Trafo Bakımı Kaç Yılda Bir Yapılmalı ?

valla her yıl trafo yağı ölçümü yapılması bana göre gereksiz. trafo yağı iyi görünüyorsa niye numune alıp delinme testi yapılsın her yıl. kolay bi iş ve işlem değilki. böyle olsa yandı gülüm keten helva. türkiyede belkide bir milyona yakın dağıtım trafosu var. yani bunların testi yapılacak olsa mühendisler yerinde oturamaz. trafo yağı öyle kolay kolay bozulabilecek bir madde değil. trafolar aşırı yükte çalıştırılmamalı bence yani en fazla %70. bilemedin %75. birde trafolar planlama yapılırken kuzey istikametine konumlanmalıdır fanlı havalandırma yapılmalıdır. öyle her yıl trafonun yağını alıp testini yapmak pek mantıklı değil. heleki hermetik trafoysa bu zaten mümkün değil.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Olay sadece yağ değil örnek olsun diye yazdım. Kontrol edilmesi gereken bir ton şey var. Mühendisler niye yerinde oturamasın yağ numunesini mühendis mi alıyor, yoksa trafonun bakımını mı mühendis yapıyor? Sizin mühendis bakış açınızla bizimkisi pek örtüşmüyor.​

Burda bahsedilen rutin gözlem ve kontroller olsa gerek hocam. Benim kastettiğim yıllık Bakım kapsamında trafo sargı ölçümü, topraklama ölçümü, anahtarlama elemanları kontrol ve ölçümleri, tretman testi (trafo yağı delinme testi) gibi işlemler yani enerji kesintisi olmadan yapılamayacak kapsamlı ölçümlerden bahsediyorum.

Aynı şekilde ben de sizin gibi periyot belirten zorunlu kılan bir madde göremedim.
Kesinti yapmadan bahsettiğiniz işlemleri yapamazsınız ama sırf kesinti yapmamak için trafoya en azından yılda bir bile olsa bakım yapmamak işletmeyi o elektrik kesintisinin uğratacağı zarardan daha fazla zarara sokabilir. Bakım için illa bir zorunluluk olmasını da beklememek lazım. Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur.
Bazı sistemlerimiz 30 senedir hala ayakta, hatta Türkiyede başka bir örneği kalmamış ama bizde hala aktif olarak çalışan sistemlerimiz var. Sebebi ise periyodik bakımlarını aksatmamamız.
Bu arada treatment ile delinme testi aynı şey değil. Treatment bir nevi diyaliz anlamına geliyor, yani yağın içindeki asiti, rutubeti vs. bertaraf işlemi.
Konunun özü ben herhangi bir kanun, yönetmelik vb. de trafoya şu kadar zamanda bir bakım yaptırmanız gerekir diye zorunluluk belirten bir maddeye rastladım.​

Son düzenleme:
Burda bahsedilen rutin gözlem ve kontroller olsa gerek hocam. Benim kastettiğim yıllık bakım kapsamında trafo sargı ölçümü, topraklama ölçümü, anahtarlama elemanları kontrol ve ölçümleri, tretman testi (trafo yağı delinme testi) gibi işlemler yani enerji kesintisi olmadan yapılamayacak kapsamlı ölçümlerden bahsediyorum.

Aynı şekilde ben de sizin gibi periyot belirten zorunlu kılan bir madde göremedim.
5 yıl boyunca Turcell baz istasyonlarının bakımını yaptık, (bu süre içinde) yaklaşık 15bin kez istasuon bakımı yapıldı .
Bunların, 200 kadarı trafosu Turkcel'e ait olanlardı.
Yılda 1 kez bakımları yapılırdı, bunların içinde, test için trafo yağı almak dahil, Toprak ölçümleri, seksiyoner bakımları, parafudur değişimleri vardı.

Sanırım onun için Turkcell "Turkcell"di.

Olay sadece yağ değil örnek olsun diye yazdım. Kontrol edilmesi gereken bir ton şey var. Mühendisler niye yerinde oturamasın yağ numunesini mühendis mi alıyor, yoksa trafonun bakımını mı mühendis yapıyor? Sizin mühendis bakış açınızla bizimkisi pek örtüşmüyor.

Kesinti yapmadan bahsettiğiniz işlemleri yapamazsınız ama sırf kesinti yapmamak için trafoya en azından yılda bir bile olsa bakım yapmamak işletmeyi o elektrik kesintisinin uğratacağı zarardan daha fazla zarara sokabilir. Bakım için illa bir zorunluluk olmasını da beklememek lazım. Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur.
Bazı sistemlerimiz 30 senedir hala ayakta, hatta Türkiyede başka bir örneği kalmamış ama bizde hala aktif olarak çalışan sistemlerimiz var. Sebebi ise periyodik bakımlarını aksatmamamız.
Bu arada treatment ile delinme testi aynı şey değil. Treatment bir nevi diyaliz anlamına geliyor, yani yağın içindeki asiti, rutubeti vs. bertaraf işlemi.
Konunun özü ben herhangi bir kanun, yönetmelik vb. de trafoya şu kadar zamanda bir bakım yaptırmanız gerekir diye zorunluluk belirten bir maddeye rastladım.​
Tretman “testi” derken onu kastettim hocam. Delinme testi yapılıp tretman ihtiyacı olup olmadığını tespit etme hali anlamında.

Ayrıca bahsettiğiniz gibi herhangi bir ekipmana bakım yapılması için o ekipmanın arıza verip işlevini kaybetmesi veya verimini düşürmesini beklemenin tamamen yersiz olduğu kanaatindeyim meslektaşım. Ancak günümüz şartlarında artan işçilik ve malzeme fiyatları dolayısıyla yüksek gerilimin ekipmanlarının bakım maaliyetleri işletmeleri alternatif arayışlarına ittiriyor. Bu duruma malesef ki kritik aygıtların bakımlarını ötelemek de dahil olacak gibi gözüküyor önümüzdeki dönemlerde.

5 yıl boyunca Turcell baz istasyonlarının bakımını yaptık, (bu süre içinde) yaklaşık 15bin kez istasuon bakımı yapıldı .
Bunların, 200 kadarı trafosu Turkcel'e ait olanlardı.
Yılda 1 kez bakımları yapılırdı, bunların içinde, test için trafo yağı almak dahil, Toprak ölçümleri, seksiyoner bakımları, parafudur değişimleri vardı.

Sanırım onun için Turkcell "Turkcell"di.
Şu anda sorumluluğunda olduğum işletmede de gerek benim görev aldığım 3 yıllık süreçte gerekse benden önceki 10 yıllık süreçte bahsettiğiniz gibi 15 adet 2500kva trafonun tamamının bakımlarını yıllık periyotta taşıyıcı firmaya yaptırıyoruz. Ancak bir önceki mesajımda belirttiğim gibi bakım maliyetleri sadece geçen yıla oranla %350 nin üzerinde artış göstermiş. Basit bir örnekle geçen yıl 50-60bin ₺ ye yaptırdığım bakıma bu yıl 350-400bin ₺ den aşağı fiyat teklifi alamadım. Hal buyken belki bizim gibi büyük işletmeler bu giderleri karşılayabilir, ancak küçük işletmelerin (Hele ki aylık/yıllık kâr hesabının çok dalgalandığı bu dönemlerde.) bu yükü her yıl karşılayabilmesi kolay gözükmüyor.

Şu anda sorumluluğunda olduğum işletmede de gerek benim görev aldığım 3 yıllık süreçte gerekse benden önceki 10 yıllık süreçte bahsettiğiniz gibi 15 adet 2500kva trafonun tamamının bakımlarını yıllık periyotta taşıyıcı firmaya yaptırıyoruz. Ancak bir önceki mesajımda belirttiğim gibi bakım maliyetleri sadece geçen yıla oranla %350 nin üzerinde artış göstermiş. Basit bir örnekle geçen yıl 50-60bin ₺ ye yaptırdığım bakıma bu yıl 350-400bin ₺ den aşağı fiyat teklifi alamadım. Hal buyken belki bizim gibi büyük işletmeler bu giderleri karşılayabilir, ancak küçük işletmelerin (Hele ki aylık/yıllık kâr hesabının çok dalgalandığı bu dönemlerde.) bu yükü her yıl karşılayabilmesi kolay gözükmüyor.
Kısaca Turkcell'in yaptığı şekli anlatmaya çalışayım (önem sırası olmadan).
Önce iyi hazırlanmış bir bakım şartnamesi ile teklifler alınıyor.
Size bakım yaptırdıktan sonra kendi elemanları ile ciddi bir kontrol yaptırılıyor, eksik bulunan veya hatalı işlerin tespitinden sonra, verilen sürede hepsi tamamlatıldıktan sonra ödeme yapılıyor.
Bütün detaylar, bu işi kaç kişinin yapması gerektiği varıncaya kadar şartnamede yer alıyor.
Yani işler gereken ciddiyetle yapılıyor ve istasyonlar da herhangi bir problem olmadan çalışıyor.
Tabiki arızalar oluyor, ancak tahmin edeceğiniz gibi çok az ve kısa sürede devreye alınıyor.
Fiyatlara gelince, her iki taraf ta maliyetleri iyi biliyor.
Fiyattan ziyade firmaların işi "dürüst" yapması, "güven" esas alınıyor.
Sözleşme tamamen Turkcell'in istediği gibi yapıldığı için taşeron firmanın işi tam yapmaması mümkün olmuyor.
Sizin işi iyi bildiğiniz ve kontrolü iyi yaptığınız için sonuç ta mükemmel olur.
Söylediğiniz rakam oldukça yüksek görünüyor.
Maliyet titiz bir inceleme ile tesbit edilebilir ve taraflar için uygun bir rakam belirlenir.
Belki, sizin kontrol elemanı çalıştırmanız vs, biraz maliyetli olabilir ancak işin doğru yapılması şarttır.

1711530138790.png

1711530191786.png

Her yıl trafo ve hücre ekipmanlarının bakımını yaptırıyorum. Masrafı beni ilgilendirmez
Katalogdaki bakım zamanına hiç bakmam duruş olursa hesabını trafo veya hücre üreticisi vermiyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri