Topraksız eve basit olarak nasıl topraklama sağlayabilirim?

Katılım
21 Ara 2016
Mesajlar
247
Puanları
6
slmlar, arkadaşlar toprak hattı olmayan bir evim var, şofben kullanıyorum, şofbenin toprak hattını duvara bir çivi çakıp ona bağlasam topraklama görevi görür mü?
 
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Konu Sah
Katılım
21 Ara 2016
Mesajlar
247
Puanları
6
Tabikide gormez.

En kolayi bahcede uygun bir noktaya topraklama cubugu cakip bir kablo ile sofbene irtibatlandirmaniz gereklidir.

Bir uyarida mutlaka ama mutlaka kacak akim rolesi ve topraklama sarttir. Bunlar olmadan o cihazi kullanmayiniz.
30 ma kaçak akım rölesi var şofbene bağlı, fakat bu cihazlar bana göre insan korumadan çok yangın koruma röleleridir, insanlar çarpılabiliyor bu röleler aktifken;
bugün röle ve topraklamalı bir yerde çalışırken çarpıldım, çarpılma bana göre şiddetliydi fakat röle açmadı bile, direk kabloya temas ettiğimden topraklama doğal olarak çalışmadı ama rölenin çalışması gerektiğini düşünüyordum, daha önce de bir çalışan başka bir binada kabloya temas edip çarpılmış röle açmamıştı, şofbenimin rölesine bu sebeple güvenemem, bu sebeple topraklama olmalı şofbende

dediğinize gelince malesef öyle bir imkanım bulunmuyor, 3.kattayım
 

serkan_48

Profesyonel Üye
Katılım
5 Ağu 2009
Mesajlar
11,107
Puanları
4,156
Yaş
41
Konum
Antalya
Kacak akim rolesi kacak aninda elbette sizi korumak icin ama ,

Ilk koruma sekli mesela bir buzdolabi camasir makinasi yada sofben mutlaka toprakli olmali. Herhangi bir kacak durumunda akim topraga akarak kacak akimi actiracaktir.

Mesela buzdolabini ele alalim. Malum plastik tekerler uzerinde ve TOPRAKLAMANIZ YOK ISE dolaptaki kacak cihazin sasesinde kalacaktır!!! Sonrasinda siz ne zaman buzdolabina dokundunuz akim sizin uzerinizden topraga aktigi icin carpilacaksiniz.

Iste bu yuzden topraklama olmali.
 
Konu Sah
Katılım
21 Ara 2016
Mesajlar
247
Puanları
6
şofbenin toprağını kapatılmış bir su tesisatına bağladım, su tesisatı borusu nerelere gidiyor bilmiyorum, en azından akımın beni teğet geçip bu borudan gidip KAR röleyi açacağını düşünüyorum, 30 ma üzerimden geçmesini beklersem ben giderim o hala açma yapmaz, geçenlerde çarpıldım açmadı bile KAR röle bir de bu cihazlara güvenip iş yapıyoruz
 

Under Ground

Profesyonel Üye
Katılım
25 Ocak 2016
Mesajlar
2,220
Puanları
1,306
Yaş
37
Bir yerlerden bulabileceğiniz galvanizli su borusu iyi kötü topraklama kazığı vazifesini görür . Maddi durumunuz kurtarırsa 4 lük kurtarmassa 2,5 luk iletkenden - bu kesitten daha aşağı düşmeyin - bu kazığa bağlantı çekin . Bağlantı olarakta iki adet metal hortum kelepçesi kullanabilirsiniz . Kaçak akım röleniz de varsa bu sistem sizi iyi kötü idare eder . Zamanında topraklaması hiç olmayan bir evde şofbene bende böyle bir topraklama yapmıştım . Hemde üçüncü kattan . Ne günlerdi :) Gönül ister bilek gibi 25 lik kablo çekelim ama kaçak akım rölesi varsa 1600 ohm a kadar yolu var . Gene de tercih size kalmış . Bu ilkel yöntemleri genelde tavsiye etmem - edilmemesi de lazım - ama hiç yoktan iyidir . Kaçak akım rölesinin olması sistemin bir çok zaafını kapatır .
 
Son düzenleme:

kral kobra

Profesyonel Üye
Katılım
15 Mar 2019
Mesajlar
1,600
Puanları
1,306
Konum
Kocaeli
Topraklama işinde masraftan kaçınılmaz, sen topraklama yapmazsan bir gün seni topraklarlar :)
Islak hacim linyeleri için 10mA kakr kullanmakta fayda vardır(Özellikle Şofben ve ani su ısıtıcı gibi yükler varsa). KAKR'ne 50-100TL arası bir parayı vermeyip hayatını riske atan milyonlar var bu memlekette.
 

Under Ground

Profesyonel Üye
Katılım
25 Ocak 2016
Mesajlar
2,220
Puanları
1,306
Yaş
37
Topraklama işinde masraftan kaçınılmaz, sen topraklama yapmazsan bir gün seni topraklarlar :)
Islak hacim linyeleri için 10mA kakr kullanmakta fayda vardır. 50-100TL arası kakr'ne para vermeyip hayatını riske atan milyonlar var bu memlekette.
Tanzim kuyruğunda ucuz sebze-meyve için bekleşen vatandaşlara baya sert bir cevap olmuş abi :) Yoksa cebindeki paraya acıma git en kralını yaptır verilebilecek en kolay cevap :)
 

kral kobra

Profesyonel Üye
Katılım
15 Mar 2019
Mesajlar
1,600
Puanları
1,306
Konum
Kocaeli
Tanzim kuyruğunda ucuz sebze-meyve için bekleşen vatandaşlara baya sert bir cevap olmuş abi :)

45 yaşındayım, millet olarak en çok neden kaybediyoruzu düşünürken ilk aklıma gelen "öncelikleri belirleyememek" tir. Önceliklerini belirleyemen her zaman kaybetmeye mahkumdur.
Salatadan biberden tasarruf edeyim derken evini ve canını kaybetme riskini düşünmez milyonlar. (Burada vatandaşı bilinçlendirme görevi biz teknik elemanlara düşüyor, bu konuda devlet teşviği de şart aslında.)
 
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
118,095
Mesajlar
832,075
Kullanıcılar
429,466
Son üye
Devran kılıçlar 11A

Yeni konular

Üst