Topraklama barası

Valla kimdir tanımam etmem ama üslubu hiç hoş değil. Bizde işin içindeyiz gördüğümüz birşeyi aktarıyoruz, bende bütün topraklama iletkenlerinin gelip eş potansiyel baraya bağladığının farkındayım ama adamlar eş potansiyel baranın altına koymuşlar işte mesnet izolatörünü. Bizim tesistede öyle. Sebebi ne? Sami Bey dediki genelde metal aksam üzerinde olmadıkları için. Ne güzel, mantıklıda geldi. Varsa bir bildiğin sende yazarsın.

Benim aklıma bara ile bağlantı noktası arasında farklı bir direnç oluşturmasın diye izolatör kullanılıyor diye geldi. Sonuçta hata akımı eş potansiyele bağlı iletkenden üzerinden doğrudan toprağa gitmek yerine bara ile bağlantı noktası arasındaki direnç noktasından da toprağa akmaya çalışacak. Buda hata akımının düşmesine sebep olarak sigortanın açma süresini uzatacak vs.​
Buradaki elemanında elinde olan malzemeyle uydurma bir iş çıkardığı aşikar ama bende bir sorun olacağını düşünmüyorum. Ha ben bu işin kabul komisyonunda olsam söktürür o malzemeleri izolatör taktirirdim paşa paşa . Bir kere görsel olarak çok çirkin, uydurma olduğu çok belli .
Esas ben bu kablolar niye tava ile değil de yerde sürünerek geliyor onu merak ettim . Solda yukarı giden kablolar ne ? Bir dağınıklık var sanki @fgencal .

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Esas ben bu kablolar niye tava ile değil de yerde sürünerek geliyor onu merak ettim . Solda yukarı giden kablolar ne ? Bir dağınıklık var sanki @fgencal .
Adamın canı sıkkınmış. Ulan zaten parayıda doğru düzgün ödemiyorsun al sana böylesi müstehak diyerek elindeki malzemelerle ortaya sanat eseri çıkarmış. Bakar mısın profilleri bile öylece sadece antipas boyası ile bırakmışlar. Hepsi işi daha ucuza getirmek için.

izalatör olursa pano gövdesine kaçak olma durumunda arıza ve ölçum kolaylığı olur ama zorunluluk varmıdır bilmiyorum konursa iyi olur
Her halükarda pano gövdesine toprak verilmeli zaten. Arkadaşlar zaten pano gövdesi baraya bağlı neden mesnet izalatör kullanılıyor bunu tartışıyor.

Ben de eş potansiyel için izalatör kullanılması tarafındayım.

Zaten böyle işe şambrelden fazlası gitmez yazık olur.
Aklıma geldi . Bizim işyerindeki trafoların tank koruma rolesinin sağlıklı çalışması için trafonun zemine basan yerlerine kalın kaucuk bant yerleştirilmiş. Zamanında hangi mühendisin aklına geldiyse . Kacak akımı bir noktaya yönlendirmek için. Konu ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

E neden koyuyorlar mesnet izolatörünü? Uygulama hatası mı?

Ekli dosyayı görüntüle 101890
https://www.radsan.com.tr/urunler/t.../izalatorlu-es-potansiyel-topraklama-baralari

Eğitim sistemimizde eksikler olduğunu kabul ediyorum. Yukarıdaki baraları satanların ve eğitim modülleri hazırlayanların kafası benden daha güzel olmalı!
Ekli dosyayı görüntüle 101892

http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Pano Bara Montajı.pdf

izolatörün yaltımdan daha çok montaj kolaylığı sağladığı için kullanıldığı kanaatindeyim. izolatör yüksekliği kablo bağlantısını kolaylaştırıyor.

izolatörün yaltımdan daha çok montaj kolaylığı sağladığı için kullanıldığı kanaatindeyim. izolatör yüksekliği kablo bağlantısını kolaylaştırıyor.
Belkide. Bundada bağlantı kolay olur aslında.
https://www.radsan.com.tr/urunler/t...lama-fens-barasi-tek-sira-delikli-kulakli-tip
Aklıma geldi . Bizim işyerindeki trafoların tank koruma rolesinin sağlıklı çalışması için trafonun zemine basan yerlerine kalın kaucuk bant yerleştirilmiş. Zamanında hangi mühendisin aklına geldiyse . Kacak akımı bir noktaya yönlendirmek için. Konu ile alakalı olduğunu düşünüyorum.
Mutlaka birşeyler düşünmüş olmalı. Bizde trafolar bakalit tekerler üzerinde duruyor.

abi siz hiç kullanmadığınız için yada bağlamadığınız için analamıyor olabilirsiniz . onun 2 amaçı var 1 estetik olsun 2 arkasına anahtar pense pabuç girsin deye metrik 8 ve mrtrik 10 vidayı standartta 4 cmden başlar daha azları vardır ama yaygın kullanımı 3. 4 cm dir o vidayı takabilmek için baranın yüksek olması gerekir normal bir anahtarın çalışabesi için atıyotum komnbine 17 anahtarın metrik 10 vida için çalışabilmesi için gerkli minumum mesafe 4 cm dir .. 2 cm vidanın başı 2 cmd anahtarın boyu için o nedenle o barayı yüsek yapıyorlar el ayak girsin diye .. şimdi e ben bunu açık ağız anahtarla sıkarım deyen aklı evel arakadaşlar çıkacaktır sıkamazsın kardeşim . biz türkiyede hep sıkıyoruz bu doğrudur ava abaşka bir yerde sıkamazsın tüm elektrik ekipmanlarını belirtilen torkta tork anahtarı ile sıkman lazım . tork anahtarıda açık ağız olmaz .

neyse siz bildiğinizi düşünebilirsiniz benim kafam güzel ama kafam nasıl güzel güzel olan sizinki değil özür dilerim bu nedenle ben bir daha sağda solda topraklamayı izole ediyoruz tavalardan izoleli topraklama kablosu geçiriyoruz
binalara faraday kafesini izalasyonlu iletkenden yapıyoruz gibi laflar etmiyim.. bana gülmesinler ...

Forum istatistikleri

Konular
128,334
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri