Ups kapanması

Aküler boşalmış. voltaj 13.1 diyorsunuz. voltaj değerlerinin 14 volt üzeri göstermesi gerekiyor. sadece aküleri şarj edin. başka bir sorun yoktur.
Ups şarjı yetersiz gibi geliyor, ayrıca harici şarj cihazı ile şarj ettim ve hızlı bir şekilde 14 ün altına 13.24 civarına gelip durdu gibi. Sorun var mı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ups şarjı yetersiz gibi geliyor, ayrıca harici şarj cihazı ile şarj ettim ve hızlı bir şekilde 14 ün altına 13.24 civarına gelip durdu gibi. Sorun var mı?
Şarjı kestikten sonraki ölçüm 13.24 ise sorun yoktur. şarj devam ederken ölçüm aldıysanız hala dolmamış demektir.

Toplamda 4 olan akülerden her birini şarj etmeyi denedim. Bir çifti şarja taktığımda voltaj 13.14 ten 14.40 lara çıkıp yükseliyor. Diğer çift aküyü şarj ettiğimde voltaj 13.10 dan 13.15-13.20 civarlarına çıkıyor. Sorun var mı sizce?

Bir UPS'de aynı marka, aynı model, aynı zamanda üretilmiş ve bozuk olmayan aküler kullanınız.

Aküler hasar görmüşse, UPS için yeni aküler alıp deneyiniz.

Toplamda 4 olan akülerden her birini şarj etmeyi denedim. Bir çifti şarja taktığımda voltaj 13.14 ten 14.40 lara çıkıp yükseliyor. Diğer çift aküyü şarj ettiğimde voltaj 13.10 dan 13.15-13.20 civarlarına çıkıyor. Sorun var mı sizce?
bütün akülerin 14.40 volt şarja ulaşıncaya kadar şarj etmeye devam edin.
Akü şarjı takılı durumdayken ölçtüğünüzde 14.40 volt yada üzerinde görmeniz gerekiyor. 14.40 volt altı volt görüyorsanız eğer aküler şarj olmamış demektir.

Merak ettiğim şarj esnasında aküler arasındaki fark bir sorun teşkil eder mi?
Hayır sorun yaratmaz. Bütün aküler seri yada paralel olarak ölçtüğünüz zaman hepsi tek voltaj olarak görünür. Tek tek değilde çıkıştan ölçüm alırsanız tek voltaj olarak görünür. Dediğim gibi aküleri tek tek şarj esnasında 14.40 voltu görene kadar şarja devam edin.
Şurada 13.20 ye kadar çıkan aküler hala boş. Şarj etmeye devam edin. Şarj esnasında voltajın 14 volt üzerine çıkması gerekir. aksi halde aküler dolu değil anlamına geliyor.

Akü özellikler, şarj tutma kapasiteleri farklı olunca biri (durumu kötü olan) aşırı şarja maruz kalırken bir diğeri (durumu iyi olan) yeterli şarj olamayacak diye düşünüyorum.

4 aküyü ayrı ayrı ölçtüm şarj işleminden sonra, 13.24, 13.30, 13.70, 13.34. Tarihi aynı olan 2 aküyü takıp yükte denedim 3 dakika sonra ups kırmızı ışık yaktı. Tarihi aynı olan diğer çift aküyü denedim, 5 dakika sonra aynı ışığı yaktı. Ups mi sorunlu acaba? Tecrübe edinmiş kişiler var mı benim gibi?

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri