Voltaj dalgalanması

Awsalli

Üye
Merhabalar aranıza yeni katıldım,birkaç sorum olacak

Elektrik hattında dalgalanma olup,olmadığını nasıl anlayabilirim?Kulaklık,amfi gibi cihazlardan ara ara gelen pıt gibi sesler elektrik dalgalanmasından kaynaklanıyor olabilir mi?Eğer dalgalanma gibi problemler varsa,bunu nasıl çözebilirim?Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Elektrik hattında dalgalanma olup,olmadığını nasıl anlayabilirim?Kulaklık,amfi gibi cihazlardan ara ara gelen pıt gibi sesler elektrik dalgalanmasından kaynaklanıyor olabilir mi?Eğer dalgalanma gibi problemler varsa,bunu nasıl çözebilirim?Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

merhaba,
öncelikle hoşgeldin.
voltajdaki dalgaları görmenin en sağlam yolu osilaskoptan sinyali izlemektir. bunun dışında nasıl görünür bilmiyorum ama eğer bi dalgalanma söz konusu ise amacımız da bunu görmekten ziyade sorunu gidermek ise devreye filtre yaparak dalgalanmaları giderebilirsin diye düşünüyorum.

iyi çalışmalar...

Merhaba.Anlattığınız türden olan bu şikayetleriniz istenmeyen parazit yayan bir bir cihazın,makinenin,vb.filtre kondansatörü ile giderilmemiş olan parazitik sinyal veren özel bir durumundan (Kulaklık,amfi,vb. hassas cihazlarda girişim yaparak duyulmasına sebep olabilen tarzda) kaynaklanıyor gibi görülüyor benim görüşüme göre.Onun dışında voltaj dalgalanması,aşırı limitler dahilinde gerçekleşirse,bildiğiniz üzere bunu kompanse edecek voltaj regülatörü sistemi,eğer cihaz içinde hiç yoksa,mutlaka bundan direkt etkilenen cihazların normal çalışmasını sürdürememe,bazen de arızalanmaları söz konusu olabilir.Ama kulaklık veya amfiye bağlı hop. bağlantısından bu dalgalanmaların "pıt,pıt!" şeklinde olan bu parazitik sinyallar şeklinde duyumlanması da söz konusu olamaz kendi kanaatimce de.

Ev cihaz ve makinelerinde,devamlı açma-kapama sağlayan üniversal motorların fırça-kollektörlörleri veya mikro anahtarlar (Klasik mekanik kontakla çalışan bulaşık,çamaşır veya kurutma makineleri gibi) çalışmaları sırasında sözünü ettiğiniz türden alıcılar (Kulaklık,amfi çıkışı,radyo,tv,vb. çıkışı) üzerinde elektromağnetik girişim yaparak parazitik sinyaller üretebilirler,bu her zaman mümkündür.Bu olumsuzluğu giderebilmek amaçlı,bu türden istenmeyen parazitik sinyal yayabilecek cihazların kontaklarına paralel olarak kutupsuz uygun değerde parazit giderici kondansatörler kullanılır.Bu şok bobinli klasik bir flüoresan lamba starterinin içinde,üniversal motorların paralel Şebeke giriş beslemesinde,çamaşır,bulaşık makinesi,vb.karmaşık mikro kontakları,üniversal motorlarının belirli zamanlarda devreye girmeleri,mekanik beyin (Programlama) kısmının mikro kontakları,vb. uygulanma yerlerinde uygun değerde kutupsuz kondasatörler kullanılarak,bu parazitik çıkışların önlenmesi,diğer hassas olarak çalışan cihaz,makineler için bir girişim yapmaması sağlanmaya çalışılmaktadır.

Eğer bu tür cihaz,makineler içinde kullanılan bu kutupsuz kondansatörlerin devreye girmesi,fonksiyonel çalışması veya hiç çalışmaması,vb.oluşan bu çeşitli zaafiyetlerinin ortaya çıkabilmesi durumu varsa eğer,sizin bu sözünü ettiğiniz türden parazitik sinyaller kuvvetle muhtemel olarak kulaklıktan,amfi hoparlörlerinin çıkışından da rahatça duyulabilir.

Ev cihaz ve makinelerinizde bu tarzdan bir sorgulama (Araştıma) yaparak,parazit kondansatörü devre dışında kalarak suçlu duruma düşen bu cihaz vaya makineyi de tespit edip bulmanız ve bu zaafiyetini (Eksikliğini de) giderebilmeniz lazımdır.Aksi halde bu istenmeyen durumun daha uzun süre devam etmesini de beklemelisiniz,eğer evdeki cihaz ve makineler üzerinde böyle istenmeyen bir durum da meydana gelmişse.

Size basit bir örnek de vereyim isterseniz,filtre kondansatörü girişte hiç bulunmayan sıradan bir saç kurutma makinesini,çalışan bir tv cihazı yakınındaki prize takarsanız eğer,derhal ekranda parazitik çizgilerle birlikte istenmeyen parazitik sesler de,bu tv hoparlöründen,o anda küçük bir adaptörle prize bağlı olan kişisel bir ses cihazınızdan (Walkman,radyo,mp3 çalar,vb.) rahatlıkla da duyulabilir.Bu normaldir,çünkü saç kurutma makineniz filtre kondansatörsüz bu haliyle,yakınında çalışan tüm hassas cihazlar için kolayca da parazit yayan şekliyle bir tehdit kaynağı durumundadır, bu çalışan haliyle.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba.Anlattığınız türden olan bu şikayetleriniz istenmeyen parazit yayan bir bir cihazın,makinenin,vb.filtre kondansatörü ile giderilmemiş olan parazitik sinyal veren özel bir durumundan (Kulaklık,amfi,vb. hassas cihazlarda girişim yaparak duyulmasına sebep olabilen tarzda) kaynaklanıyor gibi görülüyor benim görüşüme göre.Onun dışında voltaj dalgalanması,aşırı limitler dahilinde gerçekleşirse,bildiğiniz üzere bunu kompanse edecek voltaj regülatörü sistemi,eğer cihaz içinde hiç yoksa,mutlaka bundan direkt etkilenen cihazların normal çalışmasını sürdürememe,bazen de arızalanmaları söz konusu olabilir.Ama kulaklık veya amfiye bağlı hop. bağlantısından bu dalgalanmaların "pıt,pıt!" şeklinde olan bu parazitik sinyallar şeklinde duyumlanması da söz konusu olamaz kendi kanaatimce de.

Ev cihaz ve makinelerinde,devamlı açma-kapama sağlayan üniversal motorların fırça-kollektörlörleri veya mikro anahtarlar (Klasik mekanik kontakla çalışan bulaşık,çamaşır veya kurutma makineleri gibi) çalışmaları sırasında sözünü ettiğiniz türden alıcılar (Kulaklık,amfi çıkışı,radyo,tv,vb. çıkışı) üzerinde elektromağnetik girişim yaparak parazitik sinyaller üretebilirler,bu her zaman mümkündür.Bu olumsuzluğu giderebilmek amaçlı,bu türden istenmeyen parazitik sinyal yayabilecek cihazların kontaklarına paralel olarak kutupsuz uygun değerde parazit giderici kondansatörler kullanılır.Bu şok bobinli klasik bir flüoresan lamba starterinin içinde,üniversal motorların paralel şebeke giriş beslemesinde,çamaşır,bulaşık makinesi,vb.karmaşık mikro kontakları,üniversal motorlarının belirli zamanlarda devreye girmeleri,mekanik beyin (Programlama) kısmının mikro kontakları,vb. uygulanma yerlerinde uygun değerde kutupsuz kondasatörler kullanılarak,bu parazitik çıkışların önlenmesi,diğer hassas olarak çalışan cihaz,makineler için bir girişim yapmaması sağlanmaya çalışılmaktadır.

Eğer bu tür cihaz,makineler içinde kullanılan bu kutupsuz kondansatörlerin devreye girmesi,fonksiyonel çalışması veya hiç çalışmaması,vb.oluşan bu çeşitli zaafiyetlerinin ortaya çıkabilmesi durumu varsa eğer,sizin bu sözünü ettiğiniz türden parazitik sinyaller kuvvetle muhtemel olarak kulaklıktan,amfi hoparlörlerinin çıkışından da rahatça duyulabilir.

Ev cihaz ve makinelerinizde bu tarzdan bir sorgulama (Araştıma) yaparak,parazit kondansatörü devre dışında kalarak suçlu duruma düşen bu cihaz vaya makineyi de tespit edip bulmanız ve bu zaafiyetini (Eksikliğini de) giderebilmeniz lazımdır.Aksi halde bu istenmeyen durumun daha uzun süre devam etmesini de beklemelisiniz,eğer evdeki cihaz ve makineler üzerinde böyle istenmeyen bir durum da meydana gelmişse.

Size basit bir örnek de vereyim isterseniz,filtre kondansatörü girişte hiç bulunmayan sıradan bir saç kurutma makinesini,çalışan bir tv cihazı yakınındaki prize takarsanız eğer,derhal ekranda parazitik çizgilerle birlikte istenmeyen parazitik sesler de,bu tv hoparlöründen,o anda küçük bir adaptörle prize bağlı olan kişisel bir ses cihazınızdan (Walkman,radyo,mp3 çalar,vb.) rahatlıkla da duyulabilir.Bu normaldir,çünkü saç kurutma makineniz filtre kondansatörsüz bu haliyle,yakınında çalışan tüm hassas cihazlar için kolayca da parazit yayan şekliyle bir tehdit kaynağı durumundadır, bu çalışan haliyle.Kolay gelsin.

Bilgilendirmeniz için Teşekkürler,Cihazlarda dediğiniz gibi arızalanma olmuyor,dalgalanmadan şüphelenmiştim,demekki değilmiş.

Amfi'ye cihazları hdmi olarak bağladığımda bir sürü sorunla karşılaştım.Kanal değişimlerinde cızırtı(normalde yok),windowsun seslerini cızırtı şeklinde vermesi gibi sorunlarla karşılaştım.Haliyle sorunun amfide olduğundan şüphelenip garantiye gönderdim,lakin hiçbir sıkıntı olmadığı söylendi.Bende dalgalanmalardan şüphelendim.sürekli çalışan tek şey buzdolabı ondan kaynaklanıyor olabilir,onu söküp test ederim.

Parazitin kaynağını bulamazsam,sorunu çözebilmek için ne yapmalıyım.Ups işimi çözermi?

amfi yada ses sistemi veya bilgisayar hopörlerindeki cızırtılar genelde toprak hattı olmamasından kaynaklanır

Bilgilendirmeniz için Teşekkürler,Cihazlarda dediğiniz gibi arızalanma olmuyor,dalgalanmadan şüphelenmiştim,demekki değilmiş.

Amfi'ye cihazları hdmi olarak bağladığımda bir sürü sorunla karşılaştım.Kanal değişimlerinde cızırtı(normalde yok),windowsun seslerini cızırtı şeklinde vermesi gibi sorunlarla karşılaştım.Haliyle sorunun amfide olduğundan şüphelenip garantiye gönderdim,lakin hiçbir sıkıntı olmadığı söylendi.Bende dalgalanmalardan şüphelendim.sürekli çalışan tek şey buzdolabı ondan kaynaklanıyor olabilir,onu söküp test ederim.

Parazitin kaynağını bulamazsam,sorunu çözebilmek için ne yapmalıyım.Ups işimi çözermi?

Merhaba.Bu sorunu en başta anlatırken "pıt,pıt" şeklinde bazı kesik kesik olan sesler de var demiştiniz,ama sürekli cızırtılar şeklinde ise bu ses,o zaman sorun topraklama zayıflığından veya hiç yapılamayıp veya çok zayıf olmasından da kaynaklanabilir.Bu tür hassas cihazların (Amfi,pc'nin ses kartı çıkışı,vb.) topraklama yapılacak gövde kısımlarının (Metal şasileri,iletken gövdeleri gibi) mutlaka evdeki toprak hattından gelen bu hatla topraklanması bu cızırtıları azaltıp yok edebilir.Evin toprak hattının çok iyi yapılmış olması,boşta veya zayıf olan durumundaysa yetkili elektrikçiyle bu sorunu gidermeniz de ayrıca gerekebilecektir.Çünkü ancak çok iyi bir topraklama ile amfiye filtreyi aşıp gelebilen bazı parazitler (cızırtılar) bu çok iyi yapılmış topraklamayla tam olarak yok olabilir.

Ups kullanımında çok iyi bir topraklama hattı varsa eğer,bu parazitleri toprağa kendi içinden deşarj edebilir,aksi halde bu da yine yapılamaz.Bu hat sağlam olarak var olsa bile ups'ye tam olarak da güvenilemez,çünkü bir ups'nin amacı daha ziyade dalgalanmaları yok ederken,şebekeden gelen bazı parazitleri de kendi içinde çok da profesyonel olamadan süzebilmektir.Ancak elektronik cihazların kendi içindeki asıl çalışma şeklinden dolayı oluşan,bazı istenmeyen parazitler ise,çok iyi bir topraklama yapılırsa bu parazitler oluşur oluşmaz,anında toprak hattına deşarj olarak kendiliğinden de yok olabilirler.Yani burada çok iyi bir topraklama yapmak,ups'yi kendi başına toprak hatlı olarak kullanmaktan çok daha önemlidir benim kanaatime göre.

Buzdolabının içini sökerek bakmanız ise,eğer tv,amfi çıkışı gibi çok hassas olan cihazlarda,bu parazitik görüntü ve sesler,buzdolabının tam çalışma zamanlarında birebir olarak da varsa şarttır,diğer durumlarda ise açmanız biraz gereksizdir,çünkü içine konmuş parazit filtresinin (Kondansatör) bozulmamış olan normal durumlarında ise görevini tam yapıyor olması gerekir.Ama burada öncelik toprak hattının çekilmesi gerekli hassas cihazlarda topraklanması da olmalıdır,daha sonra evdeki parazit oluşturan bu durumundan çok şüphelendiğiniz diğer cihaz,makineler üzerinde yer alan filtre kondansatörleri üzerinde de durmanızdır.Kolay gelsin.

Binbaşı,hocam ilginiz için çok teşekkürler.Sorunu o kadar çok yerde anlattımki kafa kalmadı,neredeyse hiçkimse sizin kadar yardım etmedi.Topraklama hattını araştıracağım.

amfi yada ses sistemi veya bilgisayar hopörlerindeki cızırtılar genelde toprak hattı olmamasından kaynaklanır

Cızırtı gibi değil aslında,belli durumlarda sorun oluşmakta.Digitürk'te her kanal değişiminde cızrt diye bir ses gelmekte idi,hdmi bağlantıda o sorunu halletim.Şu an saadece pıt pıt gibi sesler gelmekte.

Cızırtı gibi değil aslında,belli durumlarda sorun oluşmakta.Digitürk'te her kanal değişiminde cızrt diye bir ses gelmekte idi,hdmi bağlantıda o sorunu halletim.Şu an saadece pıt pıt gibi sesler gelmekte.

Merhaba.Bu seslerin bir başka oluşma sebebi ise;amfilere giriş ses sinyali kablosunun veya pc’lerin ses kuvvetlendiricili hoparlörlerinden önce pc ses kartı çıkışı ile aradaki bu irtibatı sağlayan stereo kabloların içlerindeki blendaj (Ekranlama) örgüsünün de,her iki tarafta toprak hattıyla (Cihazın iletken metal gövdesi ile) irtibatlı olup olmadığını,içinden,ortasından bir yerinden kopma durumunun bulunup bulunmadığından da emin olmalısınız.Bu kablo içindeki iletken örgünün toprakla tam temas etmesi de istenmeyen sesleri kaybediyor,hiç kalmayacak şekilde de azaltabiliyor.Yani böyle durumlarda,amfi girişinden ekranlanmadan doğrudan doğruya gelen bu cızırtılı sinyallerle toplamdaki asıl sinyal,bu çıkıştaki hoparlör veya kulaklıktan da ayni şiddette kuvvetlenerek yine duyulabilecektir.Bu konuya da dikkat edin.Kolay gelsin.

Merhabalar,Süreklide soru soruyorum, umarım kafanız şişmiyordur :)

Bugün buzdolabı dahil evdeki tüm cihazların fişini söktüm.Kısacası elektriğe bağlı hiçbir cihaz kalmadı.Tv,telefon ve digitürküde söktüm.Amfi'yi apc akım korumalı prize bağladım.Laptop'uda bataryasından çalıştırdım.Hdmi ile bağlantı yaptım(hdmi kablolaları değiştirdim,sonorous markası ile)Hoparlörlerden sorun gelmeye devam etti.(windows'da klasör sesleri gelmiyor)Sorun hoparlör kablolarından kaynaklanıyor olabilir diye düşündüm ve onlarıda söktüm,Amfiye kulaklık bağladım ve sorun geçmedi.Digitürk açıkkende sorun devam ediyor.
Elektrikçiye gittim,evin eski olduğunu topraklama hattının problemli olabileceğini ve parazitin ondan kaynaklanabileceğini söyledi.Kısacası elektrik ile ilgili sorun şu an çözelemeyecek duruyor.
Şimdi önümde iki seçenek var,amfi'yi farklı bir model ile değiştirmek veya ups almak.(bu arada amfi arızalı değil daha 1 aylık,garantiye'de gitti sıkıntısız olduğu söylendi)Tabi yeni amfi almak veya ups'e para harcamak sorunu çözmeyebilir.Sizce hangisini yapmalıyım,yada bunun dışında parazitleri nasıl önlerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,294
Kullanıcılar
450,127
Son üye
furkan680

Yeni konular

Geri