Topraklama Olmayan Eve Çözüm

Anarşik

Üye
Apartmanda toprak hattı yok. Evdeki topraklama hattını nötr'e bağlayarak sıfırlama işlemi yapmışlar. Kaçak akım rölesi de yok. Resmen evdeki elektrik tehlike saçıyor :) . Ben de 1 adet kaçak akım rölesi sipariş ettim gelince bağlayacağım. Topraklama hattı için de kolay bir şekilde nasıl çözüm yapılabilir? Sigorta kutusu metal bir kutu gibi. Dışı boyalı. Sigorta kutusunun metal kısmına toprak hattının kablosunu bağlasam iş görür mü? Sigorta kutusu kimsenin ulaşamayacağı yüksek bir yerde.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Görmez.Mutlaka,topraklama tesisatı yaptır-
manız gerekir.Koymayı düşündüğünüz kaçak
akım,siz çarpıldıktan sonra ! ancak açma ya-
par.
Topraklama hattı çektirmem pek mümkün değil. Evde kiracıyım ve ev sahibi bu konularda parasal sorumluluğu pek üstlenmiyor. İnternette toprak hattı bulunmayan evlerde toprak kablosunu metal kalorifer borularına bağlayanları gördüm. Bu tarz bir çözüm nasıl olur?

Bu arada söylemeyi unuttum. Bunun insanlar için herhangi bir tehlike yaratacağını sanmıyorum çünkü boru attında ve peteklerde boya var. Boyanın bir kısmını kazıyıp oraya bağlasam olur mu sizce?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama hattı çektirmem pek mümkün değil. Evde kiracıyım ve ev sahibi bu konularda parasal sorumluluğu pek üstlenmiyor. İnternette toprak hattı bulunmayan evlerde toprak kablosunu metal kalorifer borularına bağlayanları gördüm. Bu tarz bir çözüm nasıl olur?

Bu arada söylemeyi unuttum. Bunun insanlar için herhangi bir tehlike yaratacağını sanmıyorum çünkü boru attında ve peteklerde boya var. Boyanın bir kısmını kazıyıp oraya bağlasam olur mu sizce?
Tam tersine okuduğum bir Mühendis makalesinde Hoca,metal tesisat ve kalorifer borularında kullanılan ketenin ve lastik contalar yüzünden potansiyel dengelenmenin sağlanamadığını tehlike oluştuğunu söylemişti.

Tam tersine okuduğum bir Mühendis makalesinde Hoca,metal tesisat ve kalorifer borularında kullanılan ketenin ve lastik contalar yüzünden potansiyel dengelenmenin sağlanamadığını tehlike oluştuğunu söylemişti.
Kalorifer tesisatının içinde su olduğu için her türlü topraklama yapmaz mı? Kaçak oraya akıca da kaçak akım rölesi atmaz mı?

Parasından kaçmazsanız,ihtiyaç güçte izo-
lasyon trafosu ! çözüm olur.Bu hal için,hiç
cihaz kullanmasanız bile,trafo kaybı nedeniy-
le bir miktar ! tüketim bedeli ödersiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri