendisliği yaptım. şartlar iyiydi ama maaş ödemesi yoktu neredeyse. Şimdi de memleketimde(Çerkeş) bir fabrikada idari personel olarak işe başladım 2 ay oldu işte bakalım ne olacak. Burada ki hedefim kendimi PLC-OTOMASYON konusunda geliştirmek ama.....
Mucadeleye devam

Artık 60 , 70 li yıllardaki gibi memlekette mürekkep yalamış teknik eleman bulmanın zor olduğu zamanlarda yaşamıyoruz . Elini sallasan mezun , elini sallasan mühendis ve mimar . Bu noktada işveren memnun , okumuş personel işsiz , çalışan kesim ise yetersiz maaş sahibi . Sanayinin büyüme hızı ile eğitim!!! sektörünün büyüme hızı birbirine paralel olmayınca bu tür garabetler malesef oluyor . Allah bütün gençlere kolaylık versin .

Artık 60 , 70 li yıllardaki gibi memlekette mürekkep yalamış teknik eleman bulmanın zor olduğu zamanlarda yaşamıyoruz . Elini sallasan mezun , elini sallasan mühendis ve mimar . Bu noktada işveren memnun , okumuş personel işsiz , çalışan kesim ise yetersiz maaş sahibi . Sanayinin büyüme hızı ile eğitim!!! sektörünün büyüme hızı birbirine paralel olmayınca bu tür garabetler malesef oluyor . Allah bütün gençlere kolaylık versin .
eğitim sistemimizin rezilliği yanlışlığı bir kez daha ortaya çıkıyor. kişileri yeteneklerine göre eğitmek yerine, diplomaya mahkum işsiz yetiştiriyorlar. yeteneğinin dışında diplomasız çalışan istemeyen doyumsuz işverenlere hizmet eden bir sistem.
bu kendi ezilmişliklerini kabullenemeyen yetersiz kişilerin dayatmasından başka bir şey değildir. köy enstütüleri kişileri yeteneklerine göre eğitiyordu. hiç kimseye eğer balıksa uçmayı, kuş ise yüzmeyi öğretmedi. el becerisi olan zanaatkarlar, ustalar yerine diplomalı işsizler yetiştiriyoruz. yaratılan algı diploma etiketin yoksa sen hiçsin. sana ekmek yok. seni çalıştırmam diyor. sözde avrupa standartıymış. avrupaya git ve gör. eğer sevdiğin ilgi alanına giren bir iş varsa sadece o işler kapsamında verilen yeterlilik kursuna gider belgeni alır ve çalışırsın. orada aldığın eğitim sadece temel kalıplardır. gerisini iş yerinde çalışarak ustalaşır öğrenirsin. kafanı gereksiz işe yaramaz bilgilerle doldurmazlar. yapacağın işin temelini verirler.
aşağılık kompleksi taşıyanların oluşturduğu eğitim sistemi değiştirilmeli ve gençlerimiz yeteneklerine göre verimli ve üretken olarak yetiştirilmeli.

Merhabalar. Ben yeni mezun olmuş bir makine mühendisiyim, diyemeyeceğim. Çünkü bir b*k bildiğimi düşünmüyorum. (Anadolu lisesi çıkışlıyım keşke meslek olsaymış.) Yani diploması olan bir vasıfsızım ve üstüne üstlük ne yapabileceğim konusunda hiç bir fikrim yok. Tabi ki daha önce hedeflerim oldu fakat bunlar günden güne değişen ve ne olduğunu bilmediğim temeli olmayan hayallerdi sadece. Güzel sayılabilecek bir firmada staj yaptım en son ve mezun oldum. Stajı yaparken, üretimde (cnc torna , freze , pres) de zamanla bunaldığımı çok büyük karamsarlığa düştüğümü hissettim yapmak istiyor muyum diye. Bilmiyorum gerçekten önümde askerlik engeli de var mantıklı düşünemiyorum. Ne yapabileceğimi , ne yapmak istediğimi bilmiyorum. İnsanlar sürekli neye ilgi duyuyosun diye soruyorlar ben her şeye ilgi duyuyorum yeterki parası ve geleceği olsun o işin diyorum. Bu sefer de paraya odaklanma diyorlar paraya nasıl odaklanmayayım? Soyadım Koç veya Sabancı değil, ailem fakir. Bunu düzeltmek istiyorum. Ben bu insanları anlamıyorum. Ve hangi sektörde hangi iş alanlarında uzmanlaşmak istediğimi bilmiyorum? Mekanik mi ? Otomasyon mu ? Tasarım mı ? Yazılım mı ? Ne yapmak istediğimi bilmiyorum. Tavsiyelerinize açığım. Ne yapabilirim bu süreçte ? Askerlik mevuzusunu düşününce de psikolojim bozuluyor. Yedek subaylık çıksın diyorum bari para kazanırım en azından düşüncesiyle. Çıkmazsa 6-8 ayım gidecek diye üzülüyorum. Bir yandan bedelli için param yok onun için de üzülüyorum. Gerçekten moral yok hiç. Lise ve üniversite zamanlarımda kendimi zeki sanardım fakat artık bir salakmışım gibi hissediyorum. Yaşadığım şehirde sanayi odasının meslek edindirme eğitimleri var. Fakat burda bile hangi eğitimi alsam karar veremiyorum. Gerçekten nasıl karar vericem neyi istiyorum nasıl anlayabilirim? Nası yol alabirim ? Yol gösterir misiniz? Teşekkürler. İyi günler.
Bende yeni mezun bi Otomasyon teknikeriyim aynı durumu bir çoğumuz yaşıyor. Firmaların beklentileri çok yüksek . Benden önce yerimde çalışan arkadaş mühendismiş onun yerine girdim işe onun yaptığı sorumlulukları bana yüklüyorlar. Her gün iş yerinde çalıştığım kadar evde de çalışıyorum. Maalesef elimizden başka bir şey gelmez . Plc ve motor sürücüler konusuna az çok hakim olsam da yüksek gerilimde takılıyorum. Kendimiz geliştirene kadar dişimizi sıkıp çok çalışmamız gerekiyor. Karamsar olup bizler çalısmassak bu ülkenin sanayi sektörüne faydalı olamayız sadece karnımızı doyurmak için değil üretip geliştirmek için önce kendimizi yetiştirmeliyiz diye düşünüyorum. Gideceğin branş ise yaparken mutlu olup zevk aldıgın olmalı yoksa dünya kadar para kazansanda mutlu etmiyor.

eğitim sistemimizin rezilliği yanlışlığı bir kez daha ortaya çıkıyor. kişileri yeteneklerine göre eğitmek yerine, diplomaya mahkum işsiz yetiştiriyorlar. yeteneğinin dışında diplomasız çalışan istemeyen doyumsuz işverenlere hizmet eden bir sistem.
bu kendi ezilmişliklerini kabullenemeyen yetersiz kişilerin dayatmasından başka bir şey değildir. köy enstütüleri kişileri yeteneklerine göre eğitiyordu. hiç kimseye eğer balıksa uçmayı, kuş ise yüzmeyi öğretmedi. el becerisi olan zanaatkarlar, ustalar yerine diplomalı işsizler yetiştiriyoruz. yaratılan algı diploma etiketin yoksa sen hiçsin. sana ekmek yok. seni çalıştırmam diyor. sözde avrupa standartıymış. avrupaya git ve gör. eğer sevdiğin ilgi alanına giren bir iş varsa sadece o işler kapsamında verilen yeterlilik kursuna gider belgeni alır ve çalışırsın. orada aldığın eğitim sadece temel kalıplardır. gerisini iş yerinde çalışarak ustalaşır öğrenirsin. kafanı gereksiz işe yaramaz bilgilerle doldurmazlar. yapacağın işin temelini verirler.
aşağılık kompleksi taşıyanların oluşturduğu eğitim sistemi değiştirilmeli ve gençlerimiz yeteneklerine göre verimli ve üretken olarak yetiştirilmeli.
Eğitim sistemi + iş verenin uyanıklığa kaçması + ekonomi sıkıntısından zorunluluk + bilinçsizlik + bilgi saklama + güven problemi + yetenek belirlememe daha sayarım da sövmek istemiyorum. bıkıyoruz yavaş yavaş zaman sabır bir yere kadar değil mi??? sizinle özel olarak nasıl iletişim kurabilirim sayın paskomya.
Bende yeni mezun bi Otomasyon teknikeriyim aynı durumu bir çoğumuz yaşıyor. Firmaların beklentileri çok yüksek . Benden önce yerimde çalışan arkadaş mühendismiş onun yerine girdim işe onun yaptığı sorumlulukları bana yüklüyorlar. Her gün iş yerinde çalıştığım kadar evde de çalışıyorum. Maalesef elimizden başka bir şey gelmez . Plc ve motor sürücüler konusuna az çok hakim olsam da yüksek gerilimde takılıyorum. Kendimiz geliştirene kadar dişimizi sıkıp çok çalışmamız gerekiyor. Karamsar olup bizler çalısmassak bu ülkenin sanayi sektörüne faydalı olamayız sadece karnımızı doyurmak için değil üretip geliştirmek için önce kendimizi yetiştirmeliyiz diye düşünüyorum. Gideceğin branş ise yaparken mutlu olup zevk aldıgın olmalı yoksa dünya kadar para kazansanda mutlu etmiyor.
kendini yetiştirdin diyelim kardeşim yaş kaç olacak 35-40-50 neyse. Sonra ne olacak sen kendi yerine adam yetiştireceksin. Bilgini paylaşsan sen işsiz kalıyorsun paylaşmasan sektör zayıflıyor. Sonuç iş veren çıkan işe verdiği paraya bakar bu adamın kıymetini bileyim kaçırmayım diyen bir iş veren görmedim ben daha için rahat olsun.... görüşlerine saygı duyarak bunları söylüyorum yanlış anlaşılmak istemem ama gerçek budur.
Eğitim sistemi + iş verenin uyanıklığa kaçması + ekonomi sıkıntısından zorunluluk + bilinçsizlik + bilgi saklama + güven problemi + yetenek belirlememe daha sayarım da sövmek istemiyorum. bıkıyoruz yavaş yavaş zaman sabır bir yere kadar değil mi??? sizinle özel olarak nasıl iletişim kurabilirim sayın paskomya.

kendini yetiştirdin diyelim kardeşim yaş kaç olacak 35-40-50 neyse. Sonra ne olacak sen kendi yerine adam yetiştireceksin. Bilgini paylaşsan sen işsiz kalıyorsun paylaşmasan sektör zayıflıyor. Sonuç iş veren çıkan işe verdiği paraya bakar bu adamın kıymetini bileyim kaçırmayım diyen bir iş veren görmedim ben daha için rahat olsun.... görüşlerine saygı duyarak bunları söylüyorum yanlış anlaşılmak istemem ama gerçek budur.
Bizim MEMLEKETİMİZ de gençlere tek tavsiyem okumayı ikinci olanda tut, meslek edin kendine diyorum. Piyasa adamı ol diyorum. Mesela geçen yolda gelirken Tava işleri yapan bir usta ile konuştum. Adam konaklama+ yol+ yemek hepsi karşılanıyor bir de bana 25.000 maaş veriyor dedi. İşveren adama 20.000 olmaz mı demiş adam da bulabiliyorsan bana haber et dedim diyor. Biz Mühendisler ne diyor askeri ücretin bir tık üstüne çalışabiliyoruz anca!!!! Neden: Senden çok var çünkü!!! Sinirlerim bozuldu artık bu sistemden

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri