UPS elektriğe takınca sürekli röle sesi geliyor.

letmax

Üye
Merhabalar. Geçen gün elektrikler bir dakika içinde belki 10 kez gitti geldi. Sonra UPS den koku geldi. Akü bağlantılarını söküp kartı çıkardım ve rölenin yandığını gördüm. Röleyi değiştirdim ancak akülerden birisi ölüymüş. 2 x 12v şeklinde seri bağlıydı. Aküleri yenileriyle değiştirdim ve haricen imax b6 ile tam dolum yaptım. Ancak UPS şebekeye bağlı değilken güzel çalışıyor. Şebeke elektriği verdiğimde sürekli videodaki gibi röle sesi geliyor. MOSFET arızası olabilir mi veya başka bakmam gereken bir eleman var mı yardımcı olursanız sevinirim.

Bu arada belirtmeyi unuttum özür dilerim. UPS marka modeli Inform Guard 1000VA

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhabalar. Geçen gün elektrikler bir dakika içinde belki 10 kez gitti geldi. Sonra UPS den koku geldi. Akü bağlantılarını söküp kartı çıkardım ve rölenin yandığını gördüm. Röleyi değiştirdim ancak akülerden birisi ölüymüş. 2 x 12v şeklinde seri bağlıydı. Aküleri yenileriyle değiştirdim ve haricen imax b6 ile tam dolum yaptım. Ancak UPS şebekeye bağlı değilken güzel çalışıyor. Şebeke elektriği verdiğimde sürekli videodaki gibi röle sesi geliyor. MOSFET arızası olabilir mi veya başka bakmam gereken bir eleman var mı yardımcı olursanız sevinirim.

Bu arada belirtmeyi unuttum özür dilerim. UPS marka modeli Inform Guard 1000VA
Elektronik kartların bir kontrol edilmesi lazım . Demek ki tek hasarınız akü değilmiş . Fotoğraf alabilir miyiz kartları gösteren .

Merhabalar. Oncelikle ilginiz icin tesekkur ediyorum. Elektronik konusuna cok hakim olmadigim icin hangi parcanin hangi gorevi olduguna cok hakim degilim.
Resimleri gonderiyorum.
1695636796634.jpg
1695636796688.jpg

Offline ups. Aslında elektrik gittikten sonra oyundaydım UPS limitlerine yakın güç harcıyor PC. Son anda fark ettim gittiğini ama kapatıncaya kadar koku gelmişti. Rölenin (RY3 olan) birisi yanmıştı. Aynısından bulup onu değiştirdim. Ama işte şimdi de offline olarak çalışıyor, ac takınca bu durum oluşuyor

Son düzenleme:
Sorun trafo imiş. O sağlamdır diye diğer tüm elemanları söküp test etmiştim. En sonunda trafoya da bir bakayım dedim malesef o bozulmuş. Ben de yeni bir UPS alarak devam ettim artık. Teşekkür ederim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,962
Son üye
Emrullah t

Yeni konular

Geri