UPS Akü şarj devresi sorusu

kral kobra

Profesyonel Üye
1000VA inform marka UPS'im var bunun akü Ah'ini arttırmak istiyorum. Konuyla ilgili oldukça geniş araştırma yapmama rağmen elektronik bilgim zayıf olduğu için sorularıma tatmin edici bir cevap bulamadım.

1) 1000VA inform UPS içindeki 2 adet 12v 7Ah yerine (kendi şarj ünitesini kullanmak şartıyla) en fazla kaç AH akü takabilirim. Netteki araştırmalarıma göre en fazla iki katına çıkarılabileceği söyleniyor yani 12v 14Ah ile şarj süresi iki katına çıkar başkada bir sorun çımaz deniyor. Başka bir yerde de şarj devresi çıkış katı yanar diyor. Şarj ünitesinde şarj akımı sınırlanıyor mu?

2) UPS içinde aküler seri bağlı yani 24v 7Ah. Akü Ah'ini arttırdıktan sonra bunu solar panel ve 10A şarj modülü ile şarj etmek istesem. 12/24v'luk şarj ünitesi ile seri bağlı aküleri ups üzerinde şarj edebilirmiyim? Bu işlem esnasında ups'in diğer devreleri zarar görür mü? Yani ayırmak gerekir mi? gerekirse bunu manuel bir pako şalter ile yapmayı düşünüyorum.

Tavsiyeleriniz nelerdir?

Not: Amaçlanan elektrik kesintisinde ups'e bağlı düşük güçteki yükü çok daha uzun süre beslemektir.

Cevap verecek olan elektronikçi arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1
geçen gün yazan 40 ah akü takan arkadaş gibi, şarj süresi uzar sadece,
ups devresi akım sınırlamalı zaten, ucuz taklit fason marka değilse bozulma falan olmaz
2
solar panel olmaz bence, birde komple dışarı almak daha mantıklı,
çok sık elektrik kesilmiyorsa aküler şarjı dolar zaten ekstra şarj almana gerek kalmaz
3
akü fiyatları az değil, ne kadar yüksek kapasite o kadar iyi ama o kadar paraya sadece 1-2 saat elektrik sağlar abartmamak lazım

Son düzenleme:
Merhaba. Cevaplar;
1- Kapasite artırmada 2 kat A-h sınırı diye herhangi bir sınır yoktur, istediğiniz kadar (Örneğin kendi bütçenize uygun olduğu kadarıyla) bunu daha fazla da artırabilirisiniz. Doğrudur, şarj süresi A-h kapasite hesabına göre teorik olarak kapasite 2 kat artarsa şarj süresi 2 kat, 4 kat artarsa 4 kat daha fazla şarj süresi olarak bu süre uzar, ama şarj devresinin verebileceği akü şarj akımının (24 volt için 26-28 volt DC) amperi sabit kalıp değişmez, bu nedenle daha büyük kapasitelerde daha fazla amper verebilen akü şarj güç kaynakları (Modülleri) bu şarj süresini çok uzun süreler boyunca beklememek için konulur. Daha fazla akü kapasitesini ayni UPS'nin iç şarj sitemine dahil edebilmek UPS'nin kendi (iç) şarj sistemine herhangi bir zararı veremez.

Ancak bu artırmada UPS'nin kendi akülerini ayırmak ve sadece seri bağlı olan ve daha büyük kapasitedeki sadece 2 yeni aküyü kullanmanızdır, bunları da paralel ekleyip karışık bağlantıdan kaçınmanız gerekir, sebebi ise çok uzun vadede paralel bağlı olan akülerde zaman içinde içten gelişebilen bazı iç sorunlarla ve karşılklı olan bazı deşarj etkileşimleriyle, toplam şarjı düşünülenden daha farklı olarak düşürebilmeleridir.

2- 10 amper şarj modulüne UPS’nin kendi akü şarj sisteminin verdiği amper değeri eklendiğinde büyük bir değişme olmayacaktır, ama paralel bağlı 2 şarj devresininden daha sağlıklı olarak sadece harici modülle şarj olması daha iyi olur. Bu amaçla UPS’nin kendi şarj sisteminden akülere gelen + ucu o anda kesip harici şarj modulüne olan bağlantıyı VEYA (Seçici = komütatör) anahtarı (üç uçlu bir seçici anahtarla) ile veya ayni amacı sağlayan 24 voltla çalışan 2 adet DC röle (Kontaklarından 15-20 amper geçirebilen) ile bu yapılabilir. Röleleri ayrı ayrı çalıştırmak için ayrı (Veya ikili birleşik) anahtarlar da ayrıca gerekecek ve röle bobinleri çalışırken az da olsa akü akımını çekecektir, ancak akım çekmesi istenmezse mekanik selektör (seçici) anahtarla bu işlem yapılır, ayırma işlemindeki tek farkı bu olabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Cevaplar;
1- Kapasite artırmada 2 kat A-h sınırı diye herhangi bir sınır yoktur, istediğiniz kadar (Örneğin kendi bütçenize uygun olduğu kadarıyla) bunu daha fazla da artırabilirisiniz. Doğrudur, şarj süresi A-h kapasite hesabına göre teorik olarak kapasite 2 kat artarsa şarj süresi 2 kat, 4 kat artarsa 4 kat daha fazla şarj süresi olarak bu süre uzar, ama şarj devresinin verebileceği akü şarj akımının (24 volt için 26-28 volt DC) amperi sabit kalıp değişmez, bu nedenle daha büyük kapasitelerde daha fazla amper verebilen akü şarj güç kaynakları (Modülleri) bu şarj süresini çok uzun süreler boyunca beklememek için konulur. Daha fazla akü kapasitesini ayni UPS'nin iç şarj sitemine dahil edebilmek UPS'nin kendi (iç) şarj sistemine herhangi bir zararı veremez.

Ancak bu artırmada UPS'nin kendi akülerini ayırmak ve sadece seri bağlı olan ve daha büyük kapasitedeki sadece 2 yeni aküyü kullanmanızdır, bunları da paralel ekleyip karışık bağlantıdan kaçınmanız gerekir, sebebi ise çok uzun vadede paralel bağlı olan akülerde zaman içinde içten gelişebilen bazı iç sorunlarla ve karşılklı olan bazı deşarj etkileşimleriyle, toplam şarjı düşünülenden daha farklı olarak düşürebilmeleridir.

2- 10 amper şarj modulüne UPS’nin kendi akü şarj sisteminin verdiği amper değeri eklendiğinde büyük bir değişme olmayacaktır, ama paralel bağlı 2 şarj devresininden daha sağlıklı olarak sadece harici modülle şarj olması daha iyi olur. Bu amaçla UPS’nin kendi şarj sisteminden akülere gelen + ucu o anda kesip harici şarj modulüne olan bağlantıyı VEYA (Seçici = komütatör) anahtarı (üç uçlu bir seçici anahtarla) ile veya ayni amacı sağlayan 24 voltla çalışan 2 adet DC röle (Kontaklarından 15-20 amper geçirebilen) ile bu yapılabilir. Röleleri ayrı ayrı çalıştırmak için ayrı (Veya ikili birleşik) anahtarlar da ayrıca gerekecek ve röle bobinleri çalışırken az da olsa akü akımını çekecektir, ancak akım çekmesi istenmezse mekanik selektör (seçici) anahtarla bu işlem yapılır, ayırma işlemindeki tek farkı bu olabilir. Kolay gelsin.

Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Yüksek Ah akü kullanımında UPS'in mevcut şarj sisteminin ısınma v.s. etkilenmeme olayının teknik izahatini yaparsanız çok sevinirim. Yani akım sınırlama olayı nasıl gerçekleşiyor, şarj akımı geçen regüle transistör nasıl ısınmıyor, yüksek ah akü daha fazla şarj akımı talebinde bulunmuyor mu? Bu konulara kafamda açıklık getiremedim açıkcası. 22 yıllık elektrik mühendisiyim ama nedense elektroniği hiç sevemedim bu yüzden ilgide duymadım. Ara ara eksikliğini böyle hissediyoruz maalesef. Siz makina mühendisi olmanıza rağmen epeyce bilgilisiniz elektronik konusunda buda takdire şayan.

Son düzenleme:
su kovası çok su gerektirebilir ama musluğun verdiği kadarıyla yetinmek ve dolmayı beklemek zorundadır..

bir motor ilk anda çok akım isteyebilir ama motor driver yada soft startırın verdiğini kabullenmek zorunda kalır..

akünün kapasite fazla olabilir ama ups şarj devresinin izin verdiği akım miktarıyla şarj olmak zorundadır.. bunun için regülatör elemanları vardır ve ups üretilirken ısınmaya karşı hesaplanıp soğutma yöntemleriyle üretilirler..

Ben elektronikçi arkadaşlardan akü kapasitesinin arttırılmasına rağmen şarj devresinin aynı akımı verme olayını yani akım sınırlaması olayını açıklamalarını(teknik olarak izah etmelerini) bekledim açıkcası ama hiç cevap gelmedi :oops:
Elektroniği zaten sevmezdim şimdi daha fazla soğudum :)

cevap verdiler ya işte, regülatörlerle..
bu elektronik elemanların çıkışları istenen bir değere direnç vb elemanlarla sabitlenir, sabittir yani..
nasıl orta gerilim trafosunun sarım sayısı, düşürme oranı fabrikada ayarlanıp satılıyorsa, bunlarda şarj akımı ayarlanıp üretiliyor, farklı akü taksanda değişmez..

maxresdefault.jpg

ARKADAŞLAR !

Bugün İNFORM İstanbul ve Kocaeli yetkili servislerinin teknik birimleriyle görüştüm. 7Ah akü yerine en fazla 9Ah akü kullanabileceğimi daha yüksek Ah'te akü kullanırsam şarj devresinin hasar göreceğini söylediler.

Özetle istediğin Ah'te akü kullan hiç bir şey olmaz istersen araç aküsü kullan şeklinde verilen bilgiler yanlıştır. Bu bilgiyi tüm üyelerle paylaşma gereği duydum.

Markadan markaya değişmekle beraber dediğiniz doğrudur.Kimi ups lerin şarj devresi zarar görebilir.

Ben inform guard 600va ups ye 40 amper taktım. Kullanıyorum sorun yok. Tek sorun gec şarj olması. Onun içinde bir konum var. Şuan uğraş içerisindeyim. Unutmadan ben ups yi kendi kutusundan çıkardım kendim laminantdan kutu yaptım. Üzerine 12 cm fan taktım. 
Screenshot_20190415-233218.jpg
Screenshot_20190415-232108.jpg
ayrıca burdaki videoyu ve aynı kişinin iki yıl sonraki videosunu izleyin.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri