Kaçak akım rölesini attıran tost makinesi bilmecesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fatihz

Üye
homend marka bir tost makinem var, eski evde kaçak akım rölesi yoktu ve hiç bu sorunla karşılaşmamıştım, yeni eve geçince ilk çalışmada kaçak akım rölesi atttı, kenarlardaki metal parçalardan birinden kontrol kalemi ile ölçtüğümde 100 v gibi bir kaçak olduğu görülüyor, içini söküp incelediğimde rezistanslarda gövdeye 500 k ohm gibi bir kaçak olduğunu gördüm, ancak her iki rezistansta da aynı değerler çıkıyor, ikiside mi arızalı yoksa bunlar böyle mi üretilmiş anlamadım, alalı 2 seneyi geçti, kenarda bekliyordu, geri de iade edemem, bu sürede öyle fazla da kullanılmadı, ancak 2-3 kere kullanmışımdır yani sıfır ayarında tertemiz makine, bu değer normalmi yoksa rezistansların ikisidemi arızalı anlamadım.

Son düzenleme:
Son deneme ! Fişi ,birde ters takmayı de-
neyin,bakalım ne olacak ( tedbiri elden bı-
rakmadan ).
onu da denedim yine kaçak akım rölesi atıyor, ben zaten makineyi söktüm rezistans kaçağına baktım, rezistansların ikisindede uçlardan rezistans gövdesine 500 k ohm gibi bir kaçak var, anlamadığım kısım ise, bu makine sıfır ayarında bir makine, neden rezistansların ikisindede kaçak var, bu değer normal mi yoksa kötü şans olarak iki rezistansı da kaçaklı arızalı makina mı yollamışlar? şunu da ekleyeyim, topraksız prize takınca makina sorunsuz çalışıyor ama kaçak olduğu için bu şekilde de kullanmaktan korkuyorum.

Becerebilirsanız ! kendiniz tamir etmeye
çalışın.Yapamıyacaksanız,bu işten anla-
yan bir tamirciye baktırın.
abi bana tamir et diyorsun neyini tamir edeceğim onu soruyorum, verdiğim değere göre rezistanslar sorunlumu onu soruyorum.

Rezistansın sağlam olması yeterli değil.
Tellerin yerleştiği izolatörlerden kaynak-
lanan sorunda olabilir.Ayrıca,teller ısındı-
ğında,azda olsa ! sarkma yapıp biryerle-
re temas ediyor olabilir.Kaçak akımınız-
da sorun yoksa,sorunu çözmediğiniz sü-
rece tost yemeyiverin. :oops:

Son düzenleme:
Anlaşılan sorun rezistansta. voltaj yükseldikçe 500k direnç düşüyor. 30ma sınır aşılınca röle atıyor. demekki rezistans kullandıkça veya bekledikçe yalıtım direnci düşüyor.

Yeni ev hayırlı olsun.
Yeni ev kaçak akım koruma röleli ev tost makinasının arızalı olduğu öğrenmiş oldunuz . ( hayır ) diyelim .
Iyi yönden düşünün.

30 mA kaçak akım koruma rölesi
50V\30 mA =1666 ohm kaçak akım

Son düzenleme:
homend marka bir tost makinem var, eski evde kaçak akım rölesi yoktu ve hiç bu sorunla karşılaşmamıştım, yeni eve geçince ilk çalışmada kaçak akım rölesi atttı, kenarlardaki metal parçalardan birinden kontrol kalemi ile ölçtüğümde 100 v gibi bir kaçak olduğu görülüyor, içini söküp incelediğimde rezistanslarda gövdeye 500 k ohm gibi bir kaçak olduğunu gördüm, ancak her iki rezistansta da aynı değerler çıkıyor, ikiside mi arızalı yoksa bunlar böyle mi üretilmiş anlamadım, alalı 2 seneyi geçti, kenarda bekliyordu, geri de iade edemem, bu sürede öyle fazla da kullanılmadı, ancak 2-3 kere kullanmışımdır yani sıfır ayarında tertemiz makine, bu değer normalmi yoksa rezistansların ikisidemi arızalı anlamadım.
Kalitesiz ürün kalitesiz rezistans çok başıma geldi. Anlattığının aynısı.
Rezistans yapıp satan yerler var birebir uygununu bulabilirsen al yoksa direk çöpe.
Çok eskiden rezistans ile gövde arasına amyant plaka koyardık. Çıkış noktalarından izole etmek pek mümkün değil.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri