Tost makinesi termostatı çevirince kar atıyor

Veysel ustam bu dediğiniz kesinlikle olur. Çünkü dün rezistansın gövdesine topragı bağlamadan çalıştırdım rezistansın gövdesine kontrol kalemini değdirince ışık yanıyor. Rezistansı tost makinesine bağlayıp topragı iptal ettikten sonra enerjiyi verdiğimizde kaçağın rezistansın gövdesinden tost makinesinin gövdesine akacağı aşikar. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Hocam mesele hal olmuşken hazır aklımdayken söyliyeyim. Bu sene kızım ilkokula başlıyor elinizde velilerin çocukları için yapması gereken veya çocuk için elektronik ders,kitap, döküman, pdf vs varsa paylaşırsanız sevinirim.

Ek: Veya yeni konu başlığı altında paylaşsanız da olur diğer üyelerinde haberi olur en azından

Son düzenleme:
Merhaba.Sn.öğretmen27 hocam,hayırlı cumalar;yapılan çok uzun uğraşlar ve kontroller sonucu bu arızanın (KAR'ın yalnızca bu makinede atmasının) tost makinesi rezistansından olduğunu sonunda tespit etmişsiniz,tespitiniz de doğrudur.Çünkü bu olaya neden olabilecek diğer başka etmenler de (Kablo,termostat,vb. diğer tüm elektrik aksamları) yapılan testlerde tam sağlam çıkmıştır.

Makine çalışmıyorken,rezistanslar kızarık değilken (Siz üstündeki döküm parçaları aldığınızda hafif,bu döküm parçalar kapalı olduğunda daha da kızarık yanması lazımdır bu rezistansların) multimetre ile anormal bri gövde kaçağı görmemenizi de,rezistansların ancak kızarık konuma tam geçtiklerinde genleşmeyle içlerinde oluşan uzama ile doğru orantıda gövdeye belirli bir kaçak akımı (KAR'ı attıracak kadar) gönderdiğini,soğuk iken ise bu durumda kaçak akımları hiç göndermediğini (Sıcakta rezistans ölçümünde heriki uçtan gövdeye ayrı ayrı ölçümlerde farklı ac voltajları okumuşsunuz,kaçak yapılan yer bu durumda rezistansın tam ortasında değil,terminal bağlantılarından birine çok yakın konumda oluşuyor gibidir) ölçülen bu testlerinden de anlıyoruz.

Bu durumda tost makinesinin alt veya üst rezistanslarından herhangi birinin (İkisini birbirinden tam ayırıp bağımsız olarak,sn.by lent'in bahsettiği gibi yalıtkan bir yüzey üzerinde testi de gerekiyor bana göre) KAR'ı topraklı çalışmada hiç attırmaması için komple veya bu arızayı oluşturan rezistansın değişmesi ile çözüleceği sonucu da çıkıyor buradan.Benim naçizane yorumum sadece bu şekildedir.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Veysel ustam isteğiniz başım gözüm üstüne. En kısa sürede hazırlarım inşallah.
Sayın Binbaşı hocam ben de diyordum ki binbaşı hocamız ne zaman cevap verecek diye?;) Kısmet bugüneymiş. Allah razı olsun. Aslında söylediğiniz rezistansın gövdesindeki kaçağın ısınma anında gösterip KARI attırması çok da manidar. Ölçü aletinin zafiyetini rezistansa faz nötr ve toprağı vererek diğer ustalarımızın da sayesinde sorunu çözdük. Yeni bir tecrübe kazandık sizin gibi pek değerli ustalarımızın sayesinde. Hepinizden Allah razı olsun. Allah sizi bu forumdan eksik etmesin.

Veysel ustam isteğiniz başım gözüm üstüne. En kısa sürede hazırlarım inşallah.
Sayın Binbaşı hocam ben de diyordum ki binbaşı hocamız ne zaman cevap verecek diye?;) Kısmet bugüneymiş. Allah razı olsun. Aslında söylediğiniz rezistansın gövdesindeki kaçağın ısınma anında gösterip KARI attırması çok da manidar. Ölçü aletinin zafiyetini rezistansa faz nötr ve toprağı vererek diğer ustalarımızın da sayesinde sorunu çözdük. Yeni bir tecrübe kazandık sizin gibi pek değerli ustalarımızın sayesinde. Hepinizden Allah razı olsun. Allah sizi bu forumdan eksik etmesin.

Merhaba.Estafurullah,sn.öğretmen27 hocam,Allah cümlemizden razı olsun.Sizler bu konularda hassaslık göstererek çok önemli,başkalarına emsal olabilecek,herkesin yaşayabileceği sorunları içtenlikle klavyenizle yazarak da dile getirmedikçe,yorumlar ve çok değişik bilgiler hep gizli kalacak,toplum yararına hiç kimse bunlardan bir fayda da sağlayamayacaktır.Çok önemli ve kritik olan sorunları,çeşitli problemleri hassaslık gösterip de kaleme almanız bence herkesin çok da yararına oluyor.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Sorununuza çözüm bulduğuma sevindim :). Ben de akşam evdeki ayarsız ufak tost makinası ile denemeler yaptım. Rezistansta 38 om ve ısınma anında 106-108 vac ölçtüm. Uzatma kablo ile ilk denememde gövdede kontrol kalemi zayıf da olsa yandı bu şüpheyle fişi çekip kablo prizindeki toprağa baktım burda da yandı :( Üşenmeden mutfağa taşıdım önce prize baktım her şey normaldi aynı işlemi burda yaptım değerler aynı çıktı ama kaçak yoktu :) Zaten sorunsuz çalışıyordu :D Bugün aynı uzatmaya ve odadaki prizlere baktım topraklama ctrl kalemi de yanmadı ölçü aletiyle yaptığım sonuçlar sağlıklı bir tesisat bağlantısı gösterdi.
Herkese hayırlı hafta sonları :D

Sorununuza çözüm bulduğuma sevindim :). Ben de akşam evdeki ayarsız ufak tost makinası ile denemeler yaptım. Rezistansta 38 om ve ısınma anında 106-108 vac ölçtüm. Uzatma kablo ile ilk denememde gövdede kontrol kalemi zayıf da olsa yandı bu şüpheyle fişi çekip kablo prizindeki toprağa baktım burda da yandı :( Üşenmeden mutfağa taşıdım önce prize baktım her şey normaldi aynı işlemi burda yaptım değerler aynı çıktı ama kaçak yoktu :) Zaten sorunsuz çalışıyordu :D Bugün aynı uzatmaya ve odadaki prizlere baktım topraklama ctrl kalemi de yanmadı ölçü aletiyle yaptığım sonuçlar sağlıklı bir tesisat bağlantısı gösterdi.
Herkese hayırlı hafta sonları :D

Ne hikmet ki sağlam rezistansın gövdesinde böyle bir gerilim okunuyor. Demek ki bu gerilime aldanmamak lazım. Ama bu gerilim işine ehli ustalarımız açıklık getirirse seviniriz. Neden sağlam rezistansta böyle bir gerilim okunuyor? Rezistansın gövdesine toprağı bağladığımız zaman bu kaçak kaçacak delik bulamıyor ve kendini belli ediyor. Her şey için teşekkürler Bülent ustam. Böylelikle yeni bir tecrübe edindik. Saygılarımı sunuyorum.

Ne hikmet ki sağlam rezistansın gövdesinde böyle bir gerilim okunuyor. Demek ki bu gerilime aldanmamak lazım. Ama bu gerilim işine ehli ustalarımız açıklık getirirse seviniriz. Neden sağlam rezistansta böyle bir gerilim okunuyor? Rezistansın gövdesine toprağı bağladığımız zaman bu kaçak kaçacak delik bulamıyor ve kendini belli ediyor. Her şey için teşekkürler Bülent ustam. Böylelikle yeni bir tecrübe edindik. Saygılarımı sunuyorum.[/QUOTbu ölçülen gerilim faz toprak arasımı nötr toprak arasımı yoksa topraklama bağlı olmadan rezistans gövdesiyle faz arasımı buna açıklık getirmek lazım slm

Ne hikmet ki sağlam rezistansın gövdesinde böyle bir gerilim okunuyor. Demek ki bu gerilime aldanmamak lazım. Ama bu gerilim işine ehli ustalarımız açıklık getirirse seviniriz. Neden sağlam rezistansta böyle bir gerilim okunuyor? Rezistansın gövdesine toprağı bağladığımız zaman bu kaçak kaçacak delik bulamıyor ve kendini belli ediyor. Her şey için teşekkürler Bülent ustam. Böylelikle yeni bir tecrübe edindik. Saygılarımı sunuyorum.[/QUOTbu ölçülen gerilim faz toprak arasımı nötr toprak arasımı yoksa topraklama bağlı olmadan rezistans gövdesiyle faz arasımı buna açıklık getirmek lazım slm
Toprağa bağlı olmadan faz _ rezistans gövde arası.

Rezistansin icindeki tel yay gibi sarildigi icin bobin etkisi yapip govdede gerilim endukleyebilir mi?

Hayır sağlıklı tesisatta olmaz yanmaz önceki mesajda yazdığım gibi

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri