Topraksız eve basit olarak nasıl topraklama sağlayabilirim?

Tanzim kuyruğunda ucuz sebze-meyve için bekleşen vatandaşlara baya sert bir cevap olmuş abi :) Yoksa cebindeki paraya acıma git en kralını yaptır verilebilecek en kolay cevap :)
DzHdpsOW0AA1pyK.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu arada makara bir detay paylaşayım sabah gırgırı olsun . 80 li yıllarda trt 2 yeni yayına başlamış ve her taraftan çekmezdi . Bu konuda babam baya bir hırs yapmış ama bir türlü yayını izleyememiştik . En sonunda babam kocaman aliminyum bir otobüs jant kapağı alıp gelip antene çevirmişti . Antenin bağlantı kutusunu falan ona aktarıp çanak anten gibi çatıya bağlamıştık . Peki bundan sonra izleyebildik mi . Malesef hayır :)

slmlar, arkadaşlar toprak hattı olmayan bir evim var, şofben kullanıyorum, şofbenin toprak hattını duvara bir çivi çakıp ona bağlasam topraklama görevi görür mü?

Öncelikle işi bilen kişilere yaptırın. Böyle bir mantık yok.
30 ma kaçak akım rölesi var şofbene bağlı, fakat bu cihazlar bana göre insan korumadan çok yangın koruma röleleridir, insanlar çarpılabiliyor bu röleler aktifken;

Profesörlerin üzerine tezler yazdığı konu hakkında sen gereksiz demeye diyorsun ilginç :)

slmlar, arkadaşlar toprak hattı olmayan bir evim var, şofben kullanıyorum, şofbenin toprak hattını duvara bir çivi çakıp ona bağlasam topraklama görevi görür mü?

Öncelikle işi bilen kişilere yaptırın. Böyle bir mantık yok.
30 ma kaçak akım rölesi var şofbene bağlı, fakat bu cihazlar bana göre insan korumadan çok yangın koruma röleleridir, insanlar çarpılabiliyor bu röleler aktifken;

Profesörlerin üzerine tezler yazdığı konu hakkında sen gereksiz demeye diyorsun ilginç :)
test üzerimde oldu, profesöre gerek yok, 30 ma kar röle takılıyken ve açıkken açık kabloya direk temas etmişim, kolum koptu sanarken hafif şişlikle atlattım, röle tepkisiz kaldı, aynı şekil başka yerde başka firmanın rölesinde, mermer örmek için çalışan bir sıvacı duvarda buatta açık faza denk geliyor çarpılıyor röle açmıyor, bunlar tesadüf değil, topraklama olmadan bunlar insan minsan koruyamaz bence

bunları bildiğim halde yıllardır topraksız bi şofbende duşumu almaktayım, çareyi ise şofben toprağını kullanılmayan bir su borusuna bağlamakla arıyorum (mecbur) en azından duvardan devreyi tamamlarsa röle veya sigorta açar diye

En az 2 metre çukura sığabileceği kadar yada 1 mkare çinko levha, topraklama teli levhaya 2-3 yerinden vidalanmak sureti ile ve çıkan toprağa gem malzemesi karılarak çukur tekrar kapatılır. Lakin 2-3 adet Bakır toprak çubuğu kullananda var.Genel olarak bu.
Apartmanda yüksek katta iseniz, çözüm yok gibi.
Varsa basit ve etkili çözüm önerisi olan ben de bilmek isterim.

test üzerimde oldu, profesöre gerek yok, 30 ma kar röle takılıyken ve açıkken açık kabloya direk temas etmişim, kolum koptu sanarken hafif şişlikle atlattım, röle tepkisiz kaldı, aynı şekil başka yerde başka firmanın rölesinde, mermer örmek için çalışan bir sıvacı duvarda buatta açık faza denk geliyor çarpılıyor röle açmıyor, bunlar tesadüf değil, topraklama olmadan bunlar insan minsan koruyamaz bence
bunları bildiğim halde yıllardır topraksız bi şofbende duşumu almaktayım, çareyi ise şofben toprağını kullanılmayan bir su borusuna bağlamakla arıyorum (mecbur) en azından duvardan devreyi tamamlarsa röle veya sigorta açar diye

Topraklama olmazsa olmaz zaten ama şunu unutma insanı fazlasıyla öldürecek akımda bile sigorta açma yapmayabilir. O yüzden KAR de olmazsa olmaz.

bugün röle ve topraklamalı bir yerde çalışırken çarpıldım, çarpılma bana göre şiddetliydi fakat röle açmadı bile, direk kabloya temas ettiğimden topraklama doğal olarak çalışmadı ama rölenin çalışması gerektiğini düşünüyordum, daha önce de bir çalışan başka bir binada kabloya temas edip çarpılmış röle açmamıştı, şofbenimin rölesine bu sebeple güvenemem, bu sebeple topraklama olmalı şofbende

dediğinize gelince malesef öyle bir imkanım bulunmuyor, 3.kattayım

Kaçak akım rölesi atmadıysa muhtemelen bozulmuştur. Çalıştığım şirkette 1000 civarı farklı işyerimiz var ve hepsinde her yıl kaçak akım rölelerini kontrol ettiriyoruz, çoğu seneden seneye bozuluyor. Bozulma nedenlerini bilmiyorum. O nedenle 30 mA'lık röle insan korumuyor demek doğru olmaz. Defalarca koruduğuna şahit olduk.

Forum istatistikleri

Konular
128,127
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri