Şofben ve termosifonlu hibrit sistem ile su ve doğalgaz tasarrufu

ambarlı

Üye
Arkadaşlar yaklaşık 20 yıldan beri evimde kullandığım ve önemli oranda su ve doğalgaz tasarrufu sağladığım sistemi anlatmak istiyorum.
Bizim evin sıcak su ihtiyacını ana kaynak olarak doğalgazlı şofbenden karşılıyorum.Şofben mutfakta konumlandırılmış.Mutfak ile banyo arası boru mesafesi (ölçtüm) 22 metre.Bu mesafeden şofbenden gelen yaklaşık 20 litre kadar suyu ısınıncaya kadar boşa akıtmak durumunda kalıyorduk.Bu durum banyoyu her kullandığımızda gerçekleşiyordu.Sadece olumsuz olan durum bu değildi bir de banyo esnasında akan sıcak suyu kapatıp tekrar açtığımızda suyun soğuması ve şofbenin suyu tekrar ısıtmasına kadar gelen soğuk suyu boşa akıtmak durumunda kalıyorduk.Yani sıcak suyun sıcaklığında banyo esnasında rahatsız edici bir düşme ve yükselme dalgalanma vardı.suyun sıcaklığındaki bu dalgalanma kışın çok daha belirgin ve rahatsız edici oluyordu.Bu durum da su ve doğalgaz kaybını çok daha fazla arttırıyordu.Soruna çözüm bulmam gerekiyordu ve buldum.Şofbenden gelen Sıcak su hattını banyoya en yakın yerde buldum ve şofbenden gelen sıcak su hattını ariston andris lux 15 lt elektrikli termosifona bağladım. Termosifonun çıkışını da tekrar banyo sıcak su hattına bağladım.Termosifon elektrikli olduğundan elektrik sarfiyatını kontrol etmek için de kontaktörlü zaman röleli bir pano yaptım.Banyoya girmeden yarım saat kadar önce panoya koyduğum start butonuna basarak zaman rölesinin 45 dakika ile sınırlı bir zaman boyunca kontaktörü çektirmesini ve termosifonun enerjilenmesini sağlıyorum.Termosifon kapasitesi küçük olduğundan suyu hemen ısıtıyor.Banyoya girdiğimde sıcak suyum anında geliyor.şofben devreye girip suyu ısıtıncaya kadar termosifon sıcak su ihtiyacımı karşılıyor.sonrasında da zaten şofben sıcak su ürettiğinden termosifon içindeki su zaten sıcak su ile dolu oluyor.Banyo esnasında suyu istediğim gibi kapatıp açıyorum ve suyun sıcaklığında da bir düşme yükselme olmuyor.20 yıl önce bu sistemin bana yaptığı su ve doğalgaz tasarrufunun yılda 5 adet ariston 15 lt kapasiteli termosifon aldıracak kadar olduğunu hatırlıyorum.Bu şekilde ülkemizin sınırlı olan su kaynaklarının da korunmasına katkım olduğunu düşünüyorum.

Doğal gaz kombileri genelde mutfakta konumlandırılıyor. Fakat sizde mesafe gerçekten çok fazla. Sıcak su gelinceye kadar suyu ne kadar akıtmak gerektiği ölçülebilir. Benim sistemim (sanırım bir çoğu da böyle yapıyordur), duş suyunun ısınmasını beklediğim süre akan suyu bir kovaya akıtarak sonra gerektiğinde kullanıyorum, suyu boşa israf etmiyorum. Ama sırf bu değil ki, diş fırçalarken, traş olurken de suyu boşa akıtmamak gerekir. Bu mikrop döneminde ilk slogan 20 saniye ellerin sabunla yıkanmasıdır. Bu noktada da suyun, ellerin ovalama, övüştürme esnasında suyun boşa akması nüfusla çarpılırsa kaç günlük su ihtiyacını karşılar hesaplamak lazım. Yıkama uyarısı yanında suyu boşa akıtmayın notu da düşülmeliydi! Geçmişte bir zamanlar "önce sabunu alın sonra suyu açın" uyarısı vardı, şimdilerde çok kişi hatırlamaz. Suyu açıp sabunu alıncaya kadar bile 7-8 saniye su boşa akmaktadır. El uzatınca açılan elektronik musluk/bataryalar olsa da sonuçta iş bilinçli kişide bitiyor.
Termosifonun her ne kadar belli bir yalıtımı olsa da çok uzun saatler sıcaklığını muhafaza edebileceğini sanmıyorum. Sürekli devrede olacak. Ayrıca kombiden gelen soğuk suyu da ısıtması düşünülürse ne kadar elektrik enerjisi tüketir hesaplamak lazım ki, konfor yanında ne kadar tasarruf ediliyor belli olsun.

Hazır konu açılmışken benim de konu olarak açmayı düşündüğüm benzer bir konuyu, su değil de ısı tasarrufu olarak, müsaadenizle eklemek istiyorum.
Şimdi evlerimizde sıcak suyu hem mutfakta hem banyoda kullanıyoruz. Bulaşık ve çamaşır makineleri dahil. Bunlardan çıkan sıcak suyu da gidere bırakıyoruz ya. Banyo ve mutfağın su giderleri bir 20-30 litrelik termosifon gibi yassı bir tankta toplanır ve dairenin su girişi de bu tankın içinden bir kaç dolanımdan sonra atık suyun ısısını alacak (eşanjör) şekilde tesisata gelecek, dairenin giriş suyuna aktarabilir. Hatta selenoid valflerle bir by-pass hattı da çekilerek gelen su belli sıcaklıklarda veya giriş sıcaklığına yakınsa doğrudan çıkışa yönledirilebilir. Böylece tank sıcak iken soğuk su kullanımında tank soğutulmamış olur. Genelde banyoların tabanı bu tür tank yerleştirebilmek için müsaittir. Tabi bu sistem inşaat yapım esnasında projelendirilmeli. Sonradan yapmak kolay değil. Bilmem uçuk bir düşünce mi, ne dersiniz?

Arkadaşlar yaklaşık 20 yıldan beri evimde kullandığım ve önemli oranda su ve doğalgaz tasarrufu sağladığım sistemi anlatmak istiyorum.
Bizim evin sıcak su ihtiyacını ana kaynak olarak doğalgazlı şofbenden karşılıyorum.Şofben mutfakta konumlandırılmış.Mutfak ile banyo arası boru mesafesi (ölçtüm) 22 metre.Bu mesafeden şofbenden gelen yaklaşık 20 litre kadar suyu ısınıncaya kadar boşa akıtmak durumunda kalıyorduk.Bu durum banyoyu her kullandığımızda gerçekleşiyordu.Sadece olumsuz olan durum bu değildi bir de banyo esnasında akan sıcak suyu kapatıp tekrar açtığımızda suyun soğuması ve şofbenin suyu tekrar ısıtmasına kadar gelen soğuk suyu boşa akıtmak durumunda kalıyorduk.Yani sıcak suyun sıcaklığında banyo esnasında rahatsız edici bir düşme ve yükselme dalgalanma vardı.suyun sıcaklığındaki bu dalgalanma kışın çok daha belirgin ve rahatsız edici oluyordu.Bu durum da su ve doğalgaz kaybını çok daha fazla arttırıyordu.Soruna çözüm bulmam gerekiyordu ve buldum.Şofbenden gelen Sıcak su hattını banyoya en yakın yerde buldum ve şofbenden gelen sıcak su hattını ariston andris lux 15 lt elektrikli termosifona bağladım. Termosifonun çıkışını da tekrar banyo sıcak su hattına bağladım.Termosifon elektrikli olduğundan elektrik sarfiyatını kontrol etmek için de kontaktörlü zaman röleli bir pano yaptım.Banyoya girmeden yarım saat kadar önce panoya koyduğum start butonuna basarak zaman rölesinin 45 dakika ile sınırlı bir zaman boyunca kontaktörü çektirmesini ve termosifonun enerjilenmesini sağlıyorum.Termosifon kapasitesi küçük olduğundan suyu hemen ısıtıyor.Banyoya girdiğimde sıcak suyum anında geliyor.şofben devreye girip suyu ısıtıncaya kadar termosifon sıcak su ihtiyacımı karşılıyor.sonrasında da zaten şofben sıcak su ürettiğinden termosifon içindeki su zaten sıcak su ile dolu oluyor.Banyo esnasında suyu istediğim gibi kapatıp açıyorum ve suyun sıcaklığında da bir düşme yükselme olmuyor.20 yıl önce bu sistemin bana yaptığı su ve doğalgaz tasarrufunun yılda 5 adet ariston 15 lt kapasiteli termosifon aldıracak kadar olduğunu hatırlıyorum.Bu şekilde ülkemizin sınırlı olan su kaynaklarının da korunmasına katkım olduğunu düşünüyorum.
Helal olsun sana kardeş,çok akıllıca düşünmüssünüz vede yaptıgınız oldukca mantıklı.Bu sayede evlerdede hem konfor hemde tasarrufu saglamıssınız.

Kolay gelsin .

Tesisatı ( sistemi ) yapacaklara için projelendirme yaparsanız daha iyi olur düşüncesindeyim .

Ek olarak basınç ,debi , denge kabı vs gibi ? durumları .
Sadece sıcak su açılıp ılık durumda ( belirlenen ısı derecesinde ) tesisata denge kabı ve istenilen dereceli musluk bağlayarak ( düşündüm )
hakkında bilğiler verirseniz . Teşekkürler .

Forum istatistikleri

Konular
128,154
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri