Telekom kablo birleştirme

erkan1525

Üye
Merhaba,
Geçenlerde gördüm telekomun arıza ekibi şu ince kabloları birleştirmek için bir aparat kullanıyordu küçük plastik bir parçanın içine birleştireceği kablonun uçlarını takıp normal bir penseyle hafifçe sıkıyordu. Çok pratik ve güzel. Çok işime yarar böyle birşey. Ne olduğunu sordum söylemedi bencil. Bu şey tam olarak nedir? Nasıl temin ederim? bilen varmı acaba?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kabloları sokete çakan "soket pensesi" diye tabir edilen bir tarafı 4 pin diğer tarafı 8 pin kablo çakmanızı sağlar.
Telefon kablolarını ankastraya çakana ise "kepkep" aleti yada pensesi denir.
Sakın adı neden kepkep diye sorma ben de bilmiyorum(Beni takip etme bende kayboldum.)

Ek boncuğu dediklerini biliyorum..

Kabloları sokete çakan "soket pensesi" diye tabir edilen bir tarafı 4 pin diğer tarafı 8 pin kablo çakmanızı sağlar.
Sakın adı neden kepkep diye sorma ben de bilmiyorum(Beni takip etme bende kayboldum.)

senin bahsettiğin şey ağ pensesi degil mi (biz öyle deyoruz ). Kepkep dediğin şeyde kabloları klemense yerleştirmek için kullanılıyor.

Son düzenleme:
ek boncugu diye gecer piyasada boncugun icinde slikon veya slikona benzer bir madde var ve telefon kablolari ekinde cok ise yarar genelde telkomcular kullanir boncugun ozelligi su gecirmez olusudur izmir cesme karakolunu yaparken kepce 100 ciftlik ana telefon hattimi koparmisti bu boncuklardan kullanarak isimi halletmisitm.

Abi sorun o ki bulmak mümkün değil. Telekon nerden getiriyorsa artık bilmiyorum. Gerçekten olsa çok işe yarardı

Nasıl çok işe yarar ki? belli çaptaki teli birleştirir genel amaçlı gibi kullanamazsınız! YUrt dışı sitelere bak ör: çin. Telekomculara sor ;)

"Kepkep" diye belirttiğiniz aletin adı aslında "Krone Pensesi"dir bilginiz olsun.

Bahsettiğiniz ek parçasının literatürde ki ismi YAK-X dir. X yerine kullanacağınız çapa göre bir uzantı gelir( YAK-1; YAK-2... gibi)
Nette YAK konnektör olarak aratırsanız istediğiniz sonuçlara ulaşırsınız.
Bu konnektörleri; tecrübeli değilseniz normal pense ile sıkamazsınız, düzgün kapanmaz, ağzı özel açılmış ve YAK konnektör sıkma pensesi olarak geçen özel bir pense ile sıkmanız gerekir.
Uzun yıllardır ilgilenmiyorum ama eskiden en iyi marka 3M ardından KUNT idi. Şimdi kimlerde vardır bilmiyorum ama halen kullanıldığına göre piyasada mevcuttur.
RAYCHEM firmasının ürettiği BEKT( Büzüşen Ek Kılıf Takımı) ile kullanılır genelde. Perler bulunup eklendikten sonra BEKT ile kapatılır.Ebatlarına göre A sı B si C si vardır. Bir maket bıçağı ve şalama yeter.

Krone pensesi için Genç arkadaş cevabı vermiş.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri