Trafo Gücü Hesabında Talep Faktörü

mesela bizim kurulu gücümüz 4000 W ise talep faktörünü kaç almalıyız
4000w nelerden oluşuyor yazmamışsın ama şunu söyleyebilirm. örneğin ticari amaçla kullanılan bir yer olabilir. 2 kw lık motor gücü olduğunu varsayalım. 4 priz 4x300=1200w 800 w da aydınlatma olsun. motorun sürekli çalıştığını kabül edelim prizlerden de yaklaşık 800 w aydınlatmanın da 200 w sürekli çalıştığını kabül edersek toplamda 3000w talep gücün oluyor. bunu katsayılarla hesaplayacak olursak ;
0,6 alalaım 4000x0,6 = 2400w olacak ve senin çalışma gücünden daha düşük
0,8 alalaım 4000x0,8 = 3200 w olacak ve senin bildiğin çalışma gücüne uygundur. o zaman böyle bir yerde talep faktörünü 0,8 alabilrsin.kurulu gücü 4000w gösterip talep faktörünü göz önünde bulundurup talep gücü(eş zamanlı güç)nü 3200 w olarak hesaplarsın. eğer akım kontrolü ve gerilim düşümünde kullandığın kesitler çok rahat yetecekse 4000w ın talep faktörünü 1 de alabilirsin.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Herkes kafasından bişeyler sallamış. Oysa talep faktörü, eş zamanlılk faktörü ve diversite faktörü öyle kafadan yok makineler şu şekilde çalışırsa gibi saçma yorumlarla hesaplanmaz..

Herkes kafasından bişeyler sallamış. Oysa talep faktörü, eş zamanlılk faktörü ve diversite faktörü öyle kafadan yok makineler şu şekilde çalışırsa gibi saçma yorumlarla hesaplanmaz..
sn sekonce , bu site sallama bir site değildir.içerisinde lise öğrencisinden tut akademik kariyerine ulaşmış insanlardan,çırağından tut çok tecrübeleri ustalarına kadar ,ihtimallerden tut birebir yaşanmış olaylardan,alıcısından tut satıcısına kadar,öğrenmeye hevesi olanından tut hevesi kırılanlara kadar birçok konu,insan,örnek,şema,bilgi vs. bulundurmaktadır.soru soruluyorsa cevabı da veriliyor.yanlış cevaplar da verilebilir düzeltildiğinde teşekkür edilir yanlışı olan varsa yanlışını düzeltme fırsatı bulur bu sitede.
herkes kafasından birşeyler sallamış diyorsun bence yanıtlar gayet mantıklı düzeltme demiyorum hatta ekleme yapmışlar,paylaşmışlar.bir arkadaşımız da "mesela kurulu gücümüz 4000w ise talep faktörünü kaç almalıyız" diye sormuş.sadece bu cümleden ibaret olan bu soruya senin soru sormadan yorumlu cevabın nedir bu soruya? 1.sayfadaki sorulan soruya da verilen cevapları ben çok mantıklı buldum çünkü açıklamasını da yapmışlar.bir de 1.sayfadaki soruya da farklı bir cevap verirsen sevineceğim çünkü bilmediğim ya da yanlış bildiğim bir konu varsa onu da senden öğrenmiş olacağım.

Sn Teknikadam_41 Soruyla ilgili gerekli cevapları vermiş. Ek olarak Trafo gücü hesabında güç faktörü(cosfi) 0,7-0,8 alınmalıdır kompanzasyon sistemi devredeyken ki durum düşünülerek 0,98-0,99 gibi değerler almak doğru değildir. Kompanzasyon sistemi çalışmazken ki durum göz önüne alınmalıdır ve projelerde genel olarak 0,8 kabulü yapılır.

Sayın sekonce neden herkes bişey sallamış olsun. Herkes doğru bildiğini yardım etmek amaçlı yazmış ve doğruda yazmışlar. Talep faktörü aynı anda devrede olacak yüklere göre belirlenir. Bunun için tesis karakteristiğini bilmek gereklidir. Birden çok makina veya yük aynı tesiste bulunabilir önemli olan aynı anda hangilerinin devrede olacağııdır. Talep fakförü %50 olan yerde biliyorum %100 olan yerde biliyorum. Talep faktörünü belirlerken kurulacak tesise benzer bir yük karakteristiğindeki tesisi incelemek faydalı olabilir. Bunun hesabının bildiğin bir yöntemi varsa paylaşta öğrenelim...

Merhaba Ben Ozkan Cetinkaya Elektrik Teknikerim Proje konusunda Kendimi yeni yeni Gelistiriyorum. Elimde birkac tane ornek proje Bulunmakta bunlara bakarak birseyler cikarmaya caliyorum Yanliz kafamda soru isareti olusturan kisimlar oldu bunlar hakkinda bilgi edinmek istiyorum.

Talep gucu hesabi = Kurulu guc x es zamanlilik katsayisi Bu formulden Bulunmakta.

Bu Formuldeki es zamanlilik katsayisiyla ilgili bir iki tane cizelge buldum yanliz Bende Bulunan ornek projelerin bazilarinda Es zamnlilik katsayisi ( Es zamanliklik = talep faktoru Ayni Sanirim) 0.80 Olarak alinmis Bu es zamanlilik katsayisinin neye gore belirleniyor ?

Birde Teleferik , Kazan dairesi , Atolye vs. Projelerde Es zamanlilik katsayisi 1 Olarak alinmis. Bu Deger bu tip projelerde sabit olarak alinan bir dergermi acaba?

Bu iki soru hakkinda Genis kapsamli bilgi almak istiyorum. ilginiz icin simdiden tesekkurlerimi sunuyorm.

İç tesisat yönetmeliğinde okursanız bütün tartıştığınız şeyler var .

Merhaba Ben Ozkan Cetinkaya Elektrik Teknikerim Proje konusunda Kendimi yeni yeni Gelistiriyorum. Elimde birkac tane ornek proje Bulunmakta bunlara bakarak birseyler cikarmaya caliyorum Yanliz kafamda soru isareti olusturan kisimlar oldu bunlar hakkinda bilgi edinmek istiyorum.

Talep gucu hesabi = Kurulu guc x es zamanlilik katsayisi Bu formulden Bulunmakta.

Bu Formuldeki es zamanlilik katsayisiyla ilgili bir iki tane cizelge buldum yanliz Bende Bulunan ornek projelerin bazilarinda Es zamnlilik katsayisi ( Es zamanliklik = talep faktoru Ayni Sanirim) 0.80 Olarak alinmis Bu es zamanlilik katsayisinin neye gore belirleniyor ?

Birde Teleferik , Kazan dairesi , Atolye vs. Projelerde Es zamanlilik katsayisi 1 Olarak alinmis. Bu Deger bu tip projelerde sabit olarak alinan bir dergermi acaba?

Bu iki soru hakkinda Genis kapsamli bilgi almak istiyorum. ilginiz icin simdiden tesekkurlerimi sunuyorm.

Özkan bey eş zamanlılık katsayısı 1 olarak alınan tesisler, diğer birimlerin çalışması için çalışmak zorunda olan yerlerdir. Aslına bakarsanız şu tesisler için eş zamanlılık katsayısı 1 alınır, şu tesisler için eş zamanlılık katsayısı 0,8 alınır diye kesin bir ayrım yok. Bu değerler işletmenizin karakteristiğine bağlıdır. Eğer işletme üretimde iken bütün güç tüketen sistemleriniz çalışmak zorunda ise eşzamanlılık katsayınız 1 dir. Eğer işletmeniz çalışırken aynı anda çalışmayacak güç tüketen sistemleriniz varsa bu sistemlerin güç tüketimlerini toplam güçten çıkartıp bulduğunuz gücü toplam güce oranlayarak eş zamanlılık katsayısını bulabilirsin...

Ilgin icin tesekkur ederim ndakota1987 Ben cogunlukla Bina projeleriyle ilgileniyorum. Bu dediklerinizi Bir apartman projesinde uygulaniyormu..

Ilgin icin tesekkur ederim ndakota1987 Ben cogunlukla Bina projeleriyle ilgileniyorum. Bu dediklerinizi Bir apartman projesinde uygulaniyormu..

Özkan bey ekteki linkte vermiş olduğum İç Tesisat Yönetmeliğini dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederim. Bu işi yapacaksanız önce yönetmelikleri bilmelisiniz diye düşünüyorum.

İç Tesisat Yönetmeliği

İç tesisat yönetmeliğinde 61. sayfada binadaki daire sayısına göre binanın eşzamanlılık faktörünü belirleyebilmen için eşzamanlılık faktörleri verilmiştir. Yine 61. sayfada eşzamanlılık faktörü tablosunun üzerinde aşağıda yazmış olduğum ibareyide göreceksin,

Konutlarda bir dairenin eșzamanlı yükünün belirlenmesinde așağıdaki eșzamanlılık katsayıları esas alınmalıdır.

- Kurulu gücün 8 kW’ye kadar olan bölümü için`yüzde 60

- Gücün kalan bölümü için %40

bu ifade şu demektir. Bir dairenin kurulu gücünü 10 kW alırsak,
8 x 0,6 = 4,8 kW
2 x 0,4 = 0,8 kW
4,8 + 0,8 = 5,6 kW 'dır. Yani bir dairenin talep gücü 5,6 kW olacaktır. Binada 24 daire olduğunu varsayalım,
24 x 5,6 = 134,4 kW ' dır.
21-25 daire için iç tesisat yönetmeliğindeki eş zamanlılık katsayısı 0,36 olduğundan,
134,4 x 0,36 = 48,384 kW
Binanın eş zamanlı yükü 48,384 kW olarak hesaplanmıştır. Yalnız unutmayınızki bu değer sadece daireler için hesaplandı. Ortak kullanım alanlarını da bu değere eklemelisiniz. Nasıl yani diyecek olursanız,

örneğin binada 2 adet asansör olduğunu varsayın, herbirinin gücü 7,5kW olsun ve asansörlerin eşzamanlılık faktörü yüzde 60 olsun,

2 x 7,5 x 0,6 = 9 kW daha bina eşzamanlı gücüne ekleyeceksiniz... Merdiven boşlukları aydınlatması, bahçe aydınlatması, otopark gibi ortak kullanım gerektiren unsurlarıda bu şekilde eklemelisiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

NOT : Değerler kafadan vermiş olduğum değerlerdir o okadar tüketmez bunu neden böyle aldın gibisinden kimse düşünmesin...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri