Sulama Sistemi Motor Kontrolü

Wazala

Üye
Arkadaşlar, bir bölgenin sulanması için otomatik sulama sistemi kurulmuş. 4 çıkışlı bir kontrol ünitesi ile 24V AC 4 adet valf kontrol ediliyor. Ancak su boruları şebekeye bağlı değil. Bir motor yardımıyla 3-4 metre ilerdeki bir depodan su pompalanıyor. Yani vanaları belli saatlerde açılıp kapanacak şekilde ayarladık ancak bu saatlerde motorun da çalışıp su pompalaması gerekiyor.
Kontrol ünitesinin çıkışlarını motoru da kontrol edecek şekilde kullanmak istiyorum. Valflerden herhangi biri açıldığında motor da çalışmaya başlasın. Basit bir mantıkla 4 adet röleyi paralel bağlayıp valflere giden çıkışları aynı zamanda rölelere vermeyi düşündüm. Ancak maliyetin de çok artmasını istemiyorum. Daha mantıklı bir çözümü yada dediğim gibi kullanabileceğim bir röle tavsiyesi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bence motora 1 adet kontaktör koyup motorun kontaktöründen valflere dagıtsan daha maliyetsiz olur tek kontaktör veya röle ile olur
maliyet daha ucuz olur

Vanalar için bagladıgınız rölelerde, ikinci bir kontak varsa, bu kontakların girişine, motor kontaktörünün bobin gerlimine uygun gerilim verin,dört rölenin çıkışlarınıda paralel bağlayın. Böylece hangisi çekerse çeksin, motor kontaktörü devreye girip çıkacakdır. Ben, vanalar için birer zaman sayacı koyup, ayrıca röle bagladıgınız düşündüm. Direkt zaman saatinden vanalara cıkıyorsanız, her bir vana için birer röle baglayınız..

bence çozume tersten yanı sondan başa doğru yapmaya çalışıyorsunuz ben bu sistemı kursaydım önce motoru çalıştırır örnek 1 saat birincı vanayı açardım sure doldu kapat tekrar aç bu sefer ikinci vanayı açsın bu şekilde olursa basıt tırnaklı saatle ılave onluk sayıcı 4017 çıkışlarına röle bağla vanalarına açsın kapatsın

dostum motordan kast ettıgın hıdrafor mu?

eger hıdrafor ise hıdrafor u acıp kapamana gerek yok cunku sulama kapalı oldugunda hıdrafor uzerınde ayarlanan basınc degerıne geldıgınde durur ! selenoıd'e 24 volt geldıgınde valf ceker sular acıldıgında hıdrofordakı basınc degerı duser ve hıdrafor calısır...
egerkı hıdrafor sureklı calısıyorsa sulama borularında kacak vardır.. kolay gelsın

220V tek faz bi asenkron motor var depoya daldırılmış bir hortumla suyu çekip diğer taraftan borulara gönderiyor. Zamanında otomatik sulamayı çalıştıramamışlar, sivri zekanın biri manuel vana takmış valflerin önüne. Valfleri pasif hale getirmişler gerektiğinde gidip motoru çalıştırıyolar ve vanaları sırayla açıyolar. Ben şu an kontrol devresini bağladım valfleri kontrol ediyorum. İstediğim bir çeşit "or kapısı" kullanarak valflerden herhangi biri açıldığında motorun da çalışmasını sağlamak. 4 tane röle ile yapabilirim ama motorun çektiği akımla orantılı olarak rölelerin maliyetleri baya artıcak. İtiraf edeyim sulama sistemi askeriyenin biz de ucuz iş gücü ile bişeyler yapmaya çalışıyoruz. Elektrik mezunu asteğmen olarak bu iş bana düştü :) Ucuz yollu bir röle yada daha mantıklı bir yol arıyorum.

220V tek faz bi asenkron motor var depoya daldırılmış bir hortumla suyu çekip diğer taraftan borulara gönderiyor. Zamanında otomatik sulamayı çalıştıramamışlar, sivri zekanın biri manuel vana takmış valflerin önüne. Valfleri pasif hale getirmişler gerektiğinde gidip motoru çalıştırıyolar ve vanaları sırayla açıyolar. Ben şu an kontrol devresini bağladım valfleri kontrol ediyorum. İstediğim bir çeşit "or kapısı" kullanarak valflerden herhangi biri açıldığında motorun da çalışmasını sağlamak. 4 tane röle ile yapabilirim ama motorun çektiği akımla orantılı olarak rölelerin maliyetleri baya artıcak. İtiraf edeyim sulama sistemi askeriyenin biz de ucuz iş gücü ile bişeyler yapmaya çalışıyoruz. Elektrik mezunu asteğmen olarak bu iş bana düştü :) Ucuz yollu bir röle yada daha mantıklı bir yol arıyorum.

:):) http://www.xdelete.com/wp-content/uploads/role1.jpg bu röle sana fazlasıyla yetecekdır k gelsın

ucuz roleler var piyasada ama sana ne kadar yardımcı olur bilmem

Arkadaşlar, bir bölgenin sulanması için otomatik sulama sistemi kurulmuş. 4 çıkışlı bir kontrol ünitesi ile 24V AC 4 adet valf kontrol ediliyor. Ancak su boruları şebekeye bağlı değil. Bir motor yardımıyla 3-4 metre ilerdeki bir depodan su pompalanıyor. Yani vanaları belli saatlerde açılıp kapanacak şekilde ayarladık ancak bu saatlerde motorun da çalışıp su pompalaması gerekiyor.
Kontrol ünitesinin çıkışlarını motoru da kontrol edecek şekilde kullanmak istiyorum. Valflerden herhangi biri açıldığında motor da çalışmaya başlasın. Basit bir mantıkla 4 adet röleyi paralel bağlayıp valflere giden çıkışları aynı zamanda rölelere vermeyi düşündüm. Ancak maliyetin de çok artmasını istemiyorum. Daha mantıklı bir çözümü yada dediğim gibi kullanabileceğim bir röle tavsiyesi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Valflerden herhangi biri açıldığında motor da çalışmaya başlasın dediğine göre valflerin bobin beslemesine uygun kontaktör al. Herhangi Valfin bobini ile kontaktörü paralel bağla. Valf açtığında motorunda devreye girsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri