sokak aydınlatma kablo kesiti

Anlattıklarınızdan benim bilmediğim bir teknik bilgi olduğunu seziyorum ama inanın tam olarak anlamadım bilgileri veriyorum;

4*16 kablo kullanacağım 3 faz 1 nötr. 2 fazından besleme yapacağım. 1 fazını boş bırakacağım. Her direğe 1 faz bağlayacağım her direkteki 1 faza düşen yük 100watt yani.
şimdi buna göre nasıl bir gerilim düşümü hesabı yapılır?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Anlattıklarınızdan benim bilmediğim bir teknik bilgi olduğunu seziyorum ama inanın tam olarak anlamadım bilgileri veriyorum;

4*16 kablo kullanacağım 3 faz 1 nötr. 2 fazından besleme yapacağım. 1 fazını boş bırakacağım. Her direğe 1 faz bağlayacağım her direkteki 1 faza düşen yük 100watt yani.
şimdi buna göre nasıl bir gerilim düşümü hesabı yapılır?

İşlerimden dolayı epey bir süre ilgilenemedim kusura bakma.

1.Direkten 57.direğe kadar 4x16NYY kablo çekip direklere fazları sıra ile dağıtman halinde R-S-T-R-S-T-... Toplam gerilim düşümü %eT=4,3 çıkıyor sınır değerde hesabını yine istediğin gibi yaptım

2 fazdan besleyip 1 fazı boşa çıkarma gibi bir uygulama kabul edilemez! aşırı dengesiz! yüklemiş olursun gerilim düşümün devasa çıkar.Aklından bile geçirme.

Estağfurullah,

Anlamadığım nokta şu 57 direk var herbiri iki lamba 114x0,07=7,98kw benim trafom 800kva herbir faza 4 kw yük binse bu yük nasıl olacakta trafoyu sarsacak dengesiz yüke sebep olacak ayrıca dengesiz yüklenme neden tek faz gibi çalışan bir sistemde gerilimi düşürüyor? yük fazla olsa belki trafo içerisindeki harmoniği bozduğundan diye aklıma geliyor ama çözemedim.

Estağfurullah,

Anlamadığım nokta şu 57 direk var herbiri iki lamba 114x0,07=7,98kw benim trafom 800kva herbir faza 4 kw yük binse bu yük nasıl olacakta trafoyu sarsacak dengesiz yüke sebep olacak ayrıca dengesiz yüklenme neden tek faz gibi çalışan bir sistemde gerilimi düşürüyor? yük fazla olsa belki trafo içerisindeki harmoniği bozduğundan diye aklıma geliyor ama çözemedim.

Güzel kardeşim trafo istersen 2000kva olsun farketmez. Mevzu dengesiz yüklenme ve neticesi gerilim düşümündeki artış ve yükün bundan olumsuz etkilenmesi. Üç faz dengeli yüklenmede daha öncede söylediğim gibi nötr iletkeninden akım akmaz bu yalnız faz gidiş iletkeninde gerilim düşümü olacağı alamına gelir. Oysaki sen 57adet direğin yükünü 3'e değilde 2'ye böleyim diyorsun hem faz başına düşen yükü arttırıyorsun,hem yükü fazlara dengesiz dağıtıyorsun dolayısıyla hemde nötr iletkeninden dönen akımı ve gerilim düşümünü arttırmış oluyorsun. Bu konudaki eksiklerini kaynak kitaplar okuyarak giderebilirsin.Megep yayınları mesela...

Güzel kardeşim trafo istersen 2000kva olsun farketmez. Mevzu dengesiz yüklenme ve neticesi gerilim düşümündeki artış ve yükün bundan olumsuz etkilenmesi. Üç faz dengeli yüklenmede daha öncede söylediğim gibi nötr iletkeninden akım akmaz bu yalnız faz gidiş iletkeninde gerilim düşümü olacağı alamına gelir. Oysaki sen 57adet direğin yükünü 3'e değilde 2'ye böleyim diyorsun hem faz başına düşen yükü arttırıyorsun,hem yükü fazlara dengesiz dağıtıyorsun dolayısıyla hemde nötr iletkeninden dönen akımı ve gerilim düşümünü arttırmış oluyorsun. Bu konudaki eksiklerini kaynak kitaplar okuyarak giderebilirsin.Megep yayınları mesela...

Allah razı olsun beni uyandırdınız, keşke daha önce görüşebilseydik.

Bu programda T fazından gerilim düşüm hesabı yapmışsınız ben 4x kablo kullanarak bir sistem kurmayı düşünüyorum bu sistem R fazına enerji verildiğinde yollardaki lambalar çapraz yanacak şekilde ayarlayacağım yani tek faz tüm direklerde birer lamba yakacak, diğer lambayı ise ya diğer iki faz yakacak yada diğer tek bir faz bu halde gerilim düşümü hesabını R fazına göre yapmam gerekir değilmi ?

13 küsür g.d. çıktı :eek:

Söylediğiniz durumda 57 direğin ortalarına kadar yeni bir hat çekmek zorundayım, 4x25 lik kablo deneyeyim bakalım ne olacak,
birde bu formüldeki 0,037 katsayısı nerden geliyor.

Allah razı olsun beni uyandırdınız, keşke daha önce görüşebilseydik.

Bu programda T fazından gerilim düşüm hesabı yapmışsınız ben 4x kablo kullanarak bir sistem kurmayı düşünüyorum bu sistem R fazına enerji verildiğinde yollardaki lambalar çapraz yanacak şekilde ayarlayacağım yani tek faz tüm direklerde birer lamba yakacak, diğer lambayı ise ya diğer iki faz yakacak yada diğer tek bir faz bu halde gerilim düşümü hesabını R fazına göre yapmam gerekir değilmi ?

13 küsür g.d. çıktı :eek:

Söylediğiniz durumda 57 direğin ortalarına kadar yeni bir hat çekmek zorundayım, 4x25 lik kablo deneyeyim bakalım ne olacak,
birde bu formüldeki 0,037 katsayısı nerden geliyor.

Fazalara dağılımı yine dengesiz yapmışsınız RS-RT-sonra yine RS ! sonra 1 direkte 1 lamba varsa her direğe neden iki faz verip 100'er watt yazdınız !
Yükler fazlara ardışık olarakta,toplamda da eşit dağıtılmalıdır.

1.direkten 57.direğe r-s-t-r-s-t... sırlamasa ile sürekli 4x16NYY çektiğinizde %e=4,8 gibi bir değer çıkıyordu yanılmıyorsam önceki hesaplarımda o şekilde de bağlayabilirsiniz ancak iki linye yapmanız daha uygun olacaktır.

Faz-nötr gerilim düşümü formülündeki katsayı 0,074 'dür. Bu iki iletken için gerilim düşümü katsayısıdır biz hesabımızda faz ve nötr iletkenlerindeki gerilim düşümlerini ayrı ayrı hesapladığımız için 0,074/2=0,037 katsayısını kullanıyoruz.

Fazalara dağılımı yine dengesiz yapmışsınız RS-RT-sonra yine RS ! sonra 1 direkte 1 lamba varsa her direğe neden iki faz verip 100'er watt yazdınız !
Yükler fazlara ardışık olarakta,toplamda da eşit dağıtılmalıdır.

1.direkten 57.direğe r-s-t-r-s-t... sırlamasa ile sürekli 4x16NYY çektiğinizde %e=4,8 gibi bir değer çıkıyordu yanılmıyorsam önceki hesaplarımda o şekilde de bağlayabilirsiniz ancak iki linye yapmanız daha uygun olacaktır.

Faz-nötr gerilim düşümü formülündeki katsayı 0,074 'dür. Bu iki iletken için gerilim düşümü katsayısıdır biz hesabımızda faz ve nötr iletkenlerindeki gerilim düşümlerini ayrı ayrı hesapladığımız için 0,074/2=0,037 katsayısını kullanıyoruz.

Bir direkte 2 adet lamba var ve R fazını her direğe bağlayarak faza enerji verdiğimde her direğin 2 lambasından birisi yanıyor ve enerjiden tasarruf ediyorum, tabi bunu trafik akışının az olduğu zamanlara denk getiriyorum oda ayrı bir konu, neyse işte bu yöntem işime yarayacak olan yani bu yönteme göre gerilim düşümü hesap etmem gerekiyor bu hesabı şu ekteki dosyada 70w yazan bölümdeki gibi yaptım 5 i bulmadı kontrol edermisiniz.

Ekli dosyalar

• Projes.rar
    18.8 KB · Görüntüleme: 242
baglanti 70w ve baglanti 70w (2) buda asıl uğraştığımız kısım atlamışım bunada bakarsınız.

baglanti 70w ve baglanti 70w (2) buda asıl uğraştığımız kısım atlamışım bunada bakarsınız.

Kusura bakmayın ama ben sizin ne yapmak istediğinizi anlamadım ! Ne yapmak istediğiniz açık ve net bir şekilde açıklarsanız yardımcı olacağım. Hoş gerekli tüm hesaplama yöntemini formülsayonuda verdim ama ne yapmak istediğinizi şema üzerine çizerseniz iyi olacak.

2030 metre refüje 58 adet çift konsollu aydınlatma direği dikeceğim

bunun avantajı yukarıdada belirttiğim gibi ya R fazına yada ST fazlarına enerji verdiğimde direk üzarindeki lambaların birinin yanması ve toplamdada çapraz yanması demek, yani 116 armatürden yarısını yakarak bir tasarruf sağlamak amaçlı.

Hat uzun olunca 30 direk bir tarafa 28 direk diğer tarafa vermek zorunda kaldım excel tablosunda "baglanti 70w" sekmesi 980 metre 4x16 kablo ile refüjün ortasına kadar geliyor ve ucundaki 28 direği besliyor, "baglanti 70w (2)" sekmesinde ise 980 metreye kadar boş olan kısım ve önceki D-1 ve D-2 yazdığım iki direk in ger. düş. hesabını yaptım.
Anlattığım sisteme göre yaptım doğru olmuşmu?

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri