Viessman vitopend 200 kombi arızası ( İlginç durum )

arkaplan

Profesyonel Üye
Merhaba
hayırlı günler ve çalışmalar

viessman vitopend 200 kombi petekleri ısıtmıyor . kalorifer tarafında alev sönüyor .
önce fan devreye giriyor sonra ateşleme sonra ateşleme kesiliyor .
sıcak suda sorun yok ateşleme yapıyor sıcak su veriyor , sıcak su verdiği sürece fan çalışıyor
sıcak suyu kapadığımda fan duruyor
kalorifer su ayar sıcaklığı 40 derece de yükseliyor aniden iniyor .
ateşleme yapıyor alev yanma var 5 sn 10 sn çalışıyor alev yanma kesiliyor , fan çalışıyor duruyor
ateşleme çıtırdama var . pompa elimi tuttuğumda çok hafif titreme hissediliyor
ana kart fonksiyonlarının işlemlerini yapıyor , ( enerji ile bir sorun yok )
reset ve açma kapama fayda etmiyor .
yazın çıkışı Bakım yapıldı , tekrar pislik tutucular temizlendi , arıza devam ediyor .
arıza kodu , bakım uyarısı vermiyor .

1 - ateşleme ( sıcak suda ateşlemede sorun yok gibi )
2 - pompa ( elim titreme var hissi )
3 - ana kart şüphelendim ( tuş emirlerini yerine getiriyor )
sorun yok gibi .

arıza hakkında düşünceleriniz . kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
Üç yollu vana sorunlu olabilir.

Merhaba hayırlı işler ve çalışmalar .
Üç yollu vana arızası olabilmesi için sıcak suyu açınca petekler ısınıyor olması gerekir .

Testler :
tüm tesisat elden geçirildi , tüm petekler yıkama yapıldı , tüm borular temizlendi , pislik tutucu , vs tüm temizlikler yapıldı , viessman vitopend 200 kombi eşanjörünün çapraz sistemi var , sol üstte bulunan pislik tutucu temizlenmedi ,
pompanın kontrolu yapıldı , vidası söküldü tornavida ile baskı yapıldı , pompa çalışır .
sorun . kombi kapalı olduğunda ilk kez kalorifer çalışmasında sorun yok . tekrar sıcaklık düştü sorun var .ve diğer aynı şekilde .
Aklıma tek durum geliyor kart görevi tam işletmiyor ,röle emri tam uygulamıyor sanki , sıcak suda hiç bir sorun yok .
ateşleme yanıyor ekranda ateşleme göstergesi beliriyor sonra ateşleme duruyor ekranda ateşleme göstergesi kayboluyor bu durum çok kısa sürüyor . ekranda sıcaklık göstergesi
fırlıyor iniyor vs gibi
çok özel bir durum servis bile ilk anda anlayamaz . daha önce böyle arıza olmuşsa çözümünü hemen söyler
en az 15 30 dk test etmesi gerekir .
sensör arızası olsa sıcak suda sorun yok .

kolay gelsin .sağlıcakla kalın . yorumlarınızı bekliyorum .

Son düzenleme:
Merhaba hayırlı işler ve çalışmalar .
Üç yollu vana arızası olabilmesi için sıcak suyu açınca petekler ısınıyor olması gerekir .

Testler :
tüm tesisat elden geçirildi , tüm petekler yıkama yapıldı , tüm borular temizlendi , pislik tutucu , vs tüm temizlikler yapıldı , viessman vitopend 200 kombi eşanjörünün çapraz sistemi var , sol üstte bulunan pislik tutucu temizlenmedi ,
pompanın kontrolu yapıldı , vidası söküldü tornavida ile baskı yapıldı , pompa çalışır .
sorun . kombi kapalı olduğunda ilk kez kalorifer çalışmasında sorun yok . tekrar sıcaklık düştü sorun var .ve diğer aynı şekilde .
Aklıma tek durum geliyor kart görevi tam işletmiyor ,röle emri tam uygulamıyor sanki , sıcak suda hiç bir sorun yok .
ateşleme yanıyor ekranda ateşleme göstergesi beliriyor sonra ateşleme duruyor ekranda ateşleme göstergesi kayboluyor bu durum çok kısa sürüyor . ekranda sıcaklık göstergesi
fırlıyor iniyor vs gibi
çok özel bir durum servis bile ilk anda anlayamaz . daha önce böyle arıza olmuşsa çözümünü hemen söyler
en az 15 30 dk test etmesi gerekir .
sensör arızası olsa sıcak suda sorun yok .

kolay gelsin .sağlıcakla kalın . yorumlarınızı bekliyorum .

Merhabalar çift plakalı eşanjörü kontrol edip temizlediniz mi? Bende de benzer sorun vardı eşanşörü temizledikten sonra düzeldi.

Merhabalar çift plakalı eşanjörü kontrol edip temizlediniz mi? Bende de benzer sorun vardı eşanşörü temizledikten sonra düzeldi.

Merhaba viessmanda çalışan bir eleman ile telefon görüşmesi yaptım tüm arıza ve yapmış olduğum testleri anlattım , söyledim Mr_YAMYAM arkadaşımızın dediği gibi üç yollu vana sorunlu olabilir dedi .

üç yolu vanayı söktüm pek pislik yoktu temizledim , testler yaptım sorun aynı şekilde devam ediyor
üç yolu vananın çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım .
pompa için vidasını söküp tornavida ucu ile temas ettirerek ( ses yaptı ve dönüşünü hissetme ) kontrolda görev gördüğünü anladım .

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kombi-bar-yükselmesi-su-akıtma-arızası.114536/#post-736514

eşanşör yeni ağustos değiştirdim altı buçuk ay oldu

dediğiniz gibi eşanjör temizliği
kombide p.eşanjör takılı halde ( üst yazıda sol üst yazmışım sol alt soğuk su girişinde )
oring conta birinde filitre değilmiş ( yaylı su basınç ile ileri geri yapan bir parça )
eskisinde takılı idi bende yeni eşanjöre takmıştım .
eşanjörde çapraz sistem var , giriş ve çıkışı capraz .

http://www.balikesirklimaci.com/tema1/kombi-klima-servisi/15.pdf
w 200.png

sizde sıcak suda da problem varmıydı ?
ben sıcak suda problem yok
mantık üç yollu vana diyor !!!
kart ( beyin ) fonksiyonlarını görüyor
eşanjör temizliği de yapayım ve eşanjör filitresi tam olsun !!!
kolay gelsin , sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
Benim ilk yaşadığım sorun sıcak sudaydı. Kalorifer normal ısıtma yaparken sıcak suyu açtığımda kombi hata veriyordu. P.eşanjörü temizledikten sonra o sorun düzeldi. Geçen sene kış bakımı yaparken bu sefer sıcak suda sorun yok kaloriferin dereceyi artırdığımda dediğiniz gibi fan yüksek devirde çalışıp duruyor kombi arızaya geçiyordu. Bende komple plastik boru aksamı, yoğuşma tankı, genleşme tankı ve P.eşanjörü temizleyip tekrar topladığımda sorun düzeldi. P.eşanjörü yapabilir diye ondan söylemiştim.

Benim ilk yaşadığım sorun sıcak sudaydı. Kalorifer normal ısıtma yaparken sıcak suyu açtığımda kombi hata veriyordu. P.eşanjörü temizledikten sonra o sorun düzeldi. Geçen sene kış bakımı yaparken bu sefer sıcak suda sorun yok kaloriferin dereceyi artırdığımda dediğiniz gibi fan yüksek devirde çalışıp duruyor kombi arızaya geçiyordu. Bende komple plastik boru aksamı, yoğuşma tankı, genleşme tankı ve P.eşanjörü temizleyip tekrar topladığımda sorun düzeldi. P.eşanjörü yapabilir diye ondan söylemiştim.

merhaba hayırlı işler ve çalışmalar
'' çalışıp duruyor kombi arızaya geçiyordu ''

1 - arıza kırmızı ışığı yanıyormuydu ?
2 - arıza kodu veriyormuydu !!!
3 - üç yollu vananın çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım ?
4 - p.eşanjör , oring contanın üzerinde takılı filitre varmıydı ? varsa tıkanıklık varmıydı ?
teşekkkürler .

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

merhaba hayırlı işler ve çalışmalar
'' çalışıp duruyor kombi arızaya geçiyordu ''

1 - arıza kırmızı ışığı yanıyormuydu ?
2 - arıza kodu veriyormuydu !!!
3 - üç yollu vananın çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım ?
4 - p.eşanjör , oring contanın üzerinde takılı filitre varmıydı ? varsa tıkanıklık varmıydı ?
teşekkkürler .

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Rica ederim sizede hayırlı işler hayırlı günler dilerim.
Kusura bakmayın akşam telefondan yazdığım için dikkat etmemiştim, cümleye hem olumlu hem olumsuz anlamı yüklemişim haberim yok :)
1- Benim kombide arıza ışı yok (bende viessman vitodens 50 kullanıyorum) onun yerine ekrana ilgili arızanın kodunu veriyor.
2- İlk arızamda brülör arızası, ikincide ise sensör arızası veriyordu ama kodunu unuttum açıkcası
3- Üç yollu vanayı hiç sökmedim ama çalışma prensibi olarak kombilerde sıcak su açıldığında kalorifer ısıtmasını keserek sıcak su şebekesine verimli olarak sıcak su sağlamaya yaramaktadır. Dolayısı ile herhangi bir arıza (kireçten yada mekaniksel olarak) yada arıza şüpheniz varsa, sıcak suyu açın (evde başka güneş enerjili sistem vs. varsa onları kapatın deneme için kombiden kullanın) kombi bu noktada kalorifer ısıtmasını kesmesi gerekir ekranda da ateşleme ve varsa musluk simgesi çıkacaktır. Sıcak su akmaya devam ederken kombi kalorifer sıcak su gidişini elinizle yoklarsanız üç aşağı beş yukarı kaçırıp kaçırmadığını anlayabilirsiniz. Hatta daha iyi hissedebilmek için kalorifer derecesini bu işlemleri yaparken yükseltirseniz hissedeceğiniz sıcaklık artacağı için kontrol ettiğiniz borudan sıcak su akışı olup olmadığını daha iyi tespit edebilirsiniz.
4- Benim kombinin p.eşanjöründe bahsettiğiniz filtre yoktu. Olmadığı için eşanjör tıkanıp su akışı sağlanamıyor, kombi yüksek sıcaklığa çıkıp hata veriyor yada sorun çıkartıyordu. Gerçi filtre olsada bu sefer o filtre tıkanıp su akışı kesileceği için muhtemelen yine aynı sorunla karşılaşacaktım.
Şuan oturduğum evde eskiden kömür kazanlı kalorifer kullanılıyormuş. Sonradan kombiye çevrilmiş bir kaç yılda o kombi ile devam edilmiş. Benim taşındığım sene sıfır kombi takıldı ama petek temizliği yapılmamıştı. İlk ve ikinci sorunu da zaten bu yüzden yaşadım. Ayrıca benden önceki kombide su basıncını düşürdüğü için, kalorifer dönüş suyu borusundaki metal filtreyide sivri akıllı biri çıkarmış sağolsun. Sıfır kombi olduğu için servisi çağırmıştım, oda plaka eşanjörü söktü ve içi olduğu gibi metal parçaları ile dolmuştu. Temizleyip taktı ve sorun çözüldü. Bana da "bu garantiye girmez esasında ama bu seferlik böyle olsun" deyince sonraki arızalarda ben kendim müdahale ettim.

Yukarıda kırmızı ile belirttiğiniz cümleme gelecek olursak, orada bahsettiğim sıcak suyun derecesini arttırdığımda (örn: 42 den 50 ye yükselttiğimde) brülör ateşliyor fan yüksek devirde çalışmaya başlıyor fakat bu işlem bir kaç saniye ya sürüyor ya sürmüyor fan susup kombi hataya geçiyordu. Kitapcığından kontrol ettiğimde, hata sensör hatası ve çözümü kısmında ise servis tarafından yapılmalı gerektiği yazıyordu. Bende o mevzudan sonra komple hem petekleri hemde kombi içerisindeki (yanma odası dahil) suyun geçtiği ayakta sökebileceğim tüm yerleri söküp temizledim. Genel itibari ile plastik boru içleri ince bir fayans tabakası gibi kireçle metal tozu karışımı bir katman oluşturmuştu onları %90 arındırdım. Borularında gözle görülür bir çatlak vs olmadığı için değiştirmeden aynı boruları geri taktım. Genleşme tankına hava bastım (1bar) yoğuşma su haznesini söktüm, içi leş olmuş (peteklerden gelen paslı su kırmızı turuncu arası bir renkte hazneyi içi görünmez hale getirmiş. Kıvrımlı bir yapıya sahip olduğu için içine lavabo açıcı granülleri doldurup üstüne kaynar suyu döküp bir kaç seferde aynı işlemi tekrar edince sıfır gibi kaldı) onu temizledim. Plaka eşanjörüde sökerek kontrol ettim yine içine demir tozları dolmuştu bu sefer kireç sökücüyü delinirse delinir delinmezse temizlenir hesabı doldurdum içine biraz bekletip onuda temizledim. Komple kombiyi toparlayıp son olarakta kalorifer ısıtma suyu dönüşündeki filtre takılan vidalı parçanın yenisini alıp (sadece filtresini piyasada bulamadım) içindeki filtresini mevcut borudaki parçaya taktım. İçerisine de neodyum mıknatıs yerleştirerek sistemi çalıştırdım. Bahsettiğim ikinci arızamda bu işlemlerin ardından düzelmişti. İlk bir kaç hafta yeni taktığım filtre içerisindeki mıknatısa biriken demir tozlarını temizledim ve demir parçacıkları/tozları bittiğine emin olduktan sonra bir bidonda sisteme antifriz döküp kullanmaya başladım.

Kusura bakmayın uzun oldu ama kafada soru kalmaması için bazı konuları özet geçemedim açıklamam gerekti. Aynı kombide yaşadığım bir başka sorunum daha vardı su basıncının düşmesi ile ilgili. Linkini paylaşayım ,isterseniz birde orayı okuyun belki okurken aklınıza daha önce kontrol etmediğiniz yada atladığınız yerlerde gelebilir. Umarım servise gerek kalmadan sorununuzun kaynağını tespit edebilirsiniz. Kolay gelsin, sağlıcakla kalın.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...todens-50-hakkında-yardım.116100/#post-747489

Merhaba teşekkürler

herhalde üç yolu vanadan gibi geldi .

temizlik için keşke ilaç (antifriz ) türü bir şey kullanmasdınız , sonra ileride sorun yaratmasın !!!

bir sürü malzemeler var tabiki para
kireç önleyici / basınç düşürücü / vs gbi

Kolay Gelsin Sağlıcakla kalın .

Merhaba teşekkürler

herhalde üç yolu vanadan gibi geldi .

temizlik için keşke ilaç (antifriz ) türü bir şey kullanmasdınız , sonra ileride sorun yaratmasın !!!

bir sürü malzemeler var tabiki para
kireç önleyici / basınç düşürücü / vs gbi

Kolay Gelsin Sağlıcakla kalın .

Açıkcası her bir peteği banyoda iki tarafını kapatıp dik pozisyona getirerek bim - a101 den aldığım kireç sökücülerden petek başına 1.5 şişe döküp kalnınıda su ile doldurup 5-10 bekletip 2-3 defa Şebeke suyu ile durulama yaptım. Petekler rahat 10 yıllık var belki dahada eskidir delinirse delinir manalıksıra yenisini takarım dedim ama çok şükür hiç delinme vb sorun yaşamadım. Antifrizide ısınmada faydası olur belki diye döktüm.
Animasyondaki bahsettiğiniz manyetik filtreyi biliyorum ama fiyatı yenilir yutulur bir şey değil :) n11 de kampanyalı fiyatı 850 Lira :confused: benim tel filtre içine koyduğum mıknatısta aynı işi layıkıyla yerine getiriyor. Tek farkı benimkinde temizleme işi biraz zahmetli bunda ise daha basit işlevsel. Varsın o kadar farkta olsun benim için hiç sorun değil.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri