Tost makinesi termostatı çevirince kar atıyor

Hala ölçmediniz mi?

Rezistansa 220 v verdim. Probun birini rezistansın bir ucuna diğer probu rezistansın gövdesine dokundurdun 116V gibi bir değer çıktı. Probu reistansın diğer ucuna diğer probu da rezistansın gövdesine değdirdim 50 v gibi bir değer gördüm. Birkaç defa denedim 100V-120V-60 V gibi değişken değerler çıkıyor.

Bakımcı ustam bu dediğinizi yapmadım ama denerim. @by lent ustam rezistanslara 220 v verdim 2 rezistansta da kontrol kalemi ışık yandı. Bu 2 rezistansta da kaçak var diyebilir miyiz?

Ustam gövde ile rezistans uçları arasında herhangi bir değer okunmuyor. Yanlış anlamışım. Ben rezistans 2 ucuna dokundurup ölç demek istedin anladım.
Peki rezistansa 220 v verdiğinde rezistans gövdesinde kontrol kalemi ışık yanması normal mi?

Rezistansa 220 v verdim. Probun birini rezistansın bir ucuna diğer probu rezistansın gövdesine dokundurdun 116V gibi bir değer çıktı. Probu reistansın diğer ucuna diğer probu da rezistansın gövdesine değdirdim 50 v gibi bir değer gördüm. Birkaç defa denedim 100V-120V-60 V gibi değişken değerler çıkıyor.

Bu cevabınızla sorularınıza cevap verdiniz teşekkür ederim :) K Kaleminin kaç volttan itibaren yandığını tam bilmiyorum ama sanırım ölçmüş olduğunuz değrler yanması için yeterli

Bu cevabınızla sorularınıza cevap verdiniz teşekkür ederim :) K Kaleminin kaç volttan itibaren yandığını tam bilmiyorum ama sanırım ölçmüş olduğunuz değrler yanması için yeterli

Ya anlayamadıgım nokta fritöz rezistansını ölçtüm onda da ısınmaya başladıktan sonra gerilim 60 V kadar çıktı. Ama fritöz çalışırken KARI hiç attırmadı. Fritöz rezistansın da kaçak akımı attıracak kadar kaçak var. (Hatırlarsanız aksu fritöz arızası. İşte o fritözün parçalarında biri bu garibim rezistans.)

Ya anlayamadıgım nokta fritöz rezistansını ölçtüm onda da ısınmaya başladıktan sonra gerilim 60 V kadar çıktı. Ama fritöz çalışırken KARI hiç attırmadı. Fritöz rezistansın da kaçak akımı attıracak kadar kaçak var. (Hatırlarsanız aksu fritöz arızası. İşte o fritözün parçalarında biri bu garibim rezistans.)
Onu bu tesisatta denediniz mi, toprak bağlantısı da yapmalısın aksilik olmazssa yarın ben de bi fırın rezistansı deneyeceğim dışında kontrol kalei yanıyor mu diye

93988.jpg
Hocam bu şekilde avometre ile görünen noktalar arası kısa devre ölçümünü yapın kısa devre varsa rezistans arızalıdır kendi gövdesine temas ediyordur.

Ek: Eğer böyle bir sorun varsa kontrolkalemi de yanar.

Son düzenleme:
By lent ustam aynı tesisat. Evimde topraklama var. Veysel ustam denedim ama değer göstermiyor. Benim şahsi fikrim 1-2 cm boyundaki kızarık olan yerlerde akım bindiğinde bu noktalarda kaçağın artması ve karı attırması.Ayrıca led lambayı iptal ettim atıyor. Termostatı iptal ettim atıyor. Kabloları kontrol ettim sorun yok.Bugün rezistansları bu işle uğraşan ustaya götürdüm seri lamba tekniği ile kontrol etti sağlam dedi. Bende içimden sağlamdır belki ama gövdeye kaçak var dedim ama ustaya o şekilde söylemedim.

Hocam kar hemanmi atıyor yoksa bi müddet sonramı büyük ihtimal bir müddet sonra atıyordur burada iki durum aklıma geliyor.
Birincisi daha önce dediğim gibi izolasyon hatası.İkincisi kar ın akım değeri yetmiyor yani kaçak akımdan değilde yüksek akımdan atıyor.
Rezistansın ampermetre ile akımını ölçüp kar kaç amperlikse onunla karşılaştır bi bakalım.

Ustalarım en sonunda aklıma şöyle bir şey geldi. Rezistansa faz ve nötr verdim. Rezistansın gövdesine de toprağı bağladım. Tost makinesinin 2 rezistansında da KAR attı. Fritözün rezistansın da ise KAR atmadı. Bunu 2'er defa denedim. 2 denemede de aynı sonuç verdi.
Yalnızca tost makinesinin rezistansı biraz ısınınca fişi çekip tekrar taktığımda hemen atıyordu. Fritöz rezistansında birçok defa fişi çekip takmama rağmen KAR atmadı. Benim şüphelendiğim noktaya tekrar gelmek istiyorum. O kızarıklık olan yerlerin rezistansa denk gelen yerlerinde az da olsa izolasyon zaafiyeti oluşmuş olsa gerek ki akım bindiğinde kaçak daha da artıyor ve KARI attırıyor gibi geldi. Çünkü 2 rezistansın da tost makinesinin monte edildiği yerde kızarıklık söz konusuydu.
Artık kaçağın rezistansta olduğu aşikar sanırım. Multimetrenin teşhiş koyamadığı bir kaçağı böylelikle bulmuş oluyoruz. Yardım eden tüm ustalarıma teşekkürlerimi bir borç olarak bilirim.
Ayrıca anlattıklarımda yanlışlık varsa veya fikirlerini söylemek isteyen ustalarımı da dinlemek isterim.

Hocam tespitleriniz doğru tam emin olmak için dikkatli bir şekilde topraklamayı iptal edip kontrolkalemini cihazın veya rezistansın gövdesine sabit tutup makinayı açın belli bir süre sonra kontrol kalemi yanması lazım.Buda teorinizi ıspatlayacaktır.

Hocam tespitleriniz doğru tam emin olmak için dikkatli bir şekilde topraklamayı iptal edip kontrolkalemini cihazın veya rezistansın gövdesine sabit tutup makinayı açın belli bir süre sonra kontrol kalemi yanması lazım.Buda teorinizi ıspatlayacaktır.

Veysel ustam bu dediğiniz kesinlikle olur. Çünkü dün rezistansın gövdesine topragı bağlamadan çalıştırdım rezistansın gövdesine kontrol kalemini değdirince ışık yanıyor. Rezistansı tost makinesine bağlayıp topragı iptal ettikten sonra enerjiyi verdiğimizde kaçağın rezistansın gövdesinden tost makinesinin gövdesine akacağı aşikar. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri