Trafo Gücü Hesabında Talep Faktörü

kazemharme

Üye
talap faktörü neye göre veya kime göre belirlenir?talep faktörü standart değerler midir öyleyse kuvvet kurulu gücü,aydınlatma,priz vs..talep faktörleri nelerdir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yine trafo gücü hesabında tesisin güç faktörü neye göre belirlenir?

talep faktoru genellıkle 1 e yakın olması nı saglarız.toplam kurulu güç belırlenır ornek. 185 kw lık bır gucumuz var bunu

TALEP FAKTÖRÜ:1.00
TALEP GÜCÜ:185X1,00=185 KW
Cos ø = 0.95 ile

TRAFO GÜCÜ: 185/ 0.95 =195,7 kVA

yane bu da 200 kVA oolarak bulunur kısa bır trafo hesabı

Talep faktörünü sabit bir değer olarak alamazsın sabir bir değer kabulu yapamazsın. Tesisin prosesini iyi bilmen gerekir yani aynı anda çalışacak maksimum yük miktarını kağıt üzerinde kabaca belirlersin opsiyon koyarsın ve talep faktörü değerini belirlersin. Bu iş proje müellifi mühendisin işidir.
Tesisin güç faktörünü nasıl hesaplarım demişsin? Büyük bir tesiste binlerce yük vardır ve her yükünü cosfi değerini bilmek mümkün olmaz olsada bunları alıp kimse hesap yapmaz. Tesiste kompanzasyon sistemi yokken devre dışı iken maksimum yük zamanında puat yükü zamanında cosfi değeri ölçü aletinden yada R.G.K.R'sinden okunur. Tesis devreye alınmadan proje üzerinden belirlenmesi gerekiyorsa cosfi1 yaklaşık en kötü değer olan 0,7 kabulu yapılır.

İç tesisat yönetmeliğinin 57. maddesinde yazıyor.
Örnek;
5 tane binası olan bir site düşünelim.Her binada 10 daire var.
Biz burayı 50 daireli bir bina gibi düşünebiliriz.Her dairenin talep gücü;
(Dairenin 8 kW a kadar olan gücü X 0.6) + (geri kalan güç X 0.4 )
Dairenin gücü 9 kW ise 8x0.6+ 1x0.4=5.2Kw
50x5.2X0.26=......kW 0.26 çizelgeden alınır.50 daire için.
asansör varsa konutlarda asansör gücü 0.55 katsayısı ile çarpılır.

İç tesisat yönetmeliğinin 57. maddesinde yazıyor.
Örnek;
5 tane binası olan bir site düşünelim.Her binada 10 daire var.
Biz burayı 50 daireli bir bina gibi düşünebiliriz.Her dairenin talep gücü;
(Dairenin 8 kW a kadar olan gücü X 0.6) + (geri kalan güç X 0.4 )
Dairenin gücü 9 kW ise 8x0.6+ 1x0.4=5.2Kw
50x5.2X0.26=......kW 0.26 çizelgeden alınır.50 daire için.
asansör varsa konutlarda asansör gücü 0.55 katsayısı ile çarpılır.

Sn elek
Açıklamalarınız toplu konut projeleri için geçerli olup doğrudur bununla ilgili tabloları hesapları uzun zaman önce başka bir sitede vermiştim binadaki daire sayısına görede sabit eş zamanlılık faktörü vardır aynı zamanda.
Benim bahsettiğim tesisler,fabrikalar içindi. Genel olarak olaya bakmak gerekir açıklamalarınız için teşekkürler.

bu konuyla alakalı olarak olarak tez hazırlıyorum bu dönem bende bu konuyu araştırdım tatmin edici bir cevap bulamadım. Tez danışmanıma konuyu sorduğumda talep faktörünün işletmedeki aygıtlar yoğun kullanılacaksa 0,9 civarı seyrek kullanımlarda ise 0,7 e kadar düşülebileceğini söyledi. yani işletmedeki aygıtların makinaların kullanım sıklığına göre ortalama bir değer belirleyeceksiniz

Son düzenleme:
bu konuyla alakalı olarak olarak tez hazırlıyorum bu dönem bende bu konuyu araştırdım tatmin edici bir cevap bulamadım. Tez danışmanıma konuyu sorduğumda talep faktörünün işletmedeki aygıtlar yoğun kullanılacaksa 0,9 civarı seyrek kullanımlarda ise 0,7 e kadar düşülebileceğini söyledi. yani işletmedeki aygıtların makinaların kullanım sıklığına göre ortalama bir değer belirleyeceksiniz

Sn copacabana
Elek arkadaşımızın verdiği toplu konutlardaki standardize edilmiş uygulama dışında tesisler ve fabrikalar için talep föktörü belirleme proje müellifi mühendisin işidir. İşletmenin yapısını,prosesini,çalışma akışını inceler ona göre değerlendirir basit bir örnek vereyim. Fazla büyük olmayan bir işletmede kendi çapında seri üretim yapan işletmede ısıl işlem fırınları yada büyük güçlü makineler sırayla devreye giriyor olabilir.50kw'lık dört fırın yada yükün prosese göre sırayla çalıştığını düşünürsek.Kurulu güç 200kw'tır ancak talep gücü 50kw'tır dörtte biridir nerdeyse bu verdiğim örnek ve benzeri uygulamalar mevcuttur o yüzden tesisin yapısı ve prosesi bilinmelidir diye açıklama yaptım.

Teknik Adam 41 isimli arkadaşın dediği gibi sorumlu mühendis hesaplar. Örnek olarak çalıştığım fabrikayı ele alırsak kurulu gücü 19000 kw tır yaklaşık. İşletme anındaki güç 18500kw dolayısıyla faktör 97.5 civarı cıkıyor, ve bu doğrultuda proje hazırlanmış ve uygulanmıştır. Proje hazırlanma esnasında denildiği gibi prosesin işleyişine bakılır. Proje hazırlanırken bu prosesler değerlendirilir. Faktörü etkileyen birçok değer vardır ve bunları tek tek ele alıp ortak çarpanı belirlemek sorunun cevabı olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,224
Kullanıcılar
450,015
Son üye
teknik eğitim

Yeni konular

Geri