Topraklama tesisatı uygunsuzlugu

Selamün aleyküm

Toprak hattı ile ilgili sorularım olacak arkadaşlar,

15 sene önce tecrübesiz kişi tarafından yapılmış tesisat,

30cm derinden dik olarak TEK ÇUBUK 6mm2 kablo ile çekilmiş, bağlantı yeri izole sağlam izole edilmemiş.

Daha büyük sorun ise toprak kuru,hemen yanından su kanalı geçmesine rağmen. Üstüne 20cm beton atılmış. Sulama yapılmamış

Meger cihazım yok, multimetre ile YT'de dolaşan dandik testlerde sorun çıkarmadı.

Gelelim ikinci konuya;
Küresel değişimler sonucu yıldırım düşme olayları arttı. Bu nedenle gelecekte parafodr koymayı düşünüyorum, toprağa aktarım için 16mm2 şartı var. 16mm2 NYA 7metre toprak klemens mesafesi, 3x16mm topraklama kazığı (kaz ayağı olmayacak. 1m ara ile düz çizgi, 1m civarı çukur + dikey saplama)

Düzenlemeye lüzum yoksa uğraşmak istemiyorum. Ha var ise ikinci konuyu uygulamaya çalışacağım?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
toprağa aktarım için 16mm2 şartı var. 16mm2 NYA 7metre toprak klemens mesafesi, 3x16mm topraklama kazığı (kaz ayağı olmayacak. 1m ara ile düz çizgi, 1m civarı çukur + dikey saplama)
düzenlemeye lüzum yoksa neden istesinler? uğraşmak istiyorsan ilk şikayet ettiğin adamdan farkın ne olacak?
yaptım oldu, saldım çayıra, mevlam kayıra mı diyeceksin?

Yanlış anlaşılma olmasın. Zamanım yok, bu şekilde uygun değil biliyorum. Tek faz ev için uygunsa değişmeyeceğim

Yanlış anlaşılma olmasın. Zamanım yok, bu şekilde uygun değil biliyorum. Tek faz ev için uygunsa değişmeyeceğim
ne diyebiliriz ki, sadece siz bilirsiniz demek düşer bize. hani yıldırım filan diyorsunuz, küresel değişim. yani onlarda fazla zaman ayırmadan düşüveriyor, hele yıldırım hiç düşünmüyor. paratoner varmış yokmuş, Parafudr zımbırtısı filan onun hiç ilgisini çekmiyor. topraklama düzgün yapılmış yapılmamış umurunda bile değil. siz bilirsiniz kafanıza göre takılın yönetmelik filan zaten bunlar boş şeyler, sadece evrak işi, var mı var de geç.

Selamün aleyküm

Toprak hattı ile ilgili sorularım olacak arkadaşlar,

15 sene önce tecrübesiz kişi tarafından yapılmış tesisat,

30cm derinden dik olarak TEK ÇUBUK 6mm2 kablo ile çekilmiş, bağlantı yeri izole sağlam izole edilmemiş.

Daha büyük sorun ise toprak kuru,hemen yanından su kanalı geçmesine rağmen. Üstüne 20cm beton atılmış. Sulama yapılmamış

Meger cihazım yok, multimetre ile YT'de dolaşan dandik testlerde sorun çıkarmadı.

Gelelim ikinci konuya;
Küresel değişimler sonucu yıldırım düşme olayları arttı. Bu nedenle gelecekte parafodr koymayı düşünüyorum, toprağa aktarım için 16mm2 şartı var. 16mm2 NYA 7metre toprak klemens mesafesi, 3x16mm topraklama kazığı (kaz ayağı olmayacak. 1m ara ile düz çizgi, 1m civarı çukur + dikey saplama)

Düzenlemeye lüzum yoksa uğraşmak istemiyorum. Ha var ise ikinci konuyu uygulamaya çalışacağım?
30cm kazık boyu bana minik bir iş tecrübesini hatırlattı. Okuyunca şaşırmadım, yazıklar olsun.

Topraklama Yönetmeliğinde, korozyona uğramaması için min kesit 16mm2 bakır verilmektedir. 16mm2 taban değeridir(diğer iletkenler için de eşdeğer kesitler var hatırlayamadım, kitabıma bakıp sonra yazarım.) Kazıklar arası mesafe kazık boyunun en az 2 katı kadar olmalıdır. Kazıklar 90 derece açı ile yerleşmeli ve kazık tepesi ile toprak arası mesafe en az 50cm olmalıdır.

Bir soruda bu kadar zan altında nasıl bırakıldım anlamadım. Paratoner hakkında bilgim var. Uzun iş ve masraftan dolayı, ayrıca paratoner güçlü çekiş özelliği ile bana Uygun değil. Yapmayacağım değil. Çalışıyor ise yoluna baksın. Ama yapılacaksa ikinci adımı bahsettim .
ne diyebiliriz ki, sadece siz bilirsiniz demek düşer bize. hani yıldırım filan diyorsunuz, küresel değişim. yani onlarda fazla zaman ayırmadan düşüveriyor, hele yıldırım hiç düşünmüyor. paratoner varmış yokmuş, parafudr zımbırtısı filan onun hiç ilgisini çekmiyor. topraklama düzgün yapılmış yapılmamış umurunda bile değil. siz bilirsiniz kafanıza göre takılın yönetmelik filan zaten bunlar boş şeyler, sadece evrak işi, var mı var de geç.
30cm kazık boyu bana minik bir iş tecrübesini hatırlattı. Okuyunca şaşırmadım, yazıklar olsun.

Topraklama Yönetmeliğinde, korozyona uğramaması için min kesit 16mm2 bakır verilmektedir. 16mm2 taban değeridir(diğer iletkenler için de eşdeğer kesitler var hatırlayamadım, kitabıma bakıp sonra yazarım.) Kazıklar arası mesafe kazık boyunun en az 2 katı kadar olmalıdır. Kazıklar 90 derece açı ile yerleşmeli ve kazık tepesi ile toprak arası mesafe en az 50cm olmalıdır.
Kusura bakmayın başta doğru anlatamadım, kazık boyu değil! 30cm Çukur boyu, kazık 1m çapını bilmiyor 16mm veya yakın, kazık tepesi ile toprak arası mesafe 30cm. Daha güzel açıkladım
Mesafe bir katı biliyordum, değilmiş. L şeklinde 2m mesafe ile yapılacak

Son düzenleme:
Bir soruda bu kadar zan altında nasıl bırakıldım anlamadım. Paratoner hakkında bilgim var. Uzun iş ve masraftan dolayı, ayrıca paratoner güçlü çekiş özelliği ile bana Uygun değil. Yapmayacağım değil. Çalışıyor ise yoluna baksın. Ama yapılacaksa ikinci adımı bahsettim .

Kusura bakmayın başta doğru anlatamadım, kazık boyu değil! 30cm Çukur boyu, kazık 1m çapını bilmiyor 16mm veya yakın, kazık tepesi ile toprak arası mesafe 30cm. Daha güzel açıkladım
Mesafe bir katı biliyordum, değilmiş. L şeklinde 2m mesafe ile yapılacak
Kazık boyu 1 metre ise kazık derinliği en az 150cm olmalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri