Toprak hattinda nötr var !

konu sahibi ölçümleri verse de çözüm sunulsa .

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Aslında ilk karşılaştığımda bende enteresan bir durum olarak gördüm.
Yüksek watt çeken bir cihaz sürekli sigorta atıyorsa. bizim uyanık elektrikçiler eksi bağlantıyı toprak hattı ile birleştiriyorlar. Mesele bundan ibaret yani.
Yani şimdi benim sistemde toprak notr ile mi birleştirilmiş kesin olarak,o yüzden mi toprak ve nötr birbirinden farksız görünüyor?
Hemen ölçüp geliyorum

Yani şimdi benim sistemde toprak notr ile mi birleştirilmiş kesin olarak,o yüzden mi toprak ve nötr birbirinden farksız görünüyor?

Hemen ölçüp geliyorum
Evet aynen öyle. Kesinlikle de eminim. Hatta Kaçak elektrik bile kullanılıyor olabilir :)

ölçümler nereden yapacaksınız ?
boşta ve yükte yaparsanız daha iyi olur .

Hemen ölçüp geliyorum
Konu çok enteresan bir konu?
Benim başımdan böyle bir olay geçti.
Çözmem iki günümü aldı
3 bilgisayar ekranı ve 3 tane de kamera kayıt cihazı yandı. hiç bir sorun yokmuş gibi görünüyordu.
anlık olarak cihazlar patlasa hemen sorunu çözerdim. Ancak sorun bir kaç saat sonra cihazların patlaması ile sonuçlanıyordu.
Yani başımdan geçen bir olay olmasa konuya müdahil olmazdım.
Hemen ölçüp geliyorum
Faz-nötr =224v
Nötr-toprak=0~1v
Faz-toprak=222 v
Bunun yaninda ölçü aletimin sanirim kalibrasyonu net değil sürekli dalgalaniyor 220~245 civarı saniyelik değişiyor

Faz-nötr =224v
Nötr-toprak=0~1v
Faz-toprak=222 v

normal değerler . sorun nerede ?

Bunun yaninda ölçü aletimin sanirim kalibrasyonu net değil sürekli dalgalaniyor 220~245 civarı saniyelik değişiyor

yükte ölçümü yoksa boşta ölçüm ?
boşta ölçüm ? yapın .
voltaj dalgalanması olabilir .

Hemen ölçüp geliyorum

Faz-nötr =224v
Nötr-toprak=0~1v
Faz-toprak=222 v
dediğim gibi olay...
toprak hattınıza biri nötr bağlantı yapmış.
hatta bazen toprak faz arası 600 volta kadar çıkar....
Binayı tesla bobinine çevirmişler :)
Hatta çözüm istiyorsanız şöyle yapın kendi dairenizin toprak hattını kesin. o zaman düzeldiğini göreceksiniz.

Hemen ölçüp geliyorum
Faz-nötr =224v
Nötr-toprak=0~1v
Faz-toprak=222 v

kaçak akım röleniz yok mu ?

Hatta binadakileri öldürmek istiyorsanız eğer bina topraklamasını kesin.
Sistem bu şekilde kalsın. Elektrik hattına dokunmanıza bile gerek yoktur. Ark olarak prize yaklaştığınız anda çarpar. Cinayet romanlarına konu olacak bir konu :)

dediğim gibi olay...
toprak hattınıza biri nötr bağlantı yapmış.
hatta bazen toprak faz arası 600 volta kadar çıkar....
Binayı tesla bobinine çevirmişler :)
Hatta çözüm istiyorsanız şöyle yapın kendi dairenizin toprak hattını kesin. o zaman düzeldiğini göreceksiniz.

Hatta binadakileri öldürmek istiyorsanız eğer bina topraklamasını kesin.
Sistem bu şekilde kalsın. Elektrik hattına dokunmanıza bile gerek yoktur. Ark olarak prize yaklaştığınız anda çarpar. Cinayet romanlarına konu olacak bir konu :)

ibretlik postlar

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri